דו"ח של משרד הבריאות: 63% מהעובדים במעבדות שוקלים לפרוש בשל השכר הנמוך

דו"ח מיוחד של משרד הבריאות בנושא המעבדות הרפואיות בבתי החולים ובקהילה חושף: 83% מהמנהלים מתקשים לגייס עובדים ו-80% לא ימליצו לחבריהם לעבוד בתחום בגלל השכר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדהצילום: אי־אף־פי

דו"ח מבקר המדינה שפורסם בחודש מאי 2016 חשף ממצאים קשים על המעבדות הרפואיות. על פי הממצאים, קיים מחסור בעובדי מעבדה בבתי החולים הכלליים ממשלתיים, ואם לא די בכך, כ-50% מהעובדים הנכחיים הם בני מעל גיל 55.

מעל רבע מכלל העובדים הם בני 65 ומעלה וצפויים לפרוש בקרוב. עתה חושף דו"ח מיוחד של צוות הבדיקה למצבן של המעבדות הרפואיות במערכת הבריאות, כי גם הצעירים בדרך החוצה מהמקצוע.

מבדיקה מקיפה שערך המשרד בחודשים האחרונים עולה כי 63% מהעובדים הצעירים במעבדות הרפואיות מעוניינים לעזוב את המקצוע בגלל תנאי השכר הנמוכים. כמו כן 83% ממנהלי המעבדות דווחו כי הם מתקשים לגייס עובדים חדשים. 80% מהעובדים אמרו כי לא ימליצו לחברים לעבוד בתחום.

על פי הדו"ח, 81% מהעובדים סבורים שהשכר אינו הוגן, כ-51% שוקלים כיום או שקלו בעבר לפרוש ובקרב אלו שפרשו, 88% דיווחו שפרשו בגלל השכר הנמוך. נתון זה משתקף גם בנתונים העולים מהבדיקה שנערכה בקרב מנהלי משאבי אנוש - 91%  מהם טענו כי הקושי המרכזי נובע משכרם הנמוך של עובדי המעבדות.  בנוסף - עיקר הקושי לגייס עובדים היה בתחומי המיקרוביולוגיה הקלינית, בנק הדם וההמטולוגיה, תחומים הדורשים זמינות בכל שעות היממה. על פי דו"ח משרד הבריאות, רק קרוב למחצית מבעלי הרישיון לעבודה במעבדות בוחרים לעסוק במקצוע.

מבדיקת שכר השוואתית עולה  כי שכר עובדי המעבדות, שהם בעלי השכלה אקדמית, נמוך משכר הרופאים, האחיות, המהנדסים, הרוקחים וטכנאי הרנטגן. מחברי הדוח מציינים עוד כי מכסת הכוננויות אינה נותנת מענה לכל ימות החודש ואינה אחידה. הדו"ח קובע כי  "יש צורך ממשי בבחינה מעמיקה של רכיבי השכר במקצוע, לרבות בחינת תגמול דיפרנציאלי למקצועות במצוקה ותארים מתקדמים".

יו"ר הסתדרות הביוכימאים, המיקרוביולוגים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון,  קוראת היום לשר הבריאות הרב יעקב ליצמן ולשר האוצר משה כחלון לפעול בדחיפות: "הדו"ח ממחיש שוב את המצב הקשה במעבדות הרפואיות בישראל. צריך לפעול במלוא הדחיפות על מנת להקים צוות משותף עם ההסתדרות , האוצר ומשרד הבריאות ליישום ההמלצות על מנת לעצור את קריסתן של המעבדות הרפואיות ולמנוע פגיעה בחולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker