עובדי רשות המסים דורשים תוספת שכר של 38% - ומציגים אולטימטום

השכר הממוצע ברשות המסים גבוה יחסית לעובדי מדינה אחרים, אך זה לא מונע מהם לפתוח בעיצומים ולדרוש תוספת ענקית עבור פרויקט האיחוד של כלל יחידות הרשות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשות המסים
רשות המסיםצילום: ליאור מזרחי

לא מעט ימי עיצומים נרשמו לאחרונה מכיוון רשות המסים על 6,000 עובדיה. הסיבה: דרישת המדינה בה החלו לדון לפני למעלה מחמש שנים, לאיחוד היחידות השונות ברשות המסים, מה שיאפשר שירות יותר מהיר ויעיל לאזרח.

ועד העובדים, בגיבוי הסתדרות עובדי המדינה, טוען כי הוא ישמח לסייע לתהליך שאין עוררין על חשיבותו, אלא שנדרש תשלום. על אף שעובדי רשות המסים, 5000 מהם מאוגדים בהסכם קיבוצי, הם חלק מהסכם המסגרת בו זכו עובדי המדינה לתוספת בת 7.5% רק לפני כשנה, הרי שעבור הפרויקט החדש והגדול הזה הם מבקשים תוספת.

על פי גורמים בהסתדרות, נדרשת עליית שכר כוללת בת 38% במהלך 7-5 השנים הבאות עד להבשלה מלאה של ההסכם. מדובר בהסכם דומה לרפורמה ברשות מקרקעי ישראל. מכיוון שעלות השכר ברשות המסים כיום היא 1.2 מיליארד שקל בשנה, הרי שמדובר בעלות ישירה של 450 מיליון שקל בכל שנה. גורמים ברשות המסים טוענים כי מדובר במספרים אחרים – תוספת של "רק" רבע מליארד שקל בשנה.

באוצר חושבים שמדובר בסכומים מופרכים עבור אנשים שממילא מרוויחים בממוצע  יותר מרוב עובדי המדינה. על פי נתוני הממונה על  השכר הממוצע בדרג המנהלי ברשות המסים עומד על 14,952 שקל בחודש, לעומת שכר ממוצע של אותו דרג אצל יתר עובדי המדינה העומד על 10,660 שקל - פער בן 40%.

בדרג האקדמאים מדובר על פער של 19% "בלבד", כאשר ברשות המסים מקבלים 16,120 שקל בממוצע לחודש ועובדי מדינה אחרים משתכרים13,511 שקל בחודש בבמוצע. בסך הכל מדובר בפער בן 29% לטובת עובדי רשות המיסים - 15,489 שקל לעומת 11,971 שקל בחודש בממוצע, לא כולל כוחות הבטחון.

בשלב זה מדברים שני הצדדים על הסכם ביניים שיאפשר העלאת שכר בת 10% "בלבד", ויתן שקט תעשייתי, ואולי התחלה של הנעת התהליך. באגף הממונה על השכר יאפשרו העלאה כזו, אך רק תמורת התחייבות ברורה לסיוע באיחוד. לדברי גורמים באוצר, ההסתדרות לא מוכנה לאפשר גם את זה כרגע או בעצם נדרש תשלום, אך ללא כל תמורה.

בהסתדרות רואים את המצב מזוית אחרת. שם טוענים כי השכר המצוטט על ידי האוצר   מוטה כיוון שעובדי יחידת שעמ, יחידת המיחשוב של רשות המסים, כ-600 עובדים, מעלים את השכר הממוצע. עם זאת ההסתדרות לא סיפקה את שכרם של עובדים ביחידה הזו או יחידות אחרות.

אריאל יעקבי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, טוען כי האיחוד החשוב, כאמור, עלול  לפגוע בביטחון התעסוקתי של העובדים שידרשו  לרוטציות בין תפקידים שונים, מבלי שיש להם זכות ערעור (עובד שעבד עד עכשיו במקום אחד יאלץ לעבור למקום אחר). כמו כן, עקרונות התפקידים הנוכחיים, וכן שיטות העבודה, ישתנו , מה שדורש פיצוי גבוה.

לדבריו, השכר הממוצע לרואי חשבון בעלי ותק גבוה והשכלה גבוהה, נמוך יחסית לשוק הפרטי.  "מדובר באנשים חשובים לכולנו" הוא אומר "ללא שכר ראוי, גם אחרי האיחוד, הם יעזבו את שירות המדינה. אם יקבלו שכר ראוי, עבודתם תביא החזר מהיר של ההשקעה בהם, ואף למעלה מזה".

כרגע נמצא המשא ומתן במבוי סתום, מה שיוביל, מן הסתם, לעיצומים נוספים. סכסוך העבודה הוכרז עוד לפני הסכם המסגרת, ולכן עובדי רשות המסים הוחרגו מן ההחלטה על שקט תעשייתי בשנתיים הקרובות, והם רשאים לנקוט בצעדים ארגוניים כנגד המדינה.  גורמים מקורבים למשא ומתן מניחים כי בסופו אכן יקבלו העובדים את הסכם הביניים – תוספת של 10% בלבד. עם זאת, איש לא חושב כי הדרישות להעלאת שכר בדומה לרפורמת רמ"י, לא יעלו עוד על שולחן המשא ומתן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker