נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה: מספר הפניות על רקע הטרדה מינית עלה פי שמונה

מלבד הטרדה מינית, גידול חד במספר הפניות גם בנושא אפליה מגדרית ופערי שכר ■ העילה השכיחה ביותר בקרב נשים: אפליה על רקע הריון ■ עילת האפליה השיחה בקרב גברים - גיל

ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדות במשרדים של חברת היי-טק. למצולמות אין קשר למאמרצילום: בלומברג
ז'נאן בסול

כמחצית (48.2%) מפניות הנשים בשנת 2016 לנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה היו בנושאי אפליה על רקע הריון ואפליה על רקע מין, כך עולה מסיכום שנת 2016 של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה שבמשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, אותו היא פירסמה היום (א'). בסך הכל טיפלה הנציבות ב-708 פניות במהלך השנה.

על פי הנתונים, בפניות על רקע הטרדה מינית חל הגידול החד ביותר – פי שמונה יותר מאשר משנת 2015 (מ-3 פניות ל-25 פניות) - מחציתן מאזור ת"א והמרכז, ושליש מהן מאזור חיפה והצפון. גם בפניות בנושא אפליה על רקע מין נרשם גידול חד, כאשר שמינית מהפניות בקטגוריה זו היו בנושא פערי שכר.

על פי הודעת הנציבות, רבע בקירוב (27.3%) מהפניות לנציבות בשנת 2016 היה על רקע אפליה מחמת הריון; כשמינית (12%) מהפניות שהתקבלו היו בנושא אפליה על רקע מין; 9.3% בנושא אפליה על רקע לאום; ו- 8.9% מהפניות שהתקבלו היו עסקו באפליה על רקע גיל. כ-57% מהפניות לנציבות היו על רקע ארבע עילות אפליה: הריון, מין, לאום וגיל. עוד רואים בסיכום כי 31.5% מהפניות בשנה זו היו עקב פיטורים מהעבודה (שנעשו מחמת העילות המצוינות לעיל), רבע בקירוב (26.1%) בעניין תנאי עבודה ו-23% בעניין קבלה לעבודה.

מנגד, נרשמה בשנת 2016 ירידה בשיעור הפניות על רקע היריון, הורות, טיפולי פוריות, גיל ושירות מילואים. בסך הכל, נרשמה ירידה של 2.9% בפניות לנציבות, בעיקר על רקע הירידה במספר הפניות בנושא אפליה על רקע הריון, שהיוו השנה רבע בקירוב מהפניות לנציבות השוויון, לעומת כשליש מהפניות בשנים קודמות.

מרים כבהא, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודהצילום: רמי שלוש

רוב פניות הגברים (51.4%) הן בנושאי אפליה על רקע גיל (14%), הריון (13.6), שירות מילואים (12.6%) ולאום (11.2%). במקום החמישי פניות בנושאי אפליה על רקע מין, דת ומוצא. 

בבחינת שלבי התעסוקה בכל אחד מנושאי האפליה של נשים וגברים נראה כי קיימת שונות בין פניות הנשים לפניות הגברים: רוב פניות הנשים בנושא אפליה על רקע גיל נוגעות בעיקר לפיטורים, ורק 30% מפניותיהן בנושא זה נוגעות לקבלה לעבודה. אצל הגברים המצב הפוך: 53.3% מהפניות בנושא אפליה על רקע גיל נוגעות לקבלה לעבודה, ורק 23.3% מפניותיהם נוגעות לפיטורים.

יצוין כי מאז הקמת נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה בספטמבר 2008 ועד סוף 2016 התקבלו בנציבות 6,053 פניות בסה"כ. עד שנת 2013 נרשמה עליה הדרגתית במספר הפניות לנציבות שוויון, ואילו מאז 2013 חלה ירידה הדרגתית של 21.6% במספר הפניות- מ-903 פניות בשנת 2013 ל-708 פניות בשנת 2016.

עו"ד מרים כבהא, נציבת שוויון ההזדמנויות בעבודה: "הנתונים מציגים תמונה מורכבת אודות השינויים בשוק התעסוקה בישראל. מובן כי עלייה בתלונות לנציבות אודות נושאים חמורים דוגמת הטרדות מיניות ואפליה על רקע מין משקפים מודעות גבוהה יותר של הצדדים השותפים ביחסי העבודה במשק הישראלי. אין ספק כי העלייה בתלונות בנושא היא גם תוצאה של השיח בישראל בשנים האחרונות אשר מעודד פניה לגורמים המוסמכים ודיווח על התנהלות לא תקינה במקום העבודה. נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה פועלת בכדי לפתוח כל דלת שחוסמת איש או אישה במקום העבודה. אנו מעודדים את הציבור לפנות אלינו לסיוע בייצוג משפטי, בהתנהלות מול המעסיק ובהעלאת המודעות במקומות העבודה".

שר העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ, אמר כי "שוויון ההזדמנויות בעבודה הכרחי ליצירת מוביליות חברתית שמניעה את הכלכלה ומבססת חברה שוויונית ובריאה. אנו נתגבר את מערך ההסברה ונלווה מעסיקים ככל שיידרש על מנת להטמיע את החשיבות בגיוון ההון האנושי. יחד עם זאת, לא נהסס לפעול נגד מעסיק שיפלה עובד על רקע מינו, מוצאו או דתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker