טפסר משה סוויסה לא יהיה ככל הנראה נציב רשות הכבאות - אך גם לא יפוטר לאלתר

המועמד המועדף על השר ארדן לעמוד בראש רשות הכבאות הוכרז על ידי בית הדין המשמעתי של הנציבות כמי ש"כשל כישלון ערכי חרוץ" - והורד בדרגה באופן זמני ■ הנציבות תמליץ לפרקליטות לערער על קולת העונש

טלי חרותי-סובר
טפסר בכיר משה סוויסה
טפסר בכיר משה סוויסהצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי-סובר

טפסר בכיר משה סוויסה לא ימונה ככל הנראה לתפקיד נציב רשות הכבאות, בשל פסיקת בית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה, לפיה הוא "כשל כישלון ערכי חרוץ" - פסיקה שבעקבותיה אף הורד בדרגה באופן זמני. עם זאת סוויסה, מועמדו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן לתפקיד הנציב, יוסיף לשמש בתפקידו הנוכחי.

בפסק הדין של בית הדין שניתן לפני כשבועיים נכתב כי "הנאשם נמנע מלמסור פרטים נכונים ומלאים אודות עברו המשמעתי בשתי הזדמנויות: עת הגיש מועמדותו למשרת מפקד מחוז דרום ברשות ועמד בפני ועדת הבוחנים, ועת הגיש מועמדות למשרת נציב רשות הכבאות ועמד בפני ועדת האיתור".

לאחר פסק הדין דרשה התביעה עונש חמור הכולל פיטורים תוך מספר חודשים ופסילה מלשמש בתפקיד כלשהו ברשות הכבאות וההצלה למשך 5 שנים - מבלי לפסול אותו מעבודה בשירות המדינה כדי לא לפגוע בזכויות הפנסיה התקציבית שלו.

עמדת המשרד לביטחון פנים ורשות הכבאות, לעומת זאת, היתה כי לא ניתן כעת להוציא את הנאשם מהמערכת, הואיל ודרושה תקופה של שנה לפחות עד למינוי נציב כבאות חדש וחמישה מפקדי מחוזות ברשות. המשרד ביקש אפוא לאפשר לנאשם לסיים את תפקידו, ולפרוש בבוא העת.

גלעד ארדן
גלעד ארדןצילום: מוטי מילרוד

"מעשיו של הנאשם פגעו בתדמית השירות הציבורי בכלל ובתדמית רשות הכבאות בפרט", כתבו השופטים, אולם הדגישו כי "למרות הדברים הנוקבים הללו החלטנו, לאחר שישבנו על המדוכה, להימנע מפיטוריו של הנאשם. מול חומרת העבירות שקלנו את הוותק הארוך של הנאשם בעבודתו, רובו ככולו בשירות מבצעי שזכה לשבחים ולהוקרה עמוקה מצד גורמים רבים".

בין יתר העדויות שהוגשו במהלך המשפט היו מכתבים מראש עירית ירושלים דאז וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, מנציבי הכבאות לדורותיהם, מראשי ערים, מקונסול מדינה זרה, ומהשר לביטחון הפנים דאז יצחק אהרונוביץ'. "במסמכים מתוארים, בין היתר, תרומתו הרבה של הנאשם לביטחון אזרחי המדינה, ואירועים קשים בהם התמודד עם מצבים מורכבים וטראומטיים כמו התמוטטות אולמי ורסאי, במצע הכיבוי וחילוץ הלכודים במלון הילטון טאבה, ועוד.

נוסף על נסיבות מקצועיות ואישיות מקלות שונות, קבע בית הדין כי "בסבירות גבוהה מאוד לא יזכה הנאשם במשרת נציב הכבאות וההצלה, לאחר שהמלצת ועדת האיתור בעניינו הוגשה לבחינת ואישור השר לביטחון הפנים".

עונשו של סוויסה יכלול נזיפה חמורה, הורדה בדרגה לתת טפסר בכיר למשך 3 חודשים והקפאת דרגה, בתום תקופת ההורדה, למשך שנה. סוויסה, עם זאת, יסיים את תפקידו, ויפרוש.

דעת הרוב מצאה כי "מידת בכירותו של הנאשם, אופי התפקיד בו משמש כמפקד מחוז, והיקף אחריותו על עובדים אחרים, מחייבים הטלת אמצעי משמעת אלה". בנציבות שירות המדינה כבר הודיעו כי ימליצו לפרקליטות לערער על קולת העונש.

פרקליטו של סוויסה, עופר ברטל, אמר כי "אנו לומדים את גזר הדין ושוקלים לערער".

את התלונה הראשונה לנציבות שירות המדינה בעניין סוויסה הגישה תנועת אומ"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker