הממשלה אישרה: אביגדור קפלן ימונה למנכ''ל משרד העבודה והרווחה

צפוי להיכנס לתפקידו בשבוע הבא, לאחר שגם נציבות שירות המדינה אישרה את המינוי

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

הממשלה אישרה היום (א') את למנכ''ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. קפלן (77) צפוי להיכנס לתפקידו בשבוע הבא, לאחר שגם נציבות שירות המדינה אישרה את המינוי. קפלן היה עד לאחרונה מנכ"ל קבוצת אלון ולשעבר מנכ"ל קופת חולים כללית ובית החולים הדסה. לפני כחודש נפטר המנכ"ל הקודם של משרד הרווחה, אליעזר יבלון.

קפלן זכה לכותרות שליליות כאשר בעת שרשת מגה, מקבוצת אלון, היתה בקריסה ואלפי עובדים עמדו לאבד את מקום עבודתם. בעקבות הביקורת שספג נקט קפלן בצעד מפתיע והחזיר את הבונוס שקיבל.

אביגדור קפלן
אביגדור קפלןצילום: אוליבייה פיטוסי

הוא מונה למנכ"ל קבוצת אלון בסוף 2014, קיבל לידיו חברה עם חובות כבדים, ומאז המינוי פעל בעיקר לטיפול בחוב של הקבוצה, אך לא הצליח למכור את החברה הבת מגה.

בעבר כיהן קפלן כמנכ"ל ויו"ר כלל ביטוח. בראשית הדרך הוא דאג לאישוש המערך התפעולי של החברה, שמיצב אותה כחברה מספר שתיים בשוק. לצד זאת, בסוף תקופתו בחברה - בעיקר בשנים שבהן כיהן כיו"ר - סבלה כלל ביטוח מהידרדרות והפכה לחברה השלישית בגודלה בענף.

בתקופתו של קפלן הוקם בית ההשקעות הכושל כלל פיננסים, שהציג השמדת ערך של קרוב למיליארד שקל. קפלן הוא שהיה חתום על העסקות לרכישת קופות הגמל של בנק דיסקונט וקרנות הנאמנות אילנות דיסקונט, שעמדו בבסיס הקמת בית ההשקעות. בתקופתו ביצע כלל פיננסים השקעות לא מושכלות בארה"ב, וקפלן היה שם גם כשנעשו בקבוצה עסקות תמוהות נוספות בהשראת בעל השליטה נוחי דנקנר - כמו העסקה לרכישת בית ההשקעות של דן טהורי וההשקעה בקרדיט סוויס, וכן הכוונה להשקיע בקרן משותפת עם קטאר.

כשעזב את כלל ב-2013 ועמד להתמנות למנכ"ל בית החולים הדסה, הכריזה ההסתדרות הרפואית כי היא תשבית את בית החולים אם ימונה למנכ"ל. בסופו של דבר הצליח קפלן לבצע קיצוץ של כ–700 עובדים תוך פחות משנה, תוך הידברות עם הוועד. בכירים בענף המזון שעבדו עם קפלן מעידים על מנהל שידע להוביל מהלכים קשים ולעיתים לא פופולריים, של "חיתוך בשומנים וניקוי אורוות".

ד''ר אביגדור קפלן מסר בתגובה: "אני רואה בתפקיד זה שליחות חשובה ואחריות גדולה מאוד. אעשה כמיטב יכולתי על מנת לקדם את נושאי התעסוקה, הרווחה והשירותים החברתיים ואפעל  לסיוע מרבי לאוכלוסיות הנזקקות לעזרת המדינה".

שר העבודה והרווחה, חיים כץ: "עם כניסתי לתפקיד, הצהרתי כי על כל אחד מעובדי המשרד לעמוד ביעדים ובמדיניות שאותם ננחיל, בכדי למנף ולקדם את האתגרים הרבים שעומדים לפתחנו, לרווחת האוכלוסיות המוחלשות במדינת ישראל ועובדי המשרד כאחד. בטוחני כי אביגדור קפלן, על כל ניסיונו, תפקודו וכישרונותיו, ביצועיסט אמיתי עם קבלות, יעמוד בתפקיד וביעדים בהצלחה מרובה ואף למעלה מכך".

בתנועת אומ"ץ, שם מחו על מינויה של אלין אלול לממלאת מקומו הזמנית של אליעזר יבלון,  בירכו על מינויו של קפלן. יו"ר העמותה, מעוזיה סגל, אמר: "אנו שמחים כי שר הרווחה והגורמים האמונים על הנושא, כולל נציב שירות המדינה, משה דיין, דאגו בעקבות פניותיה הנחושות של תנועת אומ"ץ בנושא לתחום בזמנים את מינויה הבלתי תקין של עוזרת המנכ"ל הקודם לממלאת מקום, ולהביא למינוי חדש בהליך מסודר ומהיר. תנועת אומ"ץ פעלה מיד לאחר מותו המפתיע של המנכ"ל הקודם, על מנת שיבוצע הליך מסודר למינוי מחליף, ופנתה בנושא לנציב שירות המדינה כמה פעמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker