שירות לאומי - גם בחו"ל: אושר חוק המסדיר את השירות האזרחי

החוק מסדיר את תחום השירות האזרחי והלאומי, שאף כי הוא פועל כבר כ-40 שנה, מעולם לא הוסדר בחוק ■ לפי החוק, מתנדב לא ימלא את מקומם או את תפקידם של עובדים קבועים בארגון ■ ניתן יהיה לבצע את השירות גם בארגוני צער בעלי חיים (כולל בגני חיות)

אגם קומו
אגם קומו. שירות לאומי במחנות קיץ של ארגונים יהודיים בחו"ל - אפשריצילום: שרון היינריך

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק השירות האזרחי, המסדירה לראשונה את המסגרת והתנאים לביצוע שירות לאומי או התנדבותי מטעם המדינה למי שאינו משרת בשירות סדיר בצה"ל (למעט אלה שקיבלו פטור משירות מטעמי דת, הכלולים בחוק אחר).

השירות קיים כבר 40 שנה, אך מעולם לא חוקק חוק שמסדיר אותו. כיום משרתים בשירות הלאומי 17,500 אנשים, מתוכם 4,500 מהחברה הערבית ו-1,330 אנשים עם צרכים מיוחדים.

לחוק נוספה ההגדרה "התנדבות קהילתית", לצורך התאמתו גם לחברה הערבית. החוק ייכנס לתוקף ב-1 באפריל 2018. לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, נקבע בחוק כי מדי 4 חודשים תקיים הוועדה דיוני מעקב אחר יישום החוק.

הצעת החוק קובעת כי השירות ייארך לתקופה של בין שנה לשנתיים, ניתן יהיה לבצע את השירות גם בארגוני צער בעלי חיים (כולל בגני חיות), במגזר המדינה ובהסברה ממשלתית בעניין זכויות ומענה לפניות ציבור, זאת בנוסף לביטחון פנים, הגנת העורף, בריאות, רווחה, בטיחות בדרכים, ביטחון פנים, תרבות ועוד.

שירות לאומי בגן החיות? מעכשיו זה אפשריצילום: אמיל סלמן

עוד נקבע כי מתנדב לא ימלא את מקומם או את תפקידם של עובדים קבועים. המתנדבים לא יקבלו שכר בעד השירות, אבל יהיו זכאים לדמי כיס לתשלום הוצאות אישיות ובחלק מהמקרים אף למגורים. המתנדבים לא ישתתפו במסגרת השירות בפעילות בעלת אופי פוליטי-מפלגתי. מנהל הרשות יוכל לאשר למתנדבים לבצע חלק מהשירות הלאומי מחוץ לישראל, בתנאי שיעסקו בתחום החינוך או בתחום עידוד העלייה.

גוף המפעיל מתנדבים לשירות אזרחי יוגבל בהיקף פעילויות אחרות, כך שלא יעלו על 20 אחוז מכלל עיסוקיו. בנוסף, גוף כזה לא ישלול את קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, ולא יתמוך בטרור. הצעת החוק גם מפרטת עיצומים כספיים לגופים המפנים מתנדבים לשירות אזרחי, אשר יפעלו בניגוד לחוק. בניגוד לעמדת משרד המשפטים, קבעה הוועדה כי על כל הפרה ייקנס הגוף ב-3,000 שקל ולא ב-2,000 שקל לבקשת המשרד. 

עוד נקבע כי במידה ויוכח כי עמותה המפעילה מתנדבים מסרה דיווחים שגויים לרשות לגבי מספר המתנדבים וגילם, היא לא תוכל להמשיך ולפעול בתחום. בנוסף נקבע כי יתווסף חשב קבוע לרשות לשירות לאומי-אזרחי, והרשות לא תסתמך על חשבי המשרדים הממשלתיים האחראים לה. עוד הוחלט לאסור על מתנדבים להיות מועסקים בשכר בפעילויות נוספות של העמותות בהם הם מתנדבים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker