מיום ראשון: שביתה ללא הגבלת זמן - גם במכללת עמק יזרעאל

המשבר במכללות הציבוריות מחריף, ועתה במקביל לשביתה שהחלה במכון הטכנולוגי בחולון (HIT), פותח גם הסגל הזוטר בעמק יזרעאל בהשבתת הלימודים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכללת עמק יזרעאל
מכללת עמק יזרעאלצילום: דרור ארצי

הסגל הזוטר במכללת עמק יזרעאל, המאוגד בכוח לעובדים, לא יפתח את סמסטר ב' במכללה. החל מיום ראשון הקרוב, ה-5 במארס, ישביתו 300 המרצים את הלימודים במכללה, המונה כ-5,000 סטודנטים, ללא מגבלת זמן.

המרצים מוחים על תנאי העסקתם כמורים מן החוץ, שכן נכון להיום אלו מפוטרים בסוף כל סמסטר. וכך, אקדמאים בתארים מתקדמים מוצאים את עצמם בלשכת העבודה מדי קיץ, ללא קשר לוותק או לאיכות ההוראה. המו"מ בין הצדדים החל במאי 2015, אך לא הבשיל לכדי הסכם חתום.

מאז תחילת שנת הלימודים האקדמית מצויים סגלי הוראה זוטרים בכמה מכללות ציבוריות (מכללות המתוקצבות על ידי המדינה) במאבק לשינוי מעמד המורים מן החוץ ל"סגל עמית", הזוכה למשכורת לאורך השנה ולהכרה בוותק. הוועד בעמק יזרעאל חבר לוועד המרצים במכון הטכנולוגי בחולון, המצוי אף הוא בשביתה ללא מגבלת זמן.

היעד אליו חותרים בשתי המכללות הוא הסכם קיבוצי זהה לזה שכבר נחתם במכללת שנקר ובמכללה האקדמית תל אביב יפו, המאוגדים אף הם בכוח לעובדים. השביתה זוכה לתמיכתן של אגודות הסטודנטים, הן בחולון והן בעמק יזרעאל, ואלו החליטו להצטרף לשביתה. משמעות הדבר הוא שהסטודנטים שובתים גם הם, ומתוכם נשמעו קריאות לגיבוי הסגל הזוטר.

"ציבור הולך וגדל של מורים מן החוץ, עתידה של האקדמיה בישראל, מואס במעמד המכובס הזה שמשמעו אחת - ניצול, ויוצא להיאבק", מסר יורי אמינוב, רכז ענף ההשכלה הגבוהה בכוח לעובדים. "העובדה שסמסטר ב' לא ייפתח בשתי מכללות מרכזיות, הוא שלב חשוב במאבק", הוסיף.

מהנהלת המכללה נמסר בתגובה כי "ההנהלה מקיימת זה יותר משנה משא ומתן עם נציגות הסגל הזוטר, מתוך מטרה להגיע להסכם קיבוצי, שבמסגרתו הושגו הסכמות רבות וחלה התקדמות משמעותית. המכללה, כגוף מתוקצב הכפוף לחוק יסודות התקציב, מיצתה את מרווח אפשרויותיה על פי הנחיות האוצר והוות"ת, ועל כן המו"מ עבר לירושלים, אך לצערנו הנציגות בחרה להכריז על סכסוך עבודה ועל השבתה בטרם נדונו מס' המחלוקות המצומצם במו"מ המשותף, הצפוי להתקיים בימים הקרובים.

"הנהלת המכללה מצרה גם על כך שנציגות הסגל לא נענתה לפניות הממונה על יחסי העבודה במשרד העבודה והרווחה - מחוז הצפון, להשעות את השביתה ולשוב לשולחן המו"מ עם האוצר, הוות"ת והמכללה, מתוך כבוד ואחריות כלפי ציבור הסטודנטים שהם הנפגעים העיקריים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker