אושר לקריאה ראשונה: מעסיקים יחויבו לספק עמדה מקורה למאבטחים

ועדת העבודה והווחה קבעה כי המפר את הוראות החוק צפוי לקנס של 20 אלף שקל, ובית הדין לעבודה רשאי להעלות את גובה העיצומים ל-200 אלף שקל בנסיבות מחמירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאבטח בקניון עזריאלי בתל אביב, בחורף הקודםצילום: תומר אפלבאום

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (יום ב') פה אחד לקריאה ראשונה את הצעת החוק שיזמה ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)  לפיה מעסיק של עובד בענף השמירה והאבטחה יעמיד לרשותו עמדה מקורה או מוצלת המוגנת מגשם ושמש, מצוידת באמצעי חימום או קירור, ולא ימנע ממנו את השהות בה במהלך העבודה, בכפוף לצרכי האבטחה. נוסף על כך, המעסיק יספק למאבטח מים, גישה לנקודת חשמל ומקום להנחת חפציו האישיים.

הצעת החוק גם קובעת שהמעסיק יספק לעובד ביגוד מתאים לתנאי מזג האוויר. המפר את הוראות החוק צפוי לקנס של 20 אלף שקל, ובית הדין לעבודה רשאי להעלות את גובה העיצומים ל-200 אלף שקל בנסיבות מחמירות. החוק ייכנס לתוקפו חצי שנה מיום פרסומו, למעט במקרים של מעסיק או מזמין שירות של מאבטחים ביותר מ-5 מקומות הדרגה, אז יחול החוק בהדרגה עד שנתיים.

ח"כ מלינובסקי הסבירה כי "לא ייתכן שבישראל של שנת 2017 קיימת פגיעה משמעותית בכבוד האדם ואין התייחסות לצרכים הבסיסיים של העובדים. נחשפתי לכך שמאבטחים במוסדות ובמבנים ציבוריים שונים סובלים מתת תנאים במקום עבודתם - מחסור בצליות ובעמדות המגינות עליהם מפני מזג האוויר, חוסר במיזוג וחימום וביגוד שאינו תואם את תנאי מזג האוויר. תנאים בסייסים אלה היו אמורים להיות מובנים מאליהם".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר כי "אלה אנשים הנושאים תפקיד בעל אחריות רבה. החוק הזה יחליף חוסר רגישות וחוסר אכפתיות של הזולת. מאבטחים ושומרים, המשיכו להיאבק על זכויותיכם ואנחנו נסייע לכם".

יו"ר ההסתדרות החדשה, אבי ניסנקורן, הגיע לדיון והבהיר כי הוא תומך בסנקציות למפירי החוק: "ככל שמורידים מהסכום, יורדת המוטיבציה לאכוף את החוק. ללא הרתעה, החוק הזה יהיה אות מתה".

עו"ד מוריה ברבי, מהתאחדות התעשיינים, קבלה כי "אלה סכומים עצומים ולא פרופורציונליים. הם יכולים למוטט עסק".

כלכלנית המרכז לשלטון מקומי, הילה זהבי, העריכה בדיון קודם בנושא כי עלות הצעת החוק לרשויות המקומיות היא 16 מיליון שקלים בשנה לפחות. "המדינה מטילה חובות על הרשויות המקומיות חדשות לבקרים, ואין לנו מקור תקציבי לכך", אמרה.

נציג אגף התקציבים במשרד האוצר, עמיחי דוד, הפתיע בסיום הדיון, כשהודיע כי משרדו מתנגד להצעת החוק בשל העלויות המוטלות על המעסיק. חברי הוועדה דחו עמדה זו, וציינו כי היא אינה מתיישבת עם דעותיהם של שר האוצר וועדת השרים לחקיקה.

מרכז הרשויות המקומיות התייחס לדברים: "הרשויות המקומיות רואות במאבטחים חלק חשוב והכרחי ממערכת החינוך, ותומכות בשיפור תנאי עבודתם של מאבטחים במוסדות החינוך. רק לאחרונה, חתמנו על הסכם שכר המעניק להם ביטחון תעסוקתי לעבודה בחודשי הקיץ. הרשויות ישמחו לתמוך ולבצע את הפעולות הנדרשות להבטיח תנאים הולמים בעמדות האבטחה, כאשר משרדי הממשלה הרלוונטיים יעבירו את המימון הנדרש לכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker