משרד העבודה והרווחה: "אנו מוטרדים מהתנהלות הקרן לבעלי מקצועות שוחקים" - קריירה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משרד העבודה והרווחה: "אנו מוטרדים מהתנהלות הקרן לבעלי מקצועות שוחקים"

קרן מעגלים, לתמיכה בבעלי מקצועות שוחקים, פועלת ללא מנכ"ל - לאחר שבשלוש שנים עזבו שלושה מנכ"לים ■ יו"ר הקרן משתכרת כ-400 אלף שקל בשנה עבור חצי משרה, ומכהנת כעת גם כמנכ"לית ■ במשרד העבודה והרווחה מתקשים לפקח על הנעשה בקרן

5תגובות
עובד ניקיון בקניון - אילוסטרציה
דניאל בר און

במשרד העבודה והרווחה מודאגים מהתנהלותה של קרן מעגלים, הקרן למען בעלי מקצועות שוחקים. הקרן פועלת כיום ללא מנכ"ל במשרה מלאה, לאחר ששלושה מנכ"לים עזבו אותה בתוך שלוש שנים, והיא לא גיבשה מדדים להצלחה במשימתה — טיפול בבעלי מקצועות שוחקים, כמו בנייה והובלה, כדי שלא ייפלטו משוק העבודה בגיל צעיר יחסית.

בעיות בהתנהלות הקרן התפרסמו ב–TheMarker כבר ביולי 2015, בכתבה שחשפה תמונה קשה בכל הקשור להתנהלותה של קרן מעגלים. הקרן — שמתוקצבת ב–600 מיליון שקל במהלך עשר שנים, או 60 מיליון שקל בשנה, המועברים על ידי משרד האוצר למשרד הכלכלה וכיום למשרד העבודה והרווחה — אינה מפוקחת באופן אפקטיבי על ידי המדינה. בפועל, היא מנוהלת על ידי התאחדות התעשיינים וההסתדרות, שהיו שותפות להקמתה ב–2011, במסגרת הסכם עם המדינה. לפי ההסכם, הקרן נועדה לסייע לבעלי מקצועות שוחקים לעבור הסבה מקצועית בתוך מקום עבודתם או מחוץ לו, כדי לשדרג את תפקידם או להחליפו במקצוע שוחק פחות.

לפני כמה שבועות, פחות משנה לאחר שנכנסה לתפקיד מנכ"לית הקרן, עזבה תרצה בר חיים את התפקיד והעדיפה לא לדבר על נסיבות עזיבתה. זו המנכ"לית השלישית שעוזבת את הקרן בשלוש השנים האחרונות. לפניה מילא את התפקיד זאב שרוני, דובר התאחדות התעשיינים לשעבר, שעזב את כס המנכ"לות לאחר ארבעה חודשים בלבד. בשיחות עם מקורבים לקרן נאמר כי התערבותה האינטנסיבית של יו"ר הקרן, יפה ויגודסקי, בעבודת המנכ"ל, היא הסיבה לחילופי המנהלים התכופים.

אנשי משרד העבודה והרווחה, האמורים לפקח על הקרן, מודים כי הם מוטרדים. דוברות המשרד מסרה בהודעה רשמית כי "המשרד התריע כבר במועד חתימת ההסכם כי מתכונתו תקשה על הפיקוח עליו בסטנדרט הפיקוח הרגיל הנהוג במשרד". בדוברות הוסיפו כי "אין מדובר בהתקשרות רגילה של רכישת שירותים על ידי המדינה, אלא בהסכם ייחודי וחריג. המשרד אכן מוטרד מבעיות שונות שבהן נתקל עד כה בהתנהלות הקרן".

יפה ויגודסקי
משה שי

שכר היו"ר נאה - וממשיך לעלות

כשהפיקוח לקוי, הקרן מתנהלת באופן עצמאי - על חשבון משלם המסים. כך למשל הקרן, שנרשמה כעמותה, אינה נדרשת לוועדות איתור פתוחות לצורך איוש משרות, ואנשיה ממונים על דעת מנהליה בלבד. לאחר עזיבתה של בר חיים, הוחלט כי ויגודסקי תישא גם בתפקיד המנכ"לית.

מהקרן נמסר: "קרן מעגלים היא עמותה פרטית, ואינה מחויבת במכרז חיצוני לבחירת בעלי תפקידים. עם זאת, הוקמה ועדת איתור לבחירת מנכ"ל, המורכבת מנציגי המייסדים. בחירתם של המנכ"לים אושרה על ידי הוועד המנהל של הקרן. הוועד המנהל, המורכב מנציגי ההסתדרות החדשה ונציגי נשיאות הארגונים העסקיים, החליט למנות בשלב זה את יו"ר הקרן לשמש בשני התפקידים".

ויגודסקי, 70, כיהנה בעבר כמנכ"לית הטלוויזיה החינוכית, ועזבה את התפקיד לאחר שהבינה כי נציבות שירות המדינה עשויה להעמיד אותה לדין משמעתי. היא ננזפה, ולא הועמדה לדין משמעתי, מכיוון שהודיעה על עזיבת התפקיד. הנזיפה הגיעה לאחר שהתברר כי ויגודסקי, בתפקידה כמנהלת הטלוויזיה החינוכית, טסה בסוף 2009 לכנס בחו"ל על חשבון ארגון ECDL, שזכייניתו בארץ, חברת מרמנת, מנהלת פרויקטים רחבי היקף גם עם הטלוויזיה החינוכית.

ויגודסקי מקורבת לנשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, וגם להסתדרות. היא דירקטורית ותיקה ברשת עמל השייכת להסתדרות, וכן דירקטורית בחברת החשמל. אף שבריאותה בימים אלה אינה תקינה, בקרן לא סבורים כי קיימת מניעה שתמלא את שני התפקידים.

אילו ויגודסקי היתה עובדת מדינה, העסקתה היתה לא חוקית, על פי חוק גיל פרישה חובה, אלא אם היתה מוכיחה כישורים מיוחדים. מהקרן נמסר בעניין: "הקרן כמעסיק רשאית לאפשר לוויגודסקי להמשיך לעבוד למרות הגעתה לגיל פרישה, באשר הוכיחה כי היא ראויה וכשירה לשמש בתפקידה עוד שנים ארוכות וטובות".

שכרה של ויגודסקי נקבע על ידי ההסתדרות והתאחדות התעשיינים, והוא נאה - ועולה. לפי הדו"חות הכספיים של הקרן ב–2014 היא השתכרה כ–229 אלף שקל (בשנה כולה) תמורת חצי משרה, וב–2015 זינק שכרה ל–378 אלף שקל. לפי הדו"ח, בין אוקטובר לדצמבר באותה שנה היא שימשה גם ממלאת מקום המנכ"ל. השכר שלה על 2016 יתגלה רק באמצע השנה הנוכחית, כשיוגשו הדו"חות - וצפויה בו עלייה נוספת. הוצאות השכר של ההנהלה עלו מ–714 אלף שקל ב–2013 ל–1.257 מיליון שקל ב–2015.

למרות המספרים הברורים בדו"חות שמגישה הקרן עצמה לרשם העמותות, הקרן מתכחשת לנתונים: "לצערנו הרב, במקום להתבסס על דו"חות ונתוני אמת, המצויים בהישג יד לכל דורש באתרי משרד המשפטים, שוב צוינו מספרים שבינם לבין המציאות אין דבר וחצי דבר. הנתונים מוכיחים ששכרה של ויגודסקי ב–2015 היה 295,924.50 שקל בלבד, כולל תנאים סוציאליים והחזקת רכב.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש
עופר וקנין

"בינואר־פברואר של שנה זו, כשלא הועסק מנכ"ל בקרן, התבקשה ויגודסקי על ידי הנהלת הקרן למלא גם את תפקידיו של המנכ"ל. זו היא תוספת חד־פעמית לשנה זו, בסך 43,329 שקל. בהפחתת סכום חד־פעמי זה, הרי שמשכורתה השנתית הרגילה כיו"ר הקרן ב–50% משרה היא 252,595.50 שקל בלבד".

מדדי הצלחה מעורפלים

כקרן לסיוע לבעלי מקצועות שוחקים, מעגלים אמורה לעסוק בהסבה מקצועית - אבל העברת סכומים גדולים לשם כך התחילה רק ב–2015 - שבה הועברו 55 מיליון שקל למטרה זו. אף שהסכום המושקע גדול, לא ידוע אם ההסבות אכן איכותיות, וכמה מהן איפשרו לבעלי מקצועות שוחקים לשנות או לשדרג מקצוע.

לבקשתנו, הקרן שלחה רשימה ארוכה של קורסים שאותם מימנה בעבור 20 אלף עובדים של 5,000 מעסיקים - בין השאר בתחומי האדריכלות, הטיפוח והיופי, והמחשבים. כבר בכתבה הקודמת על הקרן, שפורסמה ביולי 2015, נכתב כיצד נהפכה למקור הצ'ופרים של מעסיקים שמבקשים לשלוח עובדים על חשבון המדינה לקורס אנגלית או מנעולנות, אך לא ברור אם קורס אחד אכן מסייע לבעל מקצוע שוחק והאם זו הדרך לטפל בציבור זה.

בתגובה לפניית TheMarker בדרישה למדדי הצלחה שמוכיחים כי הקרן אכן מסייעת לאנשים אלה, נמסר מהקרן: "הצלחת הקרן אינה נמדדת במספר העובדים שהוסבו ממקצועותיהם. מטרת ההכשרות היא לאפשר לעובדים במקצועות שוחקים שדרוג מקצועי במקום עבודתם הנוכחי, או להכינם לתרחיש של פרישה או פיטורים, כדי להשאירם במעגל העבודה".

האם אפשר לדעת אם גם מטרה זו מושגת? תגובת הקרן מעורפלת: "מדדי האיכות נבדקים באמצעות סקרי שביעות רצון בקרב מסיימי הקורסים והמעסיקים הרלוונטיים. סקרים אלה מבוצעים בעבור הקרן על ידי גורם חיצוני מוסמך. תוצאות הסקרים מוצגים בפני הוועד המנהל של הקרן.

"במקביל, הקרן מבצעת משובים פעמיים או שלוש פעמים בכל קורס, לצורך שיפור ומתן הערכות ודירוגים למכללות. מדדי האיכות שנבדקים הם רבים ומגוונים, ובהם רמת ההוראה, תוכני הלימוד, שיפור מיומנות מקצועית, הערכת המרצים, רלוונטיות הקורס לשוק העבודה, ניצול יעיל של זמן הקורס, הצעות לשינוי ועמידה בציפיות. בהתאם לתוצאות הסקרים אנחנו מבצעים שינויים, משפרים תכנים ומחזקים את הנקודות החיוביות שעולות".

מהקרן לא הועבר כל נתון שילמד כמה בעלי מקצוע שוחק אכן הרוויחו משהו מפעילותה. ייתכן שלמשרד העבודה הרווחה, ולמשרד האוצר יש סיבה לדאגה.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי "המשרד מעורב בפיקוח על הקרן באמצעות שתי ועדות - ועדת מעקב עליונה, שבה חבר מנכ"ל המשרד, לצד החשב הכללי במשרד האוצר, ראשי ההסתדרות ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים; וכן ועדת היגוי, שבה חברים לפי ההסכם נציגים של משרדי האוצר והעבודה, וכן נציגים של ההסתדרות, לשכת התיאום והקרן - כך שבוועדה זו אין לממשלה רוב. באחרונה שינה האגף להכשרה את דרג הפיקוח על ההסכם, והעמיד דרישות מקצועיות לקרן, הכוללות בדיקות שטח של האגף".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#