העובדים הסוציאליים למועמדים לראשות ההסתדרות: "מצפים שתובילו את מאבקנו"

העובדים במכתב שהועבר לח"כ יחימוביץ' ולניסנקורן: לא נסתפק בעליות שכר בפעימות שמשאירות את המצב על כנו"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים סוציאליים מפגינים מול הכנסת
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

תנועת "עתידנו - למען עתיד העבודה הסוציאלית בישראל" פנתה באחרונה לשני המתמודדים בבחירות לראשות ההסתדרות, שלי יחימוביץ' ואבי ניסנקורן, בדרישה שייתמקדו במאבקם לשיפור תמאי העסקתם.

"אנו מצפות מההסתדרות והעומד/ת בראשה, להוביל את המאבק נגד המדיניות החברתית-כלכלית הניאו-ליברלית הקיימת בישראל, המותירה את העובדים חשופים לניצול ופגיעה, ומותירה משפחות רבות להתמודד עם עוני מחפיר, אפילו משפחות בהן שני ההורים עובדים" נכתב בפנייה, "לתפיסתנו, ההסתדרות כארגון חברתי אמורה לשים על סדר היום הציבורי את חיזוק מדינת הרווחה ומעמד העובדים, את ההתמודדות עם יוקר המחייה ושחיקת השכר ולהיאבק לשינוי מדיניות הממשלה ואל מול ארגוני המעסיקים באומץ ובנחישו".

פעילי התנועה פירטו במכתב את הדרישות מהיו"ר העתיד לכהן: "הובלת מאבקים חברתיים רחבים, כגון המאבק להעסקה ישירה, מאבק על גובה קצבת הזקנה, ביטול רכיב ההשלמה לשכר מינימום כרכיב שכר קבוע, ושיפוי מלא עבור ימי מחלה והגדלת מספר ימי החופשה לכלל העובדים. על ההסתדרות להיות שקופה ודמוקרטית, מתוך כך, על החלטות לגבי הסכמי שכר ומאבקי איגודים שונים יתקבלו על ידי העובדים באותו איגוד, באופן דמוקרטי".

עוד הם מבקשים "לא להסתפק בעליות שכר בפעימות שמשאירות את המצב על כנו, כפי שציבור העובדות הסוציאליות חווה על בשרו. עובדים באיגודים רבים סובלים מעיוותי שכר משמעותיים, כפי שקורה באיגוד העובדות הסוציאליות, ולפיכך אנו קוראות להצמדת השכר לשכר הממוצע במשק. סולידריות ותמיכה של ועדים גדולים וחזקים באיגודים שכוח ההשבתה וההשפעה שלהם על דעת הקהל והממשלה קטן יותר".

פעילי התנועה חתמו את המכתב ב"בכוחה של ההסתדרות לשנות מוסכמות ותפיסות, כפי שחווינו עם החתימה על צו ההרחבה במקצוע העבודה הסוציאלית. אנו נעשה כל שביכולתנו כחברות ההסתדרות על מנת להצעידה אל היעדים החשובים הללו".

העובדים הסוציאלים מחו, אחרי חתימת הסכם המסגרת שנחתם בין משרד האוצר לבין ההסתדרות בדצמבר 2015, בשל הטענה כי ההסתדרות מתעלמת משחיקת שכרם וכי התוספת שקיבלו למשכורת היא בגדר פירורים.

ח"כ יחימוביץ אמרה בתגובה כי היא "מזדהה עם 99% מתוכן המכתב ומרוחו, יכולתי לכתוב אותו בעצמי. מדובר במי שעבודתן היא שליחות נעלה: טיפול בחלשים ובנזקקים ביותר. האבסורד הוא שככל שהן משכילות ואיכותיות, הן מרוויחות לפעמים כמו המטופלים שלהן. הן הקורבן ההמוני ביותר של האאוטסורסינג וההפרטות, ורבות מהן פשוט עובדות קבלן. הקרב נגד הפרטת שרותים חברתיים בסיסיים והלאמה של חלק מהם -  הוא משימת על של ההסתדרות. לא כיבוי שריפות, אלא מאבק על מדינת הרווחה. צודקות לחלוטין בתביעה לדמוקרטיזציה של ההסתדרות, וגם זו משימה דחופה שלי: במקום חונטה של עסקנים - מעורבות ושיתוף של העובדים והוועדים, שקיפות והנגשת מידע ומשאבים לעובדים.

מסיעתו של ניסנקורן נמסר בתגובה כי "בשלוש השנים האחרונות, ההסתדרות והעומד בראשה, אבי ניסנקורן, הובילה מאבקים חברתיים כגון העלאת שכר המינימום באופן חסר תקדים, הגדלת ההפרשות לפנסיה, וצמצום תופעת עובדי הקבלן, וזו רק רשימה חלקית. רק לפני מספר שבועות הביא יו״ר ההסתדרות ניסנקורן לחתימה על צו הרחבה, אותו יזם וקידם, להשוואת תנאיהם ולשיפור מצבם של כ-7,000 עובדים סוציאליים בישראל.

"זאת, בין היתר באמצעות הצמדה להסכמי השכר במגזר הציבורי, תוספת שכר למועסקים במשרה חלקית, הכפלת ימי החופשה, קיצור שעות העבודה, הפרשות לקרן השתלמות ותשלום דמי מחלה מלאים מהיום הראשון לעבודה, תוספת משמעותית לדמי ההבראה ועוד. כמי שעושה ולא מדבר, בכוונתו של ניסנקורן להמשיך ולפעול להעלאת השכר - בדגש על חיסול תופעת ההשלמה לשכר המינימום וקביעת שכר התחלתי ראוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker