בעקבות התערבות נתניהו: הסתיימה השביתה בירושלים

השביתה שנפתחה ביום ראשון חלה על כלל שירותי המדינה, בהם גם את הגנים העירוניים ■ היא החלה כמחאה על אי כוונת האוצר להגדיל את המענק לירושלים ■ האוצר ממשיך לדרוש כי ימונה חשב מלווה לעירייה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ערימות אשפה בירושלים
ערימות אשפה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

(עדכון) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח היום עם ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, בעקבות השבתת השירותיים העירוניים בבירה. זאת, בעקבות פנייתו של ברקת. בעקבות השיחה בין השניים הוחלט לא לחדש את השביתה מחר (ד') - ולדון בעניין שוב ביום ראשון בישיבת הממשלה. האוצר מצדו ממשיך לדרוש למנות חשב מלווה לעירייה ומסרב להעלות את התקציב ולו בשקל אחד מעבר ל-525 מיליון השקלים שהציע מלכתחילה. למרות סיום השביתה, הצהרונים בבירה בכל זאת ימשיכו לשבות לעת עתה - עד להחלטת בית המשפט בדיון המתקיים בשעות אלה. גורמים ממשלתיים המעורים בנעשה, טוענים כי נתניהו תומך באי-הגדלת תקציב העירייה.

השביתה בירושלים נכנסה היום (ג') ליומה השלישי, במסגרתה מושבתים כלל שירותי העירייה כולל הגנים העירוניים. אשפה רבה נערמה ברחובות, ואמש אף גרמה להשבתה חלקית של הרכבת הקלה בעיר. היום שבה הרכבת הקלה לפעול במתכונת מלאה.

הצהרונים בעירייה שבתו במחאה על אי קבלת תקציבים התואמים לאשכול 3, לטענתם, שנאמר להם שיתקבלו רק בשנת הלימודים הבאה.

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע דיון היום (ג') בשעה 17:00 בנוכחות נציגי משרד האוצר ועיריית ירושלים, זאת בעקבות פניית משרד האוצר אודות "הפרת הצו האוסר על עיריית ירושלים להשבית מערכת החינוך על זרועותיה בעיר". לטענת עיריית ירושלים, הצו לא הופר וכי הלימודים נערכו אמש (ב') כרגיל.             

בפניית משרד האוצר נטען כי: "עיריית ירושלים מפרה חזור ושנה ברגל גסה את צווי בית המשפט, שניתנו ב-29 לינואר וכן את ההבהרות מה-30 בינואר ולא מפעילה גם היום את הצהרונים וכן משביתה את פעילות גני הילדים. בנסיבות אלה, מבוקש בזאת מבית המשפט, להבהיר באופן מידי כי על פעילות גני הילדים להתחדש לאלתר כמו גם פעילות צהרוני היום וזאת בהתאם לצו מה-29 לינואר 2017".

ניר ברקת. הפך את הבירה לפח זבל אחד גדול
ניר ברקת. הפך את הבירה לפח זבל אחד גדולצילום: עופר וקנין

מעיריית ירושלים נמסר בהתייחסות למחאת הצהרונים: "כפי שמענק ירושלים בסך 800 מיליון סוכם על דעת מנכ"ל האוצר ושר האוצר, אולם אף לא שקל אחד הגיע לעירייה, כך גם תקציב הצהרונים שהאוצר מתהדר בו. התקציב בו מתגאה משרד האוצר מעולם לא הועבר לעירייה ולא אושר בהחלטת ממשלה למרות שהעירייה כבר 5 חודשים מתריעה על כך בכל מקום. משרד האוצר הוא זה שמביא לביטול הצהרונים המוזלים בכך שמעכב את התקציב ומעוניין להעביר את הנטל לכיסם של ההורים בירושלים. לא ניתן להכביד את הנטל על ההורים בעיר ולמנוע מהם צהרונים במחיר מוזל כפי שקבעה הממשלה".

אמש (ב') נפגש מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד עם נציגי ארגוני ההורים, המורים, הצהרונים וארגונים קהילתיים. במהלך הפגישה חזרה לדיון אותה הצעה תקציבית שהציע משרד האוצר ערב פרוץ השביתה, המציעה לעיריית ירושלים תוספת של 5% על תקציבה הנוכחי.

זהו היום השלישי לשביתה שהתקיימה בשל סירוב משרד האוצר להעלות את תקציב העיר מחצי מיליארד שקל ל-800 מיליון שקל. לדברי העירייה, "משמעות אי העברת התקציב היא פיטורי עובדים, ופגיעה קשה בשירותים הניתנים לתושבי העיר".

משרד האוצר טוען כי העלאה של 60% בתקציב העיר היא העלאה לא פרופורציונלית וכי הגירעון אליו נכנסה העירייה הוא תוצאה של "ניפוח מנגנונים והכפלת תקני כוח אדם, שיעורי גביית ארנונה נמוכים בהשוואה לרשויות מקומיות אחרות, הידרדרות באשכול החברתי כלכלי מאשכול 4 לאשכול 3, קיטון בהכנסות מגביית ארנונה משנה לשנה, והגדלת הגירעון העירוני, שכוסה על ידי הממשלה מ-230 מיליון שקל בשנת 2013 ל-800 מיליון שקל בשנת 2017".

עוד נמסר כי, "לאור השקעות חסרות התקדים שבוצעו בעיר ירושלים על ידי הממשלה, תפקודה של העירייה והשירותים הניתנים על ידה היו צריכים להשתפר לאורך זמן, בדומה לשאר הרשויות המקומיות. לצערנו, הועמקו הגירעונות התקציביים של העירייה, האשכול החברתי כלכלי ירד והסתמכות העירייה על תקציבי הממשלה רק הלכה והתגברה".

בשל הכשלים הללו, פנה הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי לשר הפנים דרעי בבקשה שימנה חשב מלווה לירושלים. היום (א') מסר משרד האוצר כי "שר הפנים אריה דרעי הורה למנכ"ל משרדו לקיים דיון ולבדוק מינוי חשב מלווה לעיריית ירושלים".

טרם התקבלה התייחסות משרד הפנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker