הקרן שמסייעת לבעלי מוגבלויות פתחה בשביתה

עובדי הקרן למפעלי שיקום הכריזו היום על שביתה חלקית של שלושה ימים ■ הרקע לשביתה הוא גל פיטורים וקליטת עובדים שעתיים ■ הקרן היא הזרוע הביצועית של משרד הרווחה המספקת מענה ממשלתי לשיקום תעסוקתי של אנשים עם מוגבלויות

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
בניין משרד הרווחה בתל אביב
בניין משרד הרווחה בתל אביב
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

חודשיים אחרי שהכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה, הכריזו אתמול (א') עובדי הקרן למפעלי השיקום על שביתה חלקית של שלושה ימים. לדברי העובדים, מאז ההכרזה על הסכסוך ישבו הצדדים לפגישת משא ומתן אחת בלבד, בה הנהלת הקרן "סירבה להתייחס לדרישות העובדים או להמשיך במשא ומתן".

הקרן למפעלי שיקום היא הזרוע הביצועית של משרד הרווחה, המספקת מענה ממשלתי לשיקום תעסוקתי של בעלי מוגבלויות ונותנת שירות לכ-6,000 אנשים בעלי מוגבלויות בשנה. הקרן פועלת בפריסה ארצית ומספקת שירותי אבחון, השמה, ליווי של עובדים סוציאליים, מדריכים ופסיכולוגים, הכשרה מקצועית לבעלי מוגבלויות ואנשים עם חסמים תעסוקתיים במטרה לשלבם בשוק העבודה. כמו כן, הקרן מפעילה 34 מפעלים מוגנים המספקים עבודה לכ-2,000 בעלי מוגבלויות.

לפי העובדים, ב-2013 נכנסה הקרן לתוכנית הבראה, במסגרתה פוטרו עשרות עובדים והועזבו מרצון עובדים נוספים. עוד הוסיפו כי מפעלים של הקרן נסגרו, ועובדים חדשים שנקלטו בארבע השנים האחרונות נקלטו במסגרת העסקה שעתית בלבד.

כחלק מהשביתה, היום (ב') ישבות מחוז הדרום החל מהשעה 12:00. הערים בהן תופסק פעילות הקרן: באר שבע, אשקלון, רחובות, ואשדוד; מחר (ג') ישבות מחוז הצפון החל מהשעה 12:00. הערים בהן תופסק פעילות הקרן: עכו, טבריה, חיפה, טירה, מגדל העמק וחדרה; ביום רביעי ישבות מחוז המרכז החל מהשעה 12:00. הערים בהן תופסק פעילות הקרן: ירושלים, תל אביב-יפו, חולון, ופתח תקווה.

מרכזי שיקום נוער אינם נכללים בשביתה ופעילותם תתקיים כרגיל. לדברי העובדים, באם לא ייכנסו הצדדים למשא ומתן, העובדים יכריזו על השבתה כללית של פעילות הקרן למפעלי שיקום.

אריאלה וינברג-ביתן, יו"ר ועד עובדי קרן מפעלי שיקום, מסרה כי "הקרן אינה עוד מקום עבודה, היא מפעל חיינו, ואנו מסרבים להמשיך ולצפות מהצד בפגיעה בה. אנו העובדים הרכנו את ראשינו בפני הנהלת הקרן במשך יותר מדי זמן. על מנכ"ל הקרן, ויקטור בר גיל לקחת אחריות על המפעל החשוב הזה, עליו הוא אמון – לחדול מלפגוע בשירותים החשובים שמספקת הקרן לבעלי המוגבלויות, ולפעול לשגשוגה המקצועי.

"מטרתנו היא הפסקת גלי הפיטורין של עובדי הקרן, וקליטת העובדים השעתיים כעובדים במסגרת הסכמים קיבוציים. התנהלותה הפיננסית של הקרן למפעלי שיקום אינה רק הפרה בוטה של ההסכמים הקיבוציים עם עובדיה, אלא פגיעה בשירות חיוני הניתן לבעלי מוגבלויות בישראל".

ממשרד הרווחה והעבודה נמסר בתגובה כי "המשרד פועל על מנת לחזק את הקרן ולהבריאה. הגירעון הקשה אליו נקלעה הקרן נבע ממשכורות מנופחות והטבות רבות שהעניקה הקרן לעובדיה, ומהחזקת מצבת כוח אדם גדולה בהרבה מהנדרש. בנוסף, החזיקה הקרן מבנים רבים בהם לא התקיימה פעילות בשל הביקוש הנמוך לשרותי הקרן.

"הקרן קיבלה כ-22 מיליון שקלים במסגרת תוכנית הבראה, בין השאר כדי לממן פיצויים למפוטרים. במקביל, משרד העבודה והרווחה הציע לקרן ביוזמתו מספר הזדמנויות להתפתח, כגון: הכשרות לעובדים, צירופם לתוכנית כלכלית שתכניס גורמים עסקיים לקרן ועידוד להעסיק עובדים חדשים מיומנים יותר, לתחומי השיווק, השיקום והניהול העסקי של הקרן".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ