האם יו"ר קק"ל מגייס את הארגון לקידום מועמדו למזכ"ל מפלגת העבודה?

אנשי מפלגת העבודה בקק"ל קיבלו הוראה לעבוד עבור מועמדו של היו"ר, דני עטר, למזכ"ל מפלגת העבודה - גם על חשבון שעות העבודה בקק"ל ■ בנוסף, על אף הכוונה לפטר 300 עובדים נכנעת הנהלת קק"ל לוועד וקולטת עובדים חדשים ■ מקק"ל נמסר: "יו"ר קק"ל לא הורה מעולם למען דהוא בלשכתו לבצע פעילות פוליטית כלשהי על חבשון שעות עבודתו בקק"ל"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דני עטר
דני עטרצילום: אמיל סלמן

דני עטר, יו"ר קק"ל, הוא חבר פעיל במפלגת העבודה. במפלגה טוענים כי תפקידו בארגון מהווה מקפצה לתפקיד יו"ר המפלגה, וכי עטר לא מתכוון להימנע בתקופה הקרובה מפעילותו הפוליטית. באחרונה, למשל, הודיע עטר על תמיכתו באבי ניסנקורן, כרגע המתמודד היחיד בבחירות לראשות ההסתדרות, שייערכו במאי הקרוב והאיש שזוכה לתמיכתם של של בוז'י הרצוג, איתן כבל ואיציק שמולי.

בימים אלה אף פועל יו"ר קק"ל במרץ לבחירתו של ערן חרמוני לתפקיד מזכ"ל מפלגת העבודה, כשהוא משתף פעולה עם איתן כבל שאף הוא מריץ את חרמוני לתפקיד.

הבחירות לתפקיד המזכ"ל (שעל פי תקנון המפלגה גם ימונה לחבר כנסת בעת הרכבת רשימת המפלגה) ייערכו ב-19 לינואר, ועל התפקיד מתמודדים גם ח"כ מיכל בירן, ומי שהיה בעבר ראש המטה של שלי יחימוביץ' - יאיא פינק.

עטר נחוש להביא לבחירתו של חרמוני, ולצורך כך אף גייס את אנשי מפלגת העבודה שכפי שנחשף ב-TheMarker הגיעו בייחד עמו  לקק"ל, לקמפיין אינטנסיבי עבור המועמד - על חשבון שעות העבודה בארגון. בין הפעילים עבור חרמוני ניתן למנות את היועץ אייל אוסטרינסקי, את היועץ המיוחד לנושא ה-BDS שנשכר על ידי עטר, ד"ר שאול ינאי, ואת עובדת קק"ל לין דרורי, שהייתה עובדת לשכתו של עטר בעת שכיהן כחבר כנסת.

ל-TheMarker נודע כי בהוראת עטר נערכות בימים אלה על חשבון קק"ל שיחות טלפון ל-2200 חברי ועידת מפלגת העבודה, וזאת על ידי אנשי אמונו של עטר, המפצירים בחברי הוועידה להצביע עבור חרמוני.

בנוסף, ניתן למצוא בפייסבוק ובקבוצות פעילים לא מעט פוסטים מטעם אנשיו של עטר, המצהירים על מחויבותם לחרמוני. היועץ ליו"ר קק"ל ואיש מפלגת העבודה, אייל אוסטרינסקי, מעלה ומשתף פוסטים לפיהם: "ערן חרמוני הוא מזכ"ל מפלגת העבודה שלי". גם לין דרורי, שעבדה עבור עטר בכנסת והגיעה בייחד עמו לקק"ל, כותבת בדף הפייסבוק שלה: "ערן חרמוני חייב להיות המזכ"ל הבא של מפלגת העבודה, כי הוא אחד משלנו", ומשתפת פוסטים נוספים ורבי מלל בנושא, וזאת, כפי הנראה, במהלך שעות העבודה.

בדומה, גם ד"ר שאול ינאי, שפעיל מאוד בקבוצות של מתפקדי מפלגת העבודה, לא מסתיר את תמיכתו בחרמוני, ובתשובה לשאלה של פעיל אחר התוהה במי הוא תומך כותב בפומבי: "אני לא מסתיר: בערן חרמוני". על כך התקבלה התגובה מהפעיל הנוסף: "נו, זה ברור".

בתשובה לשאלה מדוע הוא תומך בחרמוני, מסביר ח"כ איתן כבל כי "הוא יועץ משפטי, היה יו"ר המשמרת הצעירה, ופרס אמר עליו זה לא חרמוני אלא חרבוני, כי הוא עשה לו את המוות. היום הוא אחד מבכירי בית ברל, ואדם ראוי מאוד". על השאלה האם הוא מודע לגיוס של אנשי קק"ל לטובת הקמפיין לבחירת חרמוני על חשבון שעות העבודה ובהוראת יו"ר הארגון, עונה כבל: "אני לא הייתי עושה את זה".

מפטרים או קולטים?

כפי שפורסם ב-TheMarker, הנהלת קק"ל הודיעה באחרונה כי בהתאם לתוכנית ההתייעלות שהוצעה לה על ידי חברת מטריקס, יפוטרו בתהליך מדורג 300-250 עובדים ואולי אף יותר, מתוך כ-900 עובדי קק"ל כיום. למרות ההחלטה, נשלח ב-26 לדצמבר מכתב עדכון מיו"ר ועד העובדים, ישראל גולדשטיין, ובו הוא מודיע דווקא על קליטתם של עובדים זמניים כעובדים קבועים בקק"ל. כפי שנאמר במכתב שהופנה אל עובדי הארגון: "היום התקיימה ישיבה ראשונה בין ארגון העובדים לבין הנהלת קק"ל, אנו תקווה שהמו"מ יהיה ענייני, הוגן ולטובת המוסד והעובדים".

עוד כתב גולדשטיין כי "בתחילת המו"מ התקבלה החלטה ליישם את סעיף 6 להסכם 2014 ולקלוט 26 עובדים ארעיים כעובדי תקן, ובכך לכבד את ההסכם הקיבוצי ולסיים את תקופת ההקפאה. בהמשך המו"מ יסוכם על שיפור תנאי העובדים שזכו במכרזים במסגרת חוזים אישיים שיחתמו עימם, והם אף יקלטו כעובדי תקן כבר בזמן הקרוב".

על פי האמור במכתב, "בחודש האחרון נעשו מספר מינויים לתפקידים נחוצים על מנת למנוע שיתוק של העבודה במוסד, וזאת באופן זמני תוך השמה של עובדים מתוך הארגון, למרות שמינוי זה אינו מבטיח את זכייתם במכרז". מהמכתב אף מצטיירת תמונה לפיה הוועד הוא הסמכות הקובעת בקק"ל בכל הנוגע לענייני כח אדם, ונכתב כי "ארגון העובדים הודיע להנהלה על הפסקת המינויים לממלאי מקום ודורש להוציא מכרזים לתפקידים הנדרשים".

מקק"ל נמסר בתגובה כי "בין הנהלת קק"ל לארגון העובדים מתנהל בימים אלה מו"מ אינטנסיבי שמטרתו להסדיר מחדש בהקדם האפשרי את מערכת היחסים הקיבוצית בקק"ל. השינויים המבניים הנדרשים בארגון, לרבות השינויים המוצעים לפי דוח מטריקס, מצויים בראש סדר יומם של צוותי המו"מ.

"לכל זה אין כל קשר לכך שבהתאם להוראות ההסכם הקיבוצי ממרץ 2014 עובדי חוץ המועסקים באמצעות הסכם מיוחד להעסקת עובדי שדה ארעיים וזמניים, שישלימו את תקופת הניסיון הקבועה בהסכם, יחשבו כעובדים קבועים עם השלמת תקופת הניסיון. 26 העובדים הללו השלימו, זה מכבר את תקופת הניסיון, וחלקם אף השלימו את תקופת הניסיון לפני כשנה. 

אין בין קליטת 26 עובדי שדה צעירים ונחוצים בהתאם להסכם קיבוצי מחייב לבין תוכנית פרישה ופיטורים של עובדים ותיקים, לא נדרשים או לא יעילים מאומה. במקביל נבחנת נחיצות המשך העסקתם של עובדי שדה ארעיים וזמניים נוספים שטרם השלימו את תקופת הניסיון".

"יובהר כי יו"ר קק"ל לא הורה מעולם למען דהוא בלשכתו לבצע פעילות פוליטית כלשהי על חבשון שעות עבודתו בקק"ל. אדרבא, עובדי הלשכה הונחו להקפיד על הפרדה מוחלטת בין עבודתם בקק"ל לבין פעילות פוליטית כלשהי, שככל שהיא מתבצעת - עליה להיעשות מחוץ לשעות העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker