בהוראת בית המשפט - בוטלה השביתה המתוכננת במערכת החינוך בי-ם

השביתה בעירייה, שהחלה אתמול (א') על רקע העיכוב בהעברת התקציב ל-2017, הייתה אמורה להתרחב היום למערכת החינוך - אך בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא צו ארעי נגד ההחלטה

ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש העיר, ניר ברקת, בהפגנה הבוקרצילום: דוברות עיריית ירו
ז'נאן בסול

השביתה הכללית שהחלה אתמול (א') בעיריית ירושלים הייתה אמורה להתרחב למערכת החינוך בעיר. עם זאת, בעקבות בקשה שהגיש מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מנע בית המשפט המחוזי בירושלים את ההחלטה והוציא צו ארעי נגדה. במקביל, שיגר אתמול הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, מכתב בו הוא מבקש משר הפנים (שהוא הרגטולטור של הרשויות המקומיות) למנות חשב מלווה - לאור המצב הכלכלי המידרדר של העירייה.

בנוסף לשביתה, יתקיימו היום הפגנות ברחבי העיר. בין השאר תתקיים הפגנה החל משעה 8:00 מול משרד האוצר, ובשעה 9:45 ייצאו ממשרד האוצר לכיוון גשר המיתרים. במקביל, תתקיים בשעה 9:45 הפגנה בכיכר פריז. כמו כן יתקיימו בין 8:00 ל-10:00 אסיפות הסברה לעובדי העירייה ואנשי החינוך.

הרקע לשביתה, לדברי העירייה, הוא שמשרד האוצר טרם העביר את התקציב לירושלים לשנת 2017. לדברי העירייה, "משמעות אי העברת התקציב היא פיטורי עובדים, ופגיעה קשה בשירותים הניתנים לתושבי העיר", עוד נמסר מהעירייה כי על אף שסוכם עם שר האוצר אחרי משא ומתן שמענק הבירה לירושלים יעמוד בשנה זו על 800 מיליון שקל, הסכום עוד לא הועבר. עוד טוענים כי טרם אושר המתווה העירוני לבניית אלף כיתות לימוד בעיר.

לדברי משרד האוצר, מה שהביא את העירייה למצבה הנוכחי הוא "ניפוח מנגנונים והכפלת תקני כוח אדם, שיעורי גביית ארנונה נמוכים בהשוואה לרשויות מקומיות אחרות, התדרדרות באשכול החברתי כלכלי מאשכול 4 לאשכול 3, קיטון בהכנסות מגביית ארנונה משנה לשנה, והגדלת הגירעון העירוני, שכוסה על ידי הממשלה מ-230 מיליון שקל בשנת 2013 ל-800 מיליון שקל בשנת 2017", עוד נמסר כי, "לאור השקעות חסרות התקדים שבוצעו בעיר ירושלים על ידי הממשלה, תפקודה של העירייה והשירותים הניתנים על ידה היו צריכים להשתפר לאורך זמן, בדומה לשאר הרשויות המקומיות. לצערנו, הועמקו הגירעונות התקציביים של העירייה, האשכול החברתי כלכלי ירד והסתמכות העירייה על תקציבי הממשלה רק הלכה והתגברה.

הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי צילום: עופר וקנין

"לאור ההשקעות הגבוהות והצעת הממשלה להעמיד סיוע של למעלה מחצי מיליארד שקל לכיסוי גירעונות העירייה, אין כל מקום לשביתה. אם העירייה תחליט על השבתת העיר בכל זאת, נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו, כדי שאזרחי ירושלים לא יפגעו. עיריית ירושלים הפכה את ההשבתה לשיטה. צר לנו שתושבי הבירה שמשלמים ארנונה מהגבוהות בארץ הפכו לבני ערובה לאינטרסים זרים. משרד האוצר הכיר ומכיר בחשיבות ירושלים לפני ברקת וגם אחריו".

לאור הכשלים המוצגים על פי האוצר בדבר ניהול התקציבים בעירייה: כניסתה לגירעון, ירידה מאשכול 3 לאשכול 4 והשירות לתושב והמצב הסוציואקונומי של תושבי העיר אינם משתפרים, שיגר אתמול הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, מכתב לשר הפנים דרעי בו הוא מבקש ממנו להפעיל סמכותו ולמנות חשב מלווה לעירייה. "משמעות הבקשה על העירייה (להעלאת התקציב) היא גידול של כ-60% בגובה המענק, גידול לא פרופורציונאלי, שאין אף נושא תקציבי שגדל בשיעור המתקרב לכך", נכתב והודגש כי בעת שהתקציב לירושלים עלה בין השנים 2009 לשנת 2016 ב-250% (185 מיליון שקלים ל- 499 מיליון שקלים), ושאם הייתה מתוקצבת כשאר הרשויות המקומיות הייתה מקבלת 20 מיליון שקלים בלבד לשנת 2016.

"בעוד ברשויות מקומיות אחרות, בהשקעות תקציביות נמוכות באופן משמעותי, עולה האיתנות הכלכלית של הרשות, הפיתוח הכלכלי מייצר גידול בהכנסות הרשות והמצב הסוציו אקונומי של התושבים עולה, נראה כי ההשקעות השוטפות בעיריית ירושלים אינן נושאות פרי", נכתב.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "משרד הפנים משמש כרגולטור על הרשויות המקומיות, כמו גם על עיריית ירושלים. במסגרת מענק הבירה, ושלא כשאר הרשוית המקומיות, נושאי המענקים לעיריית ירושלים מטופלים על ידי משרד האוצר. במידה ומדיניות זו תשתנה, משרד הפנים יבחן את מכלול הסוגיות התקציביות של העירייה בכלים העומדים לרשותו".

במשרד האוצר התייחסו לכוונת העירייה להחריף את השביתה: "השימוש השיטתי של עיריית ירושלים בהפיכת אזרחי הבירה לבני ערובה הוא ציני ולא ראוי. משרד האוצר העביר 525 מיליון שקל לירושלים ולמרות שמדובר בתוספת תקציבית מהשנה שעברה, ראש העיר בוחר להתנהל בחוסר אחריות תקציבית וחוסר אחריות אזרחית כלפי ילדי העיר הזכאים לחינוך הולם שנפגע זו הפעם השנייה בחודשיים האחרונים. ראש העיר יצטרך לתת תשובה הולמת לכל ההורים שיאלצו להישאר בבתיהם בעקבות שביתה מיותרת המעידה על התנהלות תקציבית לקויה של העירייה ובביטוי לגחמות אישיות ולא ענייניות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker