הכנסת אישרה: חופשת הלידה הוארכה בשבוע; הקלות גם לאבות

הארכת חופשת הלידה מ-14 ל-15 שבועות עברה במליאת הכנסת ■ אבות יוכלו לקחת חופשת לידה החל משבוע אחד בלבד ולא שלושה שבועות כפי שהיה עד כה ■ שבוע אחד יוכלו ההורים לבלות בבית ביחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תינוקות בחדר לידה
תינוקות בחדר לידהצילום: תומר אפלבאום

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק העוסקת בהסדר תקופת הלידה וההורות. ההצעה היא של ח"כ רחל עזריה, אליה הוצמדה הצעה של ח"כ דב חנין. עקרונות החוק: תוארך תקופת הלידה וההורות שבגינה משולמים דמי לידה - מ-14 ל-15 שבועות. כמו כן, יתאפשר לגבר לקחת "חופשת לידה" של שבוע במהלך תקופת הלידה וההורות של אשתו, ובמקביל אליה, בתנאי שבת הזוג ויתרה על תשלום דמי הלידה בעד השבוע ה-15. במצב כזה בת הזוג תהיה רשאית לשוב לעבודתה או לשהות בחופשה ללא תשלום – הכל לפי בחירתה.

בנוסף יוכל גבר יוכל להחליף את אשתו בתקופת הלידה וההורות לתקופה של שבוע אחד ומעלה בלבד, זאת בשונה מהמצב היום לפיו גבר יכול להחליף את בת זוגו בתקופת לידה והורות לשלושה שבועות לפחות.

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "תוספת של שבועיים לתקופת הלידה וההורות, תעניק לתינוק מעבר קל יותר למוסדות לגיל הרך ותחושת ביטחון. כמו כן, הארכת תקופת הלידה וההורות תצמצם את מספר המקרים שבהם נשים פורשות מהעבודה בשל קשיים במציאת סידור מניח את הדעת לתינוק. על כן מוצע להאריך את תקופת הלידה וההורות לגביה ישנה זכאות לתשלום דמי לידה מ-14 שבועות ל-16 שבועות בהדרגה, ובכך לסייע למשפחות המעוניינות בכך לשהות עם ילדיהם שבועיים נוספים בטרם שילובם במוסד לגיל הרך.

"חוק זה מעודד את האבות לקחת הפסקה מעבודתם ובכך מאפשר להם להקדיש זמן למשפחתם וליהנות מגידול ילדיהם. כך נוכל לייצר תודעה ומציאות שיתופית יותר בתא המשפחתי, לשנות את היחס לנשים בגיל הפריון בשוק העבודה ליחס שוויוני, לקדם תעסוקת נשים ואת מעמדן בשוק העבודה ולהפוך את האבות לחלק אינטגרלי ממעגל ההורות באמצעות יצירת הורות שיוונית דה פקטו. לכן, מוצע בזאת לצמצם למינימום שבוע את האפשרות לחלוק את תקופת הלידה וההורות עם האב ובכך לאפשר ניצול מירבי יותר של אבות בתקופת לידה והורות יותר מכפי שמנוצל היום".

שר האוצר משה כחלון אמר כי "אנחנו ממשיכים במאבק על שיפור רמת החיים של הדור הצעיר, ההורים והאזרח העובד בישראל. הארכת החופשה היא צעד מבורך ובשורה עבור כל האמהות והאבות. נמשיך במאבק ביוקר המחייה, בצמצום הפערים החברתיים ובפעולות שיגדילו את רווחתו של דור העתיד".

יו"ר ועדת הרפורמות ויוזמת ההצעה ח"כ רחל עזריה אמרה : "הרפורמה פורצת דרך ומהווה בשורה של ממש לתא המשפחתי בישראל. מרגע ששר האוצר משה כחלון הקצה לכך תקציב, היה חשוב להעביר את החוק כמה שיותר מהר כדי שהאימהות והמשפחות יוכלו ליהנות משבוע נוסף, והחוק חל על כל מי שילדה החל מה-1 לינואר. הארכת חופשת הלידה והאפשרות לאבות לקחת חלק בתקופה הזו במקביל זהו שינוי היסטורי. אנחנו דואגים כאן להורים לילדים קטנים, אוכלוסייה שאינה מיוצגת מספיק בכנסת. הרפורמה תאפשר יותר זמן לתינוק עם הוריו ותהווה תמיכה חיונית למשפחה בתקופה הרגישה שלאחר הלידה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker