טלי חרותי-סובר

יו"ר ועדת העבודה אלי אלאלוף (כולנו) הודיע הבוקר (ב') בפתח דיון על תקנות שהוגשו על ידי משרד העבודה באשר לתנאי העסקה של עובדים זרים בחקלאות, כי לא יתאפשר דיון בנושא. זאת, מכיוון ששר העבודה והרווחה, חיים כץ, הורה הלילה "למשוך בחזרה" את התקנות מהוועדה. מדובר בהתנהלות לא מקובלת, בוודאי לא ברגע האחרון, המעידה על מאבק כוח בין השר לוועדה.

לפי הוועדה התקנות המדוברות מתחלקות לשני נושאים שונים. הראשון, העלאת הסכומים המותרים לניכוי משכר עובד זר בחקלאות בגין הוצאות מגורים מ-300 ל-500 שקל בחודש. תקנה זו מיטיבה עם החקלאים שישלמו כך פחות מכיסם.

החלק השני של התקנות קובע כי כלל החקלאים מחויבים להפקיד את הפרשות פיצויי הפיטורים והפנסיה, סכומים שיינתנו לעובד רק בצאתו מישראל. תקנה כזו כבר קיימת אך בהיעדר קרן מיוחדת להפקדות, חלק גדול מן החקלאים אינם מממשים אותה. חלק זה של התקנות מיטיב עם העובדים הזרים, שחלקם אינם מקבלים כרגע את הפיצויים והפנסיה המגיעים להם.

ועדת העבודה והרווחה ביקשה לדון בתקנות בנפרד ולהעביר קודם את החלק הקל יותר – העלאת סכום הניכוי עבור הדיור, ורק בשלב השני לדבר על החלק המורכב יותר – כיצד דואגים כי החקלאים כולם יעמדו בתקנת ההפרשות.

הלילה, כאשר השר כץ הבין כי התקנות יועברו בשני חלקים, הודיע כי הוא מושך אותן ומונע את הדיון בהן - צעד שלא ברור כמה זמן יימשך. משמעות הדבר היא כי התקנות לא יוכלו לצאת לפועל - קרי, ייתכן כי העובדים ישלמו פחות עבור דיור, אך המדינה גם לא תדאג למנגנון ההפרשות עבורם.

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף אמר בפתח הישיבה כי הוא "מופתע ומאוכזב. דנו על התקנות האלה במשך זמן רב, והגענו להסכמות עם שרי האוצר והמשפטים. הדיונים התנהלו באופן מסודר וענייני, וביקשנו לאשר קודם כל את הניכויים בשכר ובשלב מאוחר יותר את עניין הפיקדון, כדי להגיע לפתרון כולל בסוגיה, כמו באיזה חשבון בנק יופקד הפיקדון". ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) הוסיף כי "משיכת התקנות מחזירה אותנו אחורה. אני מוחה עלך כך ואשוחח בעניין עם השר".

נציגת משרד העבודה, עו"ד הילה קפלן-רענן, הגיבה לדברי השניים ואמרה כי "התקנות הוגשו כמיקשה אחת. התנאי היה גם שיאושרו כמיקשה אחת, חובות ביחד עם ההטבות". ח"כ אלאלוף ענה לקפלן-רענן, ואמר כי "חזרנו ואמרנו שכל התקנות יעברו, לא התחמקנו. מצאנו לנכון לעשות את זה בשלבים". אלאלוף הדגיש כי לכשיחליט השר להחזיר את התקנות לדיון בוועדה, היא תשוב ותתכנס לצורך אישורן.

שר החקלאות, אורי אריאל, אמר בתגובה כי "משיכת התקנות של העובדים הזרים על ידי השר כץ היא פגיעה מיותרת בחקלאים ואסור להסכים לכך. גם במשרד האוצר מבינים, שהמצב הקיים הוא בלתי נסבל, כי ההוצאות החודשיות של העובדים על מגורי העובדים הזרים גדולות בהרבה מ-250 שקל ויש לתקן זאת. חבל, שגורמים שונים פועלים נגד החקלאים מטעמים לא מקצועיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום