"עשה הכל כדי לחסל את ההתאגדות": רמי לוי ישלם להסתדרות 1.5 מיליון שקל

בית הדין לעבודה בבאר שבע מתח ביקורת חריפה על רמי לוי וקבע כי ההחלטה לסגור את פעילות החברה ביכורי השקמה ולמזג אותה לחברה האם היתה "מהלך פיקטיבי המונע משיקולים זרים"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי לוי בביתו בירושלים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

"רמי לוי והרשת שבבעלותו, רמי לוי שיווק השקמה, פגעו בהתארגנות העובדים באופן קיצוני – תוך פגיעה במובילי ההתארגנות והצרת צעדיהם באופן בוטה". כך קבע היום (א') הרכב בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, בראשות השופט יוחנן כהן, בהחלטה מפורטת שבמסגרתה השית על לוי ועל הרשת, פיצוי כספי חסר תקדים של מיליון וחצי שקל. בית הדין נימק את גובה הפיצוי בכך שלוי והרשת בבעלותו הסבו "פגיעה קשה ואנושה בהתארגנות העובדים הראשונית עד כדי העלמתה".

עוד נכתב בפסק הדין כי "בנסיבות החמורות, החריגות והקיצוניות יש לקבוע פיצוי הולם – בשים לב לשיעור ההפרה המירבי בין כל הפרה והפרה". לוי והרשת בבעלותו, הואשמו בין היתר ב"פגיעה בזכות השביתה המוכרת כבעלת מעמד של זכות יסוד, התבטאויות נחרצות וקשות כנגד קיומו של ארגון העובדים ופגיעה קשה בהתאגדות", וקבע כי "העברת פעילות החברה היתה מהלך פיקטיבי המונע משיקולים זרים של פגיעה בהתארגנות".

"בחינת כל השיקולים, ביחד ולחוד, בנסיבות שבעניינינו מלמדים באופן מובהק כי לוי והרשת בבעלותו, נקטו ללא הרף בשורת צעדים שנועדו לסכל את מהלך ההתארגנות ולמחוק את קיומו של ארגון העובדים בחברה ובכך גם למנוע דריסת רגל של ארגון העובדים ברשת כולה. והלכה למעשה צלחו בכך לעת עתה. בנסיבות אלו, בדגש על כך שההתארגנות שהיתה בראשית דרכה ואף לא היה עוררין על יציגותה – נפגעה אנושות עד כדי כך שהלכה למעשה זו אינה פעילה עוד – מהווים נסיבות חמורות ביותר המצדיקות פסיקת פיצוי בסכום גבוה ומשמעותי ביותר", נכתב בפסק הדין.

יצוין כי עובדי ביכורי השקמה התאגדו בהסתדרות בנובמבר 2015, זאת אחרי חילופי הבעלות ברשת ביכורי השקמה לאחר רכישתה על ידי רמי לוי. מאז, הצדדים עברו דרך ארוכה. לוי רצה לצרף את עובדי חברת ביכורי השקמה לעובדי חברת רמי לוי הכללית ועל כן ההסתדרות התנגדה, מכיוון שאין היא יציגה בחברת רמי לוי וצירוף עובדי ביכורי השקמה אליה משמעו שההסתדרות תאבד את היציגות. כעת, החליט בית הדין כי הכוונה להעבירם היתה ב"חוסר תום לב" ובמטרה לסכל את ההתארגנות בלבד.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר היום כי: "ההחלטה המפורטת של בית המשפט מלמדת כי רמי לוי השתמש בשיטות מנוגדות לחוק על מנת לפגוע בזכות הבסיסית ביותר של העובדים. אדם שפגע באופן מכוון בחוק ובזכויות העובדים שלו, לא רק שאינו ראוי להדליק משואה במדינת ישראל, אלא חייב להתנצל על כך בפני העובדים ולשלם ביוקר על מעשיו. החלטת בית הדין להטיל על לוי ועל החברה בבעלותו את הסכום הגבוה ביותר שנפסק במדינת ישראל בגין הפגיעה בהתארגנות, מלמדת על חומרת ההתנהלות שלו ומהווה איתות אזהרה לכל מעסיק שמרגיש מעל החוק".

ח"כ שלי יחימוביץ', המתמודדת על ראשות ההסתדרות מסרה כי: "פסק דין חשוב ודרמטי המאיר באור אמתי את מי שהתחזה לרובין הוד על חשבון העובדים העניים והמנוצלים ביותר, ומדגיש שוב כי אסור בתכלית האיסור למעסיק לצאת נגד מהלך התארגנות של עובדיו. רמי לוי בחר להתעלם מפסק הדין התקדימי נגד גיל שרון, מנכ"ל פלאפון לשעבר, שנאלץ לסיים את תפקידו אחרי שחיבל באלימות בנסיונות ההתארגנות בפלאפון, ושב וחזר על אותם מעשים חמורים בדיוק.

"פסיקת בית הדין האזורי לעבודה, שאף הטיל קנס חסר תקדים על לוי, עושה את היום ליום חשוב לאלפי העובדים העניים ברשת רמי לוי. יצוין שלוי אף התנגד להעלאת שכר המינימום בטענה הצינית והדוחה ש"כל הכסף ילך לבזבוזים. מארגני טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות שהעניקו ללוי את הכבוד להדליק משואה צריכים גם הם לעשות חשבון נפש ולזכור כי התעמרות בעובדים וניצולם באופן שיטתי ומחפיר, מוציאה אנשים מכלל מי שראויים להדליק משואות".

ח"כ פרופ' יוסי יונה, שליווה את התאגדות העובדים בחברת ביכורי השיקמה של רמי לוי, הגיב לפסק הדין: "היום קבע בית המשפט את מה שטענו אני והעובדים לאורך כל הדרך - 'ההחלטה לסגור את פעילות החברה ביכורי השקמה ולמזג אותה לחברה האם, רשת רמי לוי, הייתה מהלך פיקטיבי המונע משיקולים זרים של פגיעה בהתאגדות'. זהו פסק דין תקדימי וחשוב כנגד בעל הון שפעל במכוון כנגד עובדיו בשעה שיחצניו משווקים אותו בתקשורת כצדיק המסייע לאוכלסיות מוחלשות. בית הדין קרע היום את המסיכה מעל פניו של האיש שנבחר לבושתנו להדליק משואה. לא עוד רובין הוד כי אם אדם כוחני שפוגע במזיד ובמודע בזכויותיהם הבסיסיות של עובדיו".

טרם התקבלה תגובת רמי לוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker