הדיל: כך ניסה ניסנקורן לחלק ג'ובים לאנשים של איתן כבל

ההסכמים הקואליציוניים של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן נחשפים, וכוללים תמיכה תמורת סידור ג'ובים לראשי סיעת בית חברתי ■ יו"ר ועדת הביקורת בהסתדרות: "מדובר בהסכמים מושחתים מוסרית של חלוקת ג'ובים, כסף ושלל בניסיון למנוע בחירות דמוקרטיות"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי ניסנקורן
אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

ההסכמים הקואליציוניים בין אנשי בית חברתי, שותפיו לשעבר של ח"כ איתן כבל, לבין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, נחשפים: בסוף דצמבר חתמו נציגי שתי הסיעות על הסכם שקובע כי הצדדים מעוניינים "להקים רשימת־אם על־מפלגתית בראשות אבי ניסנקורן" - רשימת עוגנים, המאגדת את כל הסיעות החברות בקואליציה של ניסנקורן.

התמורה שהובטחה לאנשי בית חברתי היא נציגות בשיעור של 5% בכל מוסדות ההסתדרות, כולל נעמת. כך, לסיעה יהיו שני נציגים בהנהגת ההסתדרות, וראשה יכהן כראש אגף בה, ו"נציגי הסיעה ישולבו בדירקטוריונים על בסיס התאמה ויכולת מקצועית".

עו"ד איתן לירז, פרקליטם של ח"כ שלי יחימוביץ ושל כבל, טוען כי במסגרת ההסכמים הובטחו לאנשי הבית החברתי, על פני חמש שנים, בתפקידים ובמשכורות, "סכום כספי של יותר מ–3.5 מיליון שקל, כמו גם תפקידי דירקטוריון שונים (שבעבורם כידוע משולמים גם כספים לא מבוטלים), אם ימשיכו לפעול למניעת הבחירות בהסתדרות".

לדבריו, "התפקידים והסכומים שהובטחו כדי למנוע בחירות בהסתדרות הם אלה: יו"ר אגף בהסתדרות - כ–420 אלף שקל בשנה, למשך חמש שנים; נציגי סיעה בהנהגת ההסתדרות - כ–150 אלף שקל בשנה למשך חמש שנים; מנכ"ל הסיעה ממומן מתקציב הסיעה בהסתדרות (ולא ניתן לפיטורים) — כ–150 אלף שקל לשנה; יו"ר סיעה (לא ניתן לפיטורים) — כ–40 אלף שקל לשנה. בסך הכל כ–760 אלף שקל בשנה, למשך חמש שנים, שהם כ–3.8 מיליון שקל - וזאת ללא התגמול בגין תפקידי הדירקטוריון.

איתן כבל ושלי יחימוביץ'
איתן כבל ושלי יחימוביץ'צילום: תומר אפלבאום

"יובהר כי מדובר בטובות הנאה אישיות שאינן ניתנות להעברה. ההסכמים שנחשפו, שנחתמו בחדרי חדרים והוסתרו עד כה על ידי ניסנקורן ושותפיו לשעבר של כבל, ואשר נחשפו במהלך ההליכים המשפטיים (שהתקיימו בפני רשות השיפוט של ההסתדרות ביום חמישי האחרון - ט.ח), קובעים כי אם לא יהיו בחירות בהסתדרות, ניסנקורן יעביר כספים נוספים לסיעה של שותפיו לשעבר של כבל - בלא קשר לתוצאת הבחירות; מדובר בכספים המוערכים במאות אלפי שקלים נוספים לשנה, על פני חמש שנים".

יואל את בן לולו

הסכם קודם נחתם ביוני 2015 בין סיעת אופק העצמאית, בראשות ליאון בן לולו, לסיעת הבית החברתי, בראשות מקורבו לשעבר של כבל, איציק יואל. על פי ההסכם, הסיעות יחברו לסיעה משותפת ויחד ייכנסו לקואליציית עוגנים. התמורה: שניהם יהיו מנכ"לי הסיעה הממוזגת, שניהם גם יהיו אלה שיחליטו, על פי מפתח שייקבע, כיצד תיעשה חלוקת תפקידים, המינויים או תפקידי הדירקטור שלהם תזכה הסיעה לאחר הבחירות.

על פי סעיף 11 להסכם נקבע כי יואל יהיה יו"ר סיעה ובן לולו בא כוח הסיעה ומנכ"לה במקרים שבהם המינויים לא ניתנים לשינוי. על פי סעיף 16, בן לולו יהיה מנכ"ל הסיעה, עם שכר חודשי של 12 אלף שקל מהסיעה, בלי קשר לתפקידים נוספים. לאחר הבחירות התפקידים לא יהיו נתונים לשינוי, וכאמור מינויים שונים יחולקו ביניהם. הסכם זה, מסביר, בין היתר, מדוע התעקש יואל להכנס יחד עם בן לולו לקואליציית עוגנים.

יו"ר ועדת ביקורת של ההסתדרות, חנוך לבנה, מסר כי "ההסכמים הקואליציוניים שאבי ניסנקורן חתם עליהם כעת, בניסיון למנוע בחירות, מעולם לא הובאו לידיעת ועדת הביקורת של ההסתדרות שאני עומד בראשה. הם אינם חשופים לציבור. לא זו בלבד, אלא שישיבת ועדת הביקורת שנועדה להתקיים השבוע בוטלה מסיבות מסתוריות. ככל שמידע מגיע אלי, מדובר בהסכמים מושחתים מוסרית של חלוקת ג'ובים, כסף ושלל בניסיון למנוע בחירות דמוקרטיות — ועל חשבון כספי העובדות והעובדים, משלמי דמי חבר ודמי ארגון להסתדרות".

תגובת אבי ניסנקורן לדברים: "עצוב שהצמד חמד לא מתנצלים אלא ממשיכים להפיץ שקרים. לעניין ההסכם הקואליציוני, זהו מיחזור של ידיעה שפורסמה בעבר. ההסכם הקואליציוני המדובר נחתם בעידודו ותמיכתו של איתן כבל ואשר קובע, כמו בכל הסכם קואליציוני הנערך בשקיפות ולא בהחבא, תפקידי נבחרים בשכר בתחומי פעילות של ההסתדרות והנורמות לכך הינן כמקובל וכנהוג. זאת בניגוד לקומבינה של יחימוביץ וכבל שנערכה במחשכים, והמוכיחה בהקלטות שההסתדרות והעובדים אינם מעניינים אותם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker