אושר לקריאה ראשונה: בני ובנות זוג של מילואימניקים ייצאו שעה קודם מהעבודה

בשורה טובה לבני ובנות הזוג של משרתי המילואים - על אף התנגדות האוצר והמעסיקים, הם יוכלו לצאת שעה קודם מן העבודה, מבלי שזו מנוכה משכרם ■ התנאים: עובדים במשרה מלאה וילדיהם בני 13 ומטה, החל מהיום החמישי למילואים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי מילואים בשנה שעברה
חיילי מילואיםצילום: תומר אפלבאום

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ג') לקריאה ראשונה את הצעתו של היו"ר, ח"כ איתן כבל וחברות וחברי כנסת רבים נוספים, לתקן את חוק עבודת נשים על מנת לאפשר לעובד או עובדת שבן או בת הזוג שלהם נמצאים בשירות מילואים להיעדר מהעבודה במשך שעה אחת ביום. לפי ההצעה שאושרה, ההיעדרות תתאפשר לבני זוג שעובדים במשרה מלאה, ולהם יש ילדים מתחת לגיל 13, כאשר אחד מהם יצא לשירות מילואים של חמישה ימים רצופים לפחות. העובדת, או העובד, יצטרכו להודיע על מימוש הזכות למעסיק וההיעדרות לא תנוכה משכר העבודה ותהיה על חשבונו של המעסיק.

ח"כ רועי פולקמן, שמילא היום את מקומו של היו"ר כבל, אמר כי לא פעם הכנסת מחוקקת מתן הטבות למשרתי המילואים עצמם, אבל שוכחת שהיחידה הלוחמת היא התא המשפחתי כולו ומי שצריך להתמודד עם שירות המילואים הוא לא רק המשרת או המשרתת, אלא כל המשפחה ובעיקר בת או בן הזוג עליהם ההצעה נועדה להקל. בישיבה הקודמת הסביר היו"ר כבל, העומד גם בראש שדולת המילואים בכנסת, כי הוא נאבק על ההצעה הזו מעל לעשור, והיא נוגעת בעיקר לזוגות צעירים עם ילדים קטנים. לדבריו, בעת שבן הזוג נקרא לשירות מילואים כל העול על הטיפול בבית ובילדים נופלת על בנות או בני הזוג ושעת החופש הזו תהייה אוויר לנשימה שתסייע לבנות או בני הזוג לשאת בנטל.

ח"כ פולקמן אף הוסיף כי הכנסת מציינת היום את יום הקהילה הגאה, וביקש לוודא שהזכות הזו תינתן גם לבני או בנות זוג של משרתי מילואים מאותו המין. רפרנטית ביטחון באגף התקציבים באוצר, ליאור בראון, ביקשה כי ההטבה תינתן לבנות זוג של מי שירשתו 6 ימי מילואים רצופים ומעלה, ואמרה כי מתן ההטבה לבנות זוג של מי שישרתו 5 ימים רצופים ומעלה מובילה לעלייה דרמטית במספר הזכאים ולעלויות תקציביות משמעותיות על המגזר הציבורי. היא הוסיפה כי ההצעה לא תואמה עם משרד האוצר ואינה תואמת להסכמת הממשלה.

פולקמן דחה בתוקף את הטענה כי יש להצעה עלות תקציבית, ואמר כי אישה שבן הזוג שלה נמצא במילואים גם ככה זקוקה לגמישות בשעות העבודה. הוא הוסיף כי העלאת רף הזכאות לשירות של 6 ימים ומעלה תוביל למצב שההצעה לא תחול על משרתים רבים שמגיעים לבצע אימונים, וסירב לקבל את עמדת האוצר. כמו כן, במהלך הדיון התברר כי הורים לילדים עד גיל 12 בשירות המדינה זכאים כבר כיום לשעת הורות, והובהר כי במקרה כזה ההצעה לא תוסיף שעת חופש נוספת. לפיכך אמר ח"כ פולקמן כי לא אמורה להיות עלות תקציבית כלל על המדינה כמעסיקה.

יועצת קצין המילואים הראשי, יונת ריין ספיר, אמרה כי יש חשש שהעלות תגולגל בסופו של דבר לצה"ל, אם המעסיקים ידרשו שיפוי וירצו שמשרד הביטחון יממן זאת. "בהנחה שלא כך יהיה, נתמוך בהצעה להחיל זאת על משרתי 5 ימים רצופים ומעלה".

נציגת התאחדות התעשיינים, מוריה ברבי, אמרה כי ההתאחדות תומכת בהצעה כללית, אך מצטרפת לדברי נציגת האוצר ומבקשת להחיל זאת על שירות רצוף של 6 ימים ומעלה, בשל העלויות למעסיקים. נציגת איגוד לשכות המסחר, סיגל סודאי, אמרה כי האיגוד תומך בהצעה אך חושב שהמדינה צריכה לשאת בעלות.

על אף ההתנגדויות ההצעה אושרה פה אחד בתמיכת ח"כ פולקמן, ח"כ יעקב פרי וח"כ מוטי יוגב. כמו כן צורפו אליה שלוש הצעות חוק דומות, שהגישו ח"כ מוטי יוגב, ח"כ איל בן ראובן וח"כ אורן חזן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker