ועדת העבודה אישרה: עובדים זרים בסיעוד ישלמו עד 3,688 שקל ללשכות התיווך

ההחלטה עלולה לפגוע בעובדים הזרים, הנדרשים לדמי התיווך הגבוהים תמורת הזכות לעבוד בארץ ■ עמותת קו לעובד: "על הממשלה לסבסד את השירותים שהופרטו על-ידה ומגיעים למטופלים הסיעודיים, במקום לגלגל את העלויות על גבם של העובדים המוחלשים במשק"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטפלת ואישה זקנה
צילום: אלון רון

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (ג') התקנות שלפיהן תוכלנה לשכות התיווך הפרטיות בענף הסיעוד לגבות, בישראל או בחו"ל, תשלומים של עד 3,688 שקל מעובד זר. מדובר בבקשה לחידוש תוקפה של תקנה משנת 2010, שאיפשרה ללשכות פרטיות בסיעוד לגבות דמי תיווך עד לגובה התשלום החוזי (כלומר בגובה של משכורת חודשית).

הדיון נערך בעקבות פניות של הלשכות הפרטיות שהתקבלו במשרדי הממשלה השונים (הלשכות אף הגישו עתירה לבג"צ בעניין זה). יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), החליט כי התקנות יאושרו כהוראת שעה (הוראה זמנית) לשנה אחת בלבד, במהלכה תבחן המדינה את נחיצות הגבייה וסכומיה.

עו"ד יאיר דוד, המייצג את עמותת אחיעוז (ארגון ארצי של חברות כח אדם בישראל לתיווך עובדים זרים בענף הסיעוד) אמר כי "יש עלויות בלתי מבוטלות בהשמה כה מורכבת של עובד סיעודי". לדבריו, הגבייה השנתית המותרת עד כה על פי חוק, בסך 2,000 שקלים, הנגבית ממשפחת המטופל עבור השמת עובד - אינה מספיקה.

רכזת תחום סיעוד בעמותת קו לעובד, עידית ליבוביץ', התנגדה לתקנות, בטענה כי גם כך נדרשים העובדים הזרים לא אחת לשלם כספים נוספים, לא חוקיים, עבור תיווך העבודה.

אין פיקוח

להבדיל מתחומים אחרים בהם מועסקים עובדים זרים, כמו חקלאות ובניין, עם מדינות המוצא של המטפלים הסיעודיים לא חתמה ישראל הסכמים בילטראליים, ולכן מי שמעוניין להגיע לעבודה בישראל עדיין חייב לשלם ללשכות דמי תיווך. בנוסף, בהיעדר הסכמים בילטראליים יש פחות פיקוח על מידת התאמת העובדים האלה לעבודה שאותה הם צריכים לבצע, למרות הרגישות הגבוהה של תחום הסיעוד.

לפי נתוני עמותת קו לעובד, סכום דמי התיווך הממוצע שמשלמות עובדות סיעוד עומד כיום על 10,688 דולר, וסכום הממוצע שמשלמים עובדים גברים עומד על 13,104 דולר. חלק נכבד מדמי התיווך משלמות העובדות בישראל, ולעתים אף את הסכום כולו: לפי עדויות העובדים, הסכום הממוצע ששולם בארץ עומד על 75% מסך דמי התיווך. מדובר בסכומים אסטרונומיים במונחי ארצות המוצא של העובדים, וכתוצאה מכך מגיעים לישראל עובדים המשועבדים לחוב, ברמת פגיעות גבוהה במיוחד.

"קו לעובד מצרה על האישור שניתן בוועדת העבודה והרווחה ללשכות סיעוד פרטיות לגבות אלפי שקלים נוספים כדמי תיווך, הפעם חוקיים, ממהגרי עבודה חדשים בענף הסיעוד. מאז החלה המדינה בהבאת מהגרי עבודה לישראל, הופרטו שירותי הבאת העובדים הזרים והועברו לידי חברות כוח אדם פרטיות אשר גבו, ועודן גובות, סכומי עתק ממהגרי עבודה עבור הזכות לקבל אשרת עבודה בישראל. גביית דמי התיווך הללו נעשית בניגוד לחוק וההכנסות ממנה מוגדרות במפורש כעבירה על פי החוק לאיסור הלבנת הון, אולם החוק לא נאכף ומדינת ישראל נמנעת מלהיאבק בנוהג פסול זה".

עוד הוסיפו בעמותה כי "מדינת ישראל גוררת רגליים בכל הנוגע להתקשרות בהסכם ולשיתוף פעולה בינלאומי בענף הסיעוד, אשר יאפשרו פיקוח ופעולה נחושה למיגור נוהג גביית דמי התיווך. אנו סבורים כי אין להשלים עם מצב בו יתאפשר לחברות כוח האדם לגבות סכומים כלשהם כדמי תיווך חוקיים, כל עוד ממשיכים העובדים להידרש לשלם באופן בלתי חוקי אלפי דולרים באין מפריע. טענות חברות כוח האדם בדבר העלויות הגבוהות שמכתיבים נהלי המדינה, מן הראוי שיופנו לממשלת ישראל אשר באחריותה לסבסד את השירותים שהופרטו על-ידה ומגיעים למטופלים הסיעודיים, במקום לגלגל את העלויות על גבם של העובדים המוחלשים במשק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker