הדרך לצמצום העוני: החלת מענק עבודה מהשקל הראשון

על פי המצב כיום עובדים במשרה חלקית והמרוויחים פחות מ-2,100 שקל אינם זכאים למענק עבודה ■ זאת בניגוד למצב בארה"ב, שם חלה הזכאות החל מהדולר הראשון ■ על פי הערכות, אימוץ המודל האמריקאי יקטין את מספר העניים עוני בכ-1%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדת ניקיון של חברת ISS בדנמרק. "בשנים האחרונות הגיעו גלי הגירה ויש מספיק עובדים לחברה"

סקירה חדשה מציעה לזכות עובדים במענק עבודה כבר מהשקל הראשון שהם מרוויחים מעבודה, כאמצעי לצמצום מעגל העוני בישראל. זכאות לעובדים בכל רמת הכנסה מאפיינת את המודל האמריקאי של חלוקת מענק עבודה, ועל פי הסקירה ראוי לאמצו גם בארץ. הסקירה נכתבה על ידי מירי אנדבלד מהמוסד לביטוח לאומי, והפרופסורים לאה אחדות ומישל סטרבצ'ינסקי מהתוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר, ותוצג בכנס של מכון ון ליר שייערך בשבוע הבא.

על פי הנתונים שמציגים החוקרים, המצב כיום הוא שעובדים שהכנסתם מעבודה נמוכה מ-2,100 שקל אינם נמנים בין 350 אלף הזכאים למענק עבודה - שמחולק מדי שנה על ידי רשות המסים. המשמעות היא שקרוב ל-10% מהעובדים במשרה חלקית, אלו שמרוויחים פחות מ-2,100 שקל, נותרים ללא אפשרות ליהנות מהמענק.

שליש מהמועסקים בישראל עובדים פחות מ-40 שעות בשבוע (חלקם שלא מבחירה), כאשר כ-9% עובדים בהיקף של פחות מחצי משרה. כאמור, בחלק גדול המקרים עובדים אלה אינם זכאים כלל למענק עבודה, למרות שקיימת חפיפה גדולה בין העובדים במשרות הללו לבין עובדים בשכר נמוך ועובדים עניים.

הפתרון המוצע בסקירה, כאמור, הוא כי מענק העבודה יינתן כבר מהשקל הראשון שמרוויחים העובדים, בדומה להסדר החל בארה"ב מאז נוסדה שם התוכנית לחלוקת מענק עבודה ב-1976.

החוקרים טוענים כי השינוי יביא להגדלת ההכנסות של משפחות שבהן המפרנס הראשי והמפרנס המשני עובדים במשרות חלקיות. על פי סימולציות שנערכו במסגרת המחקר, מצאו הכותבים כי החלת הצעתם תביא לירידה של כ-1% במספר העניים בישראל. העלות הכרוכה בשינוי תוכנית המענק מוערכת על ידיהם בכ-600 מיליון שקל בשנה - סכום לא קטן אמנם, אך בהחלט אפשרי. 

"מדובר בכלי אפקטיבי מאוד, בהינתן שהוא מאוד ממוקד במשפחות העניות", אומרים החוקרים. "תוכנית כזו תתמרץ כניסה של אנשים שכרגע לא נמצעים במעגל העבודה להשתתפות פעילה במסגרת משרות חלקיות חדשות, ואולי אף להגדלת שעות העבודה". לטענתם העלייה בשיעור ההשתתפות בכח העבודה תעמוד על כ-1.3%, או כ-900 משרות חלקיות חדשות, וזאת בעיקר באוכלוסיות מוחלשות כמו אלו של הציבור החרדי והציבור הערבי.

מפילוח ציבור העובדים במשרות חלקיות (עד חצי משרה - כ-20 שעות שבועיות), עולה כי הסיכוי של נשים לעבוד במשרה חלקית גבוה ביחס לגברים - במקרה של נשים יהודיות הסיכוי גבוה פי שלושה מזה של גברים, ובמקרה של נשים ערביות הסיכוי גבוה כמעט פי שישה. לעומת זאת, סיכויים של גברים ערבים לעבוד במשרה חלקית נמוכים מאלה של גברים יהודים.

בגילאי הביניים 50-35 הסיכויים של כלל העובדים לעבוד במשרה חלקית הם הנמוכים ביותר. ב-2014 הסיכוי של עובדים בלתי מקצועיים ושל חרדים לעבוד במשרה חלקית היו גבוהים פי 3-2 לעומת הקבוצות האחרות, ואילו הסיכויים של עובדים בפריפריה לעבוד במשרה חלקית היו, באופן מפתיע, נמוכים משל העובדים במרכזי האוכלוסייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker