"מנהל חייב לדווח גם על שמועות על הטרדות מיניות במקום העבודה"

בית הדין לעבודה קבע פיצוי בגובה 25 אלף שקל לעובד שנפוצו לגביו שמועות כי הטריד מינית לקוחה ועובדת ■ העובד טוען כי המנהל לא דיווח על השמועות לממונה על הטרדות, ושדבק בו אות קלון בלי שהתלונות ייבדקו

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בפסק דין תקדימי, קבע השופט דורי ספיבק מבית הדין האזורי לעבודה, כי על מנהל לדווח גם על שמועות להטרדות מיניות במקום העבודה, גם אם לא הוגשה תלונה רשמית. בפסק דין שעסק בתביעתו של עובד שנפוצו לגביו שמועות במקום העבודה על כך שהטריד מינית לקוחות ועובדות, קבע השופט לתובע פיצוי בגובה של 25 אלף שקל.

אחרי פיטורי התובע בשל "מחלוקות בלתי פתירות עם המנהל הישיר", ו-"בעיות משמעת", ובמהלך ניסיונות למצוא עבודה אחרת, הסתבר לתובע כי יש בענף עבודתו שמועה לפיה הטריד מינית שתי נשים במהלך עבודתו בחברה, וכי השמועה "עשתה לה כנפיים" והופצה תוך גרימת נזק לתובע עד אי יכולת למצוא עבודה ו"אות קלון" שדבק בו.

השופט דורי ספיבק קיבל את טענותיו של העובד וקבע כי על מנהליו חלה חובת הדיווח גם אם מדובר בשמועות בלבד וגם אם לא הוגשה תלונה רשמית.

"ברור לנו שאם מנהל ישיר של עובד במקום עבודה מסוים נודע על מקרה של הטרדה מינית, הוא חייב להעבירו לבירור על ידי 'האחראי' כמשמעותו בתקנות, דהיינו אל מי שמונתה אצלו להיות אחראית על בירורן של תלונות וידיעות אודות הטרדה מינית. מנהל אינו אמור ואינו צריך להפעיל במקרה שכזה שיקול דעת האם מדובר במידע מבוסס. מכאן גם ברור, שמנהל שמגיעה שמועה לאוזניו על כך שעובד שלו הטריד מינית עובדת, חייב לדווח על כך באופן מיידי לממונה, וזאת גם אם לא הוגשה אליו או אל גורם אחר כלשהו תלונה מצד המוטרדת".

המהנדס הראשי של אובר התפטר בגלל שלא חשף האשמת הטרדה בעבודה קודמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker