כך מתמרצים חרדים להגיע לאקדמיה - קריירה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כך מתמרצים חרדים להגיע לאקדמיה

תמריצים כספיים לסטודנטים חרדים, המותנים בהצטרפותם לשוק העבודה, יתרמו לעלייה משמעותית במספר הלומדים החרדים במוסדות להשכלה גבוהה ויסייעו בצמצום העוני והאי־שוויון בחלוקת ההכנסות במשק

12תגובות
סטודנטים בקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו
דודו בכר

נתונים שנאספו בשנים האחרונות מצביעים על כך ששיעור התעסוקה בקרב חרדים בעלי תואר אקדמי דומה לשיעור התעסוקה בקרב האוכלוסייה הכללית, ושכרם גבוה ב–80% בהשוואה לשכרם של גברים חרדים ללא השכלה גבוהה. בהתאם, נראה שהשתלבותם של הגברים החרדים בשוק העבודה הישראלי תלויה במידת שילובם במערכת ההשכלה הגבוהה. לפיכך חשוב להבין מה יכול להניע גברים חרדים לרכוש השכלה אקדמית בישראל.

מחקר שהסתמך על שאלונים שהופצו בקרב מדגם מייצג של ציבור הגברים החרדים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה ובקרב קבוצת ביקורת, כימת את ההשפעה החיובית של ציפיות לשכר הולם ושל עמדות ותפישות חיוביות כלפי השכלה וקריירה — על סיכוייו של גבר חרדי לבחור בהשכלה גבוהה. מנגד, מידת ההזדהות עם הנורמות המקובלות בחברה החרדית ותפישת האפליה על רקע דתי בשוק העבודה הם גורמים המעכבים את הכניסה של גברים חרדים למערכת ההשכלה הגבוהה.

באמצעות מדד המשקף את עוצמת הזהות החרדית של הנחקרים, ניתן להעריך את התמריץ הכספי הנדרש כדי לעודד צעירים חרדים לרכוש השכלה גבוהה. בפרט, נמצא שהתמריץ הנדרש עבור חרדים בעלי עוצמת זהות חרדית נמוכה לרכוש השכלה אקדמית אינו גבוה, בעוד שעבור גברים חרדים המקפידים יותר על נורמות התנהגות המקובלות בחברה החרדית, התמריץ הכספי הנדרש גבוה מאוד.

ממצאי המחקר מבליטים את הקונפליקט בחברה החרדית בין הצורך לפתח קריירה ולהתפרנס בכבוד, לבין הצורך בהשתייכות לקבוצה שראשיה תובעים מחבריה להתרחק מהתרבות החילונית. למעשה, ממצאי המחקר מספקים תשובה אפשרית לשאלה מדוע גברים חרדים רבים ממשיכים להדיר עצמם משוק ההשכלה הגבוהה למרות הקשר החיובי בין רמת ההשכלה לרמת השכר והתעסוקה בישראל גם בקרב גברים חרדים.

ניתוח עלות תועלת, שנערך בעקבות ממצאי המחקר, מראה שתמריצים כספיים לסטודנטים חרדים המותנים בהצטרפותם לשוק העבודה יתרמו לעלייה משמעותית במספר הלומדים החרדים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל ויסייעו בצמצום העוני והאי־שוויון בחלוקת ההכנסות במשק.

על פי הפרמטרים שנאמדו, סובסידיה של כ–100 אלף שקל לכל סטודנט חרדי המתפרשת על פני שלוש שנות לימודים תוסיף כ–3,000 סטודנטים למאגר הלומדים במצב מתמיד. כנגד הוצאה זאת עומדת תוספת התרומה נטו של כל סטודנט כזה למשק, המוערכת בשמרנות בכ–1.5 מיליון שקל בערך נוכחי. לצורך ההשוואה, יש לזכור שהמענק שמקבלים אברכים הוא כ–10,000 שקל בשנה, לכל משך שהותם בישיבה (ללא הגבלת זמן). בהתאם, הערך הנוכחי של עלותו הישירה של אברך הנשאר בישיבה כל חייו הוא כ–250 אלף שקל.

יוסי פרלמן
מירלה כהן

בלי תוכנית תמרוץ הולמת צפוי קיפאון בשיעורי ההשתתפות של גברים חרדים בשוק העבודה ברמה הנמוכה השוררת כיום. עובדה זאת צריכה להדיר שינה מעיניהם של מקבלי ההחלטות במשק, שכן, על פי תחזית הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חלקו של המגזר החרדי צפוי לגדול לשיעור של כ–28% בעוד פחות מ–50 שנה. לכן, המשמעות של אי־שינוי בדפוסי ההשכלה והתעסוקה של גברים חרדים היא המשך ירידה בשיעור התעסוקה של כלל האוכלוסייה, על השלכותיה מרחיקות הלכת — הן על רמת החיים הממוצעת של האוכלוסייה החרדית והן על הכלכלה בכלל. לפיכך, ובהתאם לממצאי מחקר זה, מדיניות תמריצים ראויה עשויה לתרום לשיפור מצבו של כלל הציבור הישראלי ולא רק של האוכלוסייה החרדית.

המאמר מבוסס על עבודת הדוקטורט של הכותב, שנכתבה בהנחייתם של פרופ׳ בנימין בנטל ופרופ׳ מאיר יעיש מאוניברסיטת חיפהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם