הסכם קיבוצי פורץ דרך לעובדים פלסטינים במישור אדומים

שלוש שנים של עימותים ומפגשים בבתי משפט הובילו השבוע לחתימה על הסכם קיבוצי בין העובדים הפלסטינים של מוסך צרפתי הממוקם בשטח סי, והנהלה. ארגון מען היה הארגון שייצג את העובדים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מוסך בוש בירושלים
צילום: אמיל סלמן

באחרונה נחתם הסכם קיבוצי פורץ דרך הנוגע לעובדים פלסטינים. מדובר בעובדי מוסך צרפתי, אחד המוסכים הגדולים באזור התעשייה מישור אדומים שבשטח סי. ההסכם כולל פיצוי כספי לעובדים ותיקים בגין התקופה שבה לא כלל שכרם את מלוא הזכויות המגיעות להם על פי חוק, ושתשלומו ייפרש על פני 3 שנים.

עוד מסדיר ההסכם את יחסי העבודה במוסך ל-4 השנים הבאות, בהן יקבלו העובדים זכויות סוציאליות מלאות כולל קידום שנתי בשכר ודירוג מקצועי. במקביל הוסדרו גם  דרכי התשלום עבור ימי חג בחגים יהודיים ומוסלמים וגובש מתווה מוסכם לפתרון בעיות בעתיד.

ההסכם הושג לאחר יותר משלוש שנים של עימותים, שביתות ותביעות משפטיות, וחתמו עליו מנהל המוסך מוריס צרפתי, מנכ"ל מען אסף אדיב ויו"ר ועד העובדים חאתם אבו זיאדה.

מוסך צרפתי הוקם בשנות השמונים באזור התעשייה מישור אדומים והעסיק עשרות עובדים פלסטינים תושבי הרשות הפלסטינית שקיבלו היתרי עבודה באזור. באותה תקופה רובם המכריע של כ-30 אלף העובדים הפלסטינים שהועסקו על ידי מעסיקים ישראלים באזורי סי קיבלו שכר נמוך משכר המינימום, לעיתים קרובות ללא תלוש וללא זכויות סוציאליות כלשהן. זאת מאחר שבאזורי התעשייה של ההתנחלויות אין פיקוח על תנאי העסקת עובדים פלסטינים.

בעקבות החלטת "בג"צ גבעת זאב" משנת 2007, שקבע כי לעובדים פלסטינים המועסקים בהתנחלויות מגיעות זכויות שוות לאלו שמקבלים עובדים ישראלים, השתנה המצב המשפטי, והתאפשר לפועלים פלסטינים לתבוע את זכויותיהם על פי חוקי העבודה הישראלים.

בשנת 2013 החליטו עובדי מוסך צרפתי להתאגד בשורות ארגון העובדים מען, ובספטמבר 2013 נפתח מו"מ בין הצדדים. בתוך חצי שנה שיפרה הנהלת המוסך את תנאי העבודה של העובדים הפלסטינים באופן משמעותי, והחל מינואר 2014 החל המוסך לשלם לעובדיו שכר מינימום לפי חוק, וכן דמי חופשות, ימי מחלה וחג, הפרשות פנסיוניות, דמי הבראה ונסיעות על פי הדין. על אף השיפור נותרו בעיות רבות בלתי פתורות, ובין היתר פיצוי על חובות עבר בשל אי תשלום זכויות בסיס במשך זמן רב, דירוג עובדים לפי מקצועיות ותוספות ותק המתחייבת מהסכם קיבוצי ענפי.

על רקע דרישות אלו נקלע ביולי 2014 המו"מ בין העובדים לבין הנהלת המוסך למשבר קשה. המוסך החליט לפטר את יו"ר ועד העובדים, חאתם אבו זיאדה, בטענת שווא שניסה לחבל ברכב צבאי בו טיפל, ואף הגיש נגד ראש הוועד תלונה במשטרה. בפסק דין מפברואר 2016 קבע השופט אייל אברהמי, המכהן כיום כנשיא בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, שעל המעסיק להחזיר את אבו זיאדה לעבודתו. צרפתי ערער על פסק הדין בבית הדין הארצי לעבודה, אך ערעורו נדחה, ובמאי 2016 חזר חאתם אבו זיאדה לעבודה במוסך לאחר 21 חודשי היעדרות.

עם חזרתו לעבודה החלו מגעים בין הצדדים שנעזרו בהליך גישור, והמו"מ הבשיל לכלל הסכם קיבוצי שכולל את כל הסעיפים שהיו שנויים במחלוקת בשעתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker