בלחץ ההסתדרות: האוצר יחלק בונוסים לעובדי נציבות שירות המדינה

לפי ההסכם הקיבוצי החדש, כל עובד יקבל בונוס של עשרות אלפי שקלים ■ הנציבות: "הסכמים דומים נחתמו במשרדים נוספים" ■ האוצר: "המענקים ניתנים במסגרת הסדרת השינוי במבנה הארגוני של הנציבות"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה דיין, נציב שירות
המדינה
משה דיין, נציב שירות המדינהצילום: מרק ישראל סלם

ההסכם הקיבוצי שנחתם בדצמבר 2016 בין משרד האוצר לעובדי נציבות שירות המדינה כולל גם מענקים נדיבים של עשרות אלפי שקלים לכל עובד — כך עולה ממכתב ששלח באחרונה הממונה בפועל על השכר באוצר, יוסי כהן, לסגן החשבת הכללית, יוסי איצקוביץ'. המכתב ששלח כהן כולל הוראות מפורטות לביצוע ההסכם, שנחתם "בעקבות הרפורמה בניהול ההון האנושי בשירות המדינה, ובעקבות השינויים הארגוניים שיבוצעו בנציבות שירות המדינה".

על פי ההסכם, שפרטיו לא פורסמו עד כה, יהיו זכאים עובדי הנציבות לשני מענקים חד־פעמיים: המענק הראשון, בסך 10,000 שקל, יינתן לעובדים שעבדו בנציבות לכל אורך 2015, והוא יוענק בפעימה אחת במשכורת ינואר 2017 או מארס 2017 לכל המאוחר.

המענק השני הוא מענק הצטיינות חד־פעמי, והוא יינתן לכל עובד שעבד במהלך 2016 בנציבות, לפי דרגות איכות פנימיות שקבעה הנציבות עצמה. לא ידוע כיצד חולקו העובדים לקבוצות איכות אלה, אך המענק הקטן ביותר הוא 5,500 שקל (דרגת איכות ד') והגדול ביותר הוא 11.5 אלף שקל (דרגת איכות א'). אלה יתווספו למענק הראשון בסך 10,000 שקל.

בתמורה למענקים אלה, מתחייבים עובדי הנציבות לשקט תעשייתי במשך שלוש שנים מרגע חתימת ההסכם. ואולם התחייבות זו כבר נכללה בהסכם המסגרת הכללי שנחתם עם כלל עובדי המדינה באפריל 2016 — ואשר כלל תוספת שכר של 7.5%.

כמתואר

המענקים שנקבעו בהסכם הקיבוצי החדש עם עובדי הנציבות נועדו כביכול לסייע ביישום הרפורמה בנציבות שירות המדינה — אך רק חלק קטן מהעובדים בה עסקו בפועל ביישומה, בעיקר מטה הרפורמה שהוקם בנפרד. בנוסף, מענקים אלה ניתנים עבור שינויים ארגוניים עתידיים, שכלל לא ברור אם אכן יבוצעו בסופו של דבר. בין השאר, נכתב כי השינוי כולל את העברת אגף בחינות ומכרזים מבניין בקרית הממשלה למשכנו החדש בגבעת שאול בירושלים.

על ההסכם חתום דני בונפיל, מנהל אזור ירושלים בהסתדרות עובדי המדינה — ולא אריאל יעקובי, העומד בראש ההסתדרות. יעקובי כלל לא חתום על ההסכם.

"לא ברור מדוע הממונה על השכר התכופף בצורה כזו", אומר מקור הבקי בנושא. "מדובר בעובדי מדינה שרק בשנה שעברה זכו בתוספת של 7.5% לשכרם — כמו גם בבונוס של 2,000 שקל".

מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "זה כשנתיים התנהל סכסוך עבודה שהוכרז על ידי עובדי הנציבות. בתום שנתיים של משא ומתן בין ההסתדרות הכללית, הסתדרות עובדי המדינה וכן ועד עובדי הנציבות, לבין הנהלת הנציבות והאוצר מהצד השני, הושג הסכם קיבוצי ראשון בתולדות הנציבות.במסגרת ההסכם הקיבוצי סוכם, בין היתר, על מתן מענק חד־פעמי של 10,000 שקל לעובדי הנציבות, בגין העבודה הנוספת והמטלות הרבות שהוטלו עליהם לצורך קידום ויישום הרפורמה בשירות המדינה בכלל, והרפורמה בתוך הנציבות בפרט. יצוין כי הסכמים דומים נחתמו גם במשרדים אחרים והנציבות אינה יוצאת דופן מבחינה זו".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המענקים ניתנו במסגרת הסדרה של השינוי במבנה הארגוני שעבר על הנציבות כתוצאה מהרפורמה בנציבות. המענקים גם מהווים מיצוי מלא של כל דרישות השכר, לרבות העובדה שלא שולם שם שכר עידוד".

מוועד עובדי הנציבות נמסר בתגובה: "הרפורמה גרמה לגידול היקפי הפעילות של כל עובדי הנציבות, בניגוד לנטען בכתבה. הוכנסו כ-8 תוכנות מחשוב חדשות הדורשות הסתגלות, לימוד והטמעה, ומתמודדים עם מטלות רבות נוספות. העומס הוא אדיר ואינו עומד בשום קריטריון של מדידה ביחס למשרדים אחרים. עובדי הנציבות שנים לא קודמו בדרגה, לא נעשו שינויי תקינה ומעולם לא קיבלו תגמול על המטלות הרבות שנוספו להם.

"מזה כשנתיים התנהל סכסוך עבודה שהוכרז על ידי עובדי הנציבות. בסיומו נחתם הסכם קיבוצי ראשון היסטורי בתולדות הנציבות שכלל גם מענק ראשון בן 10,000 שקל לעובד. הסכמים של עשרות אלפי שקלים נעשו במשרדים אחרים. לדוגמה, ל-240 עובדי הטאבו שקיבלו 30 אלף שקל על הטמעת מערכת מחשב על פי פסק בוררות. לאגף המכס ומע"מ כל 4 שנים הסכם קיבוצי חדש, שבמסגרתו משולמים מענקים של עשרות אלפי שקלים, בבנק ישראל עברו העובדים להר חוצבים באופן זמני עקב שיפוץ הבנק, כל עובד קיבל מענק של עשרות אלפי שקלים לתקופת המעבר, במשרד החינוך, בחקלאות ובמשרדים רבים אחרים. גם משרדים הללו ואחרים זכו בתוספת של 7.5% לשכרם - כמו גם בבונוס של 2,000 שקל.

"רוב משרדי הממשלה מקבלים שנים רבות מענקי הצטיינות (שכר עידוד). בנציבות שירות המדינה לא הונהגו נורמות אלו עד היום. לכן הוחלט על מענק שני חד פעמי על חשבון שכר העידוד לשנת 2016 לכל עובד בשיטת תשלום דיפרנציאלית, וזאת עד להסדרת תמריץ קבוע לעובדי הנציבות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker