בתי הדין לעבודה מרחיבים את מעטפת ההגנה על עובדים מבוגרים

מעטפת ההגנה לעובדים מבוגרים אמנם מתרחבת, אבל המעסיקים לא תמיד יודעים מהם הקריטריונים שלה

נעמה בביש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובד במפעל אופניים בפתח תקוה
עובד במפעל אופניים בפתח תקוהצילום: מוטי מילרוד
נעמה בביש

זה כמה שנים שבתי הדין לעבודה מרחיבים את מעטפת ההגנה שניתנת לעובדים מבוגרים. תחילה היה זה המחוקק שתיקן את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, וב-1995 הוסיף לו את האיסור על הפליה מחמת גיל. בהמשך היה זה בית הדין הארצי לעבודה בפרשת ליבי ויינברגר שקבע כי אין לחייב עובד לפרוש בגיל 67, וככל שהעובד מבקש להמשיך בעבודתו, על המעסיק לשקול בתום לב את בקשתו ובמסגרת זאת להביא בחשבון את נסיבותיו האישיות ואת שיעורי הפנסיה להם הוא זכאי.

עיון בפסיקת בתי הדין לעבודה, כמו גם פסיקתו של בג"ץ, מלמד כי מעטפת ההגנה נוצרה על ידם עבור בני הגיל השלישי במטרה לאפשר להם, בין היתר ולאור הגידול בתוחלת החיים, להמשיך ולעבוד כל עוד בריאותם וכושרם מאפשר זאת ועל ידי כך להגן על רמת ואיכות החיים שלהם.

לפני כמה שבועות הרחיב בית הדין לעבודה בתל אביב עוד יותר את מעטפת ההגנה וקבע כי כאשר מעסיק שוקל פיטורי עובד מבוגר, אין די בכך שיראה לנגד עיניו את גילו של העובד, כשיקול ניטרלי בהליך הפיטורים, אלא עליו לשקול את גילו של העובד כשיקול נגד הפיטורים. באותו מקרה קיבל בית הדין את עמדת המעסיק, מוצרי מעברות בע"מ, כי העובדת פוטרה במסגרת פיטורי צמצום והתייעלות, אך משעה שגילה (באותה עת היתה בת 63) לא נשקל כנגד הפיטורים, חייב בית הדין את המעסיק בפיצויים בגובה 12 משכורות - כ–110 אלף שקל.

פסיקה אחרת שניתנה בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע זמן קצר לאחר מכן, מלמדת כי נכון להיום אין בכוונת בתי הדין לעבודה להרחיב את מעטפת ההגנה גם ביחס לעובדים שגילם הפיזיולוגי אמנם צעיר יחסית, אך בתחום המקצועי שבו הם פועלים נחשבים עובדים מבוגרים. באותו מקרה טענה התובעת, עובדת היי־טק, כי פיטוריה היו נגועים באפליה אסורה מאחר שלשיטתה פוטרה בגיל שנחשב מתקדם או מבוגר יחסית בענף (באותה עת היתה היא בת 41). בית הדין דחה טענה זו מאחר שהשתכנע כי חברת ההיי־טק כלל לא שקלה את גילה של התובעת במסגרת הליך הפיטורים, וכי היא פוטרה בשל ביצועיה בתפקיד, שהיו פחות טובים משל העובדים המקבילים לה.

שני פסקי הדין האלה ניתנו על ידי בתי הדין האזוריים לעבודה, ומכאן כי מלתו של בית הדין הארצי עדיין לא נאמרה. עם זאת, ניתן ללמוד מפסקי דין אלה כי המגמה של הרחבת מעטפת ההגנה לכוח העבודה המבוגר נמשכת, אך בתי הדין לעבודה אינם מוכנים עדיין למתוח מעטפת הגנה זו גם לעובדים שבגילם, יהא אשר יהא, נחשבים לכוח עבודה מתקדם או מבוגר יחסית בתחום שבו הם עוסקים.

המעסיקים נשארים בינתיים עם השאלה אילו גילאים נכנסים תחת ההגדרה "הגיל השלישי", שכן במצב שבו בית הדין לעבודה מרחיב עוד ועוד את מעטפת ההגנה, אין למעסיקים ודאות באיזה גיל מתחילה בדיוק המעטפת הזאת - האם פסק הדין שניתן ביחס לעובדת בת 63 צריך ללמד מעסיקים כי כאשר הם שוקלים פיטורים של עובד בן 60, עליהם לשקול את גילו כנגד הפיטורים? ומה לגבי עובד בן 57? אין ספק שנדרשת כאן ודאות. מעסיקים צריכים לדעת אילו חובות חלות עליהם במסגרת הליך פיטורים ומהן הזכויות המוענקות לעובדים, כדי שיוכלו לעמוד על זכויותיהם.

הכותבת היא עורכת דין שותפה במחלקת דיני עבודה של משרד עמית פולק מטלון ושות'

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker