כמו בצפון קוריאה, או ירושה: כך פועלת השיטה בהסתדרות

האין-דמוקרטיה בהסתדרות היא שיטה, נוהל על פיו פועלים כל ראשיה כבר שנים, מאז קיבל עמיר פרץ את התפקיד בירושה מחיים רמון ■ לא פלא שאבי ניסנקורן עושה הכל כדי למנוע בחירות גם הפעם

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבי ניסנקורן, עופר עיני
אבי ניסנקורן, עופר עיניצילום: עופר וקנין

ההתעוררות הפתאומית בבחירות להסתדרות הפתיעה את אבי ניסנקורן, שהיה בטוח שהשיטה המקובלת ניצחה גם הפעם – מועמד יחיד יבחר לתפקיד יו"ר ההסתדרות בדרך שאנשי הארגון הזה הורגלו לה לא מעט שנים. מבט של 15 שנים לאחור מבהיר את ה-DNA של הארגון, שאינו רואה בבחירות דמוקרטיות צורך אמיתי. בשנת 1994 זוכה חיים רמון יחד עם עמיר פרץ בבחירות להסתדרות. קצת יותר משנה לאחר מכן, בנובמבר 1995, רמון חזור לממשלה ועמיר פרץ מקבל ממנו את התפקיד בירושה, ומכהן עד סוף הקדנציה.

בבחירות של שנת 2002 ניצח עמיר פרץ ניצחון סוחף – 68% מן הקולות (רק שליש מהחברים מצביע, אחוז הצבעה נמוך מאוד) העלו אותו לתפקיד היו"ר. פרץ לא החזיק מעמד זמן רב. בנובמבר 2005 הוא כבר נבחר לראשות העבודה ובהסתדרות לא חשבו להגיע לבחירות כלליות.

עמיר פרץ ב-2003, כשהיה יו"ר ההסתדרות
עמיר פרץ ב-2003, כשהיה יו"ר ההסתדרותצילום: ניר כפרי

בינואר 2006 מקבל עופר עיני, אז יו"ר האגף המקצועי בהסתדרות, את התפקיד בירושה.

במאי 2007 מתקיימות שוב בחירות שנערכות בהסתדרות כל חמש שנים. לא מדובר בבחירות אמיתיות, כיוון שלעיני אין מתחרה משמעותי והוא אכן מנצח במספרים שנראים בסוריה או צפון קוריאה - 92%. המתחרה לאון בן לולו, הוא, אגב, אחד המורדים של סיעת כבל - הבית החברתי, שרוצה לשמור על הסיעה בתוך הקואליציה של ניסנקורן במטרה למנוע בחירות בהן תתמודד שלי יחימוביץ' .

עיני נחשב יו"ר כל יכול, משלים קדנציה וכשהוא מגיע לבחירות 2012 הוא מגלה, רק שלושה חודשים קודם, מתחרה נחוש – איתן כבל. עיני רוצה לנצח בעוד בחירות פיקטיביות ופותח במלחמה – הוא וכבל מגיעים לבתי המשפט לאחר שעיני טוען כי כבל אינו חבר הסתדרות כיוון שלא שילם דמי חבר (בית המשפט פוסל את הטענה) ולאחר מכן טוען כי כבל לא אסף 5,000 חתימות אמיתיות, הנדרשות להקמת סיעת בית חברתי (גם את זה בית המשפט פוסל).

עיני יודע למה הוא לא רוצה שכבל יהיה שם. הבחירות יוצאות לדרך וכבל נוגס 33% מהקולות, ומערער באופן משמעותי את מעמד היו"ר הכל יכול.

איתן כבל בבחירות להסתדרות ב-2012
איתן כבל בבחירות להסתדרות ב-2012צילום: מוטי מילרוד

פחות משנה וחצי אחרי הבחירות – נובמבר 2013, עיני מודיע כי הוא פורש. כמו בסיפור ירושת פרץ לעיני, גם הפעם לא חושבים שבהסתדרות שעל אף שנותרו שלוש וחצי שנים לתום הכהונה, יש צורך בבחירות כלליות. אבי ניסנקורן מקבל את התפקיד בירושה.

ניסנקורן הופך לאדם חזק במשק כאשר הוא דורש דרישות שונות עבור העובדים אבל למעט בעלי מוגבלויות, הבייבי שלו, הוא עושה בדיוק את מה שעשו לפניו – דורש העלאת שכר מינימום (כמו שעיני עשה לפניו), דורש העסקה ישירה של עובדי הקבלן (עיני יצא לשביתה כללית עבורם למרות שההסתדרות היא מיוצרי עבודת הקבלן) וכדומה. עם זאת את הנורמות הוא לא משנה – אנשי עיני, כולל אחיו המנהל את סיעת עוגן, הסיעה הגדולה שניסנקורן עומד בראשה, ממשיכים למלא את ההסתדרות, חוסר השקיפות ממשיך למשול באגודה העותמנית, אין מכרזים ולתפקידים שונים נבחרים מקורבים, והגוף שאמור לטפל בחלשים ממשיך להגן על הוועדים החזקים כולל ועד טייסי אל על.

כבר במאי 2016 מתחיל ניסנקורן להתכונן לבחירות במאי 17. הוא מתפקד לעבודה ויוצר ציר משולש עם בוז'י הרצוג, ויור קק"ל דני עטר, בו שלושתם עובדים עבור שלושתם. במקביל הוא בוחר לו משרד פרסום ללא מכרז (השייך ליורם באומן, מקורב לעופר עיני), הוא בוחר יועצים בשכר עתק כמו ירון זליכה ושלום שלמה, הוא בוחר משרד יועצים לקמפיין הבחירות – בן חורין אלכסנדרוביץ' שעבד עם שלי יחימוביץ' לקמפיין הבחירות שלה לראשות המפלגה, וסיעת עוגן היא זו המשלמת. לאחרונה חשף TheMarker את כנס סיעת עוגן – 230 חדרים במלון חמישה כוכבים באילת, על חשבון הסיעה, לסוף שבוע עבור הועדים הגדולים ובני זוגם, כשאבי ניסנקורן הוא האורח המרכזי. עוד ועוד כנסים כאלה מתקיימים בחודשים האחרונים.

לא רק זאת, אלא שסיעת בית חברתי של איתן כבל, זו שרצה בבחירות 2012, הצטרפה גם היא לאחרונה לקואליציה הרחבה שגיבש ניסנקורן, התומכת במועמדותו וכללת את רוב סיעות הסתדרות. במקביל הודיעה מפלגת יש עתיד כי היא נסוגה מהמחשבה לרוץ לבחירות יו"ר ההסתדרות, ומפלגת כולנו, שאכן הקימה סיעה, מתכוונת לתמוך ביו"ר הנוכחי. על פי התמונה שצוירה עד לפני מספר ימים – ניסנקורן אכן היה מועמד יחיד. הבטחון הזה גרם לו לבקש למעלה משלושה חודשים לפני הבחירות – את ביטולן. בשביל מה לבזבז מליונים אם יש מועמד אחד?

איתן כבל ושלי יחימוביץ', שנזכרו רגע לפני הדד ליין, טרפו את הקלפים, אלא שאז גילה כבל שעשו לו הפיכה בסיעה, והוא צריך לקבל אותה בחזרה אחרי שמי שהוא הפקיד אותה בידיו – הולך עם ניסנקורן וטוען כי הדבר נעשה באישור כבל.

איתן כבל ושלי יחימוביץ'
איתן כבל ושלי יחימוביץ'צילום: דניאל בר און

ניסנקורן יכול היה לגלות אומץ לא-הסתדרותי, ולהודיע כי הוא מבטל את ההסכם עם סיעת כבל, ואינו חושש כי זו תרוץ, בראשות יחימוביץ', נגדו. הוא לא עושה את זה כי הוא נאמן לשיטה – מתמודד יחיד במוסד בו אין דמוקרטיה. לשיטתו עדיף שהצדדים הניצים ילכו לבית המשפט כדי שכבל יקבל את סיעתו בחזרה, ויעניק אותה ליחימוביץ'. לא נתפלא אם ניסנקורן ימצא עוד טענות, וינסה למנוע את ההתמודדות שלה, בדיוק כמו שעשה עיני לכבל ב-2012.

האם ליחימוביץ' סיכוי לנצח? לדברי אנשי נינסקורן הוא מנצח בגדול אבל עובדה שהוא עושה לא מעט כדי למנוע ממנה להגיע. ליחימוביץ' יש כמה יתרונות: היא נתפסת כאדם נקי ולא מושחת שפיה וליבה שוים, ונחשבת למגינת פועלים מאז ומתמיד. בעבר אמרה יחימוביץ' כי הגיעה ממשפחת פועלים - ולכן לעולם לא תצא נגד ועד. אלון חסן צריך היה להגיע לחקירת משטרה כדי שהיא תתנער מוועד מושחת, כך שיש משהו טבעי בתפקיד הזה עבורה. בנוסף, יש לה מנגנון משומן של מתנדבים, ואין מנוס גם המנקודה הזו - היא אישה, נקודה שתעמוד לזכותה במנגנון שהיה תמיד גברי. גם חולשתו המקומית של ניסנקורן מול ועד עובדי הנמל שטוענים לרפיסות, משחקת לטובתה.

נקודות החולשה שלה ברורות: אין לה ניסיון ביצועי של ממש, ולא ידוע אם פגשה מעודה הסכם קיבוצי או הסכם שכר. דווקא היותה לא מושחתת עלולה להיות לה לרועץ מול הועדים הגדולים שלא בהכרח ירצו אדם שאינו חלק מהשיטה, שהיום פועלת לטובתם. אם תתמודד יתקיימו הבחירות בין חובבי השיטה למתנגדיה.

בהסתדרות רגילים לירושות ושלטון יחיד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker