משקי הבית בישראל תורמים בכל שנה 6 מיליארד שקל - וזה עדיין מעט

דו"ח המכון למשפט ופילנתרופיה באוניברסיטת תל אביב על תרבות הנתינה והתרומה בישראל קובע: כ-76% מהישראלים תורמים אך היקף התרומה, כ-300 שקל בשנה, נמוך יחסית למדינות המערב

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: אלון רון

דו"ח ייחודי וראשון מסוגו בישראל המציג נתונים על תרבות נתינה והתרומה של משקי בית בישראל מעלה כמה נתונים מעניינים. בכל שנה תורמים 76% מהישראלים בכסף או בשווי כסף כ-6 מיליארד שקלים. הסכום אינו כולל תרומות מחו"ל, מיחידים או תאגידים. מדובר לכאורה על מספר מרשים, אך היקף התרומה הממוצע למשק בית עומד על כ-300 שקל בשנה – סכום מהנמוכים יחסית למדינות המערב בעומד על סכום כפול.

רק כ-15% מהנשאלים תרמו מעל אלף שקל בשנה וכ-2.3% תרמו מעל 10 אלף שקל בשנה.

נתון מפתיע נוסף העולה מהדו"ח מתייחס לפלטפורמת התרומה. מהפכת האינטרנט והרשתות החברתיות התפשטה בכל העולם, אך נראה שבישראל גם זה מגיע אלינו מאוחר יחסית. הציבור בישראל מעדיף עדיין תרומה לקבצנים ברחוב (58%), תרומה בקופות צדקה (52%), בסופרמרקטים (50% ) ורק לקראת הסוף עם כ-7.5% תורמים באמצעות האינטרנט ו-4.2% תורמים באמצעות מסרונים.

בתוך כך, גם המטרות לנתינה נשארו יציבות לאורך השנים בתחומי הרווחה, כגון: סיוע לאוכלוסיות נזקקות (63%), חולים (59%) ובתחומים מסורתיים כמו מוסדות דת (37%).

אף שרבים ממשקי הבית תורמים לארגונים החברתיים, רק מעטים מהם, כ-9% מנצלים את הטבת המס הניתנת על ידי המדינה בגין התרומה.

עו"ד גליה פיט, המנהלת המקצועית של המכון למשפט ופילנתרופיה מספרת כי: "כסף פרטי הוא בסיס חשוב ליכולת של ארגונים חברתיים לתת מענה לצרכים הולכים ומתרחבים - מהדו"ח עולה בבירור שכאשר אין אמון במדינה שהיא תסייע למי שזקוק לכך, אנשים נוטים לתרום יותר. החשיבות הרבה של הדו"ח היא שהוא מאפשר לנו להבין טוב יותר מתי ואיך הכסף הזה נתרם, ועם הידע הזה, לתמוך בצורה טובה יותר בעשייה של הארגונים החברתיים".

הנתונים הם כחלק מפרויקט בהיקף ענק, של גיבוש מסד נתונים כולל על מצב הנתינה בישראל. הוא מבוסס על מקורות שונים, כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, רשות המיסים, רשות התאגידים, האפוטרופוס הכללי, בנק ישראל ועוד.

הדו"ח נשען על שיתוף פעולה בין חוקרים מאוניברסיטת קולומביה, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בן גוריון בנגב. הנתונים נאספו הסקר טלפוני שכולל מדגם מייצג מכלל האוכלוסייה בישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker