דו"ח חדש: "גירעונות של כ-47 מיליון שקל בחמש שנים בארגון נכי צה"ל"

הדו"ח קובע כי הנהלת ארגון נכי צה"ל מכסה גירעונות שוטפים ברזרבות שצברה ההנהלה הקודמת, ואמורות לצאת על תשתיות ופעילות עבור הנכים ■ "מדובר בהליך שגוי", כותב רואה החשבון ■ הנהלת ארגון נכי צה"ל: "הארגון פועל להגדלת המקורות"

טלי חרותי-סובר
חיים רונן, מנכ"ל ארגון נכי צה"ל
חיים רונן, מנכ"ל ארגון נכי צה"לצילום: ליאור מזרחי
טלי חרותי-סובר

"בין השנים 2011-2015  דיווחה הנהלת ארגון נכי צה"ל על גירעונות שוטפים בסך 47 מליון שקל, שכוסו מעודפי כספים שצבר בשנים עברו", כךקובע דו"ח חדש של משרד רואי החשבון אברמזון יורם ושות', שהוכן לבקשת ועדת הביקורת של הכנסת ברשות ח"כ קארין אלהרר. המשמעות: הרזרבות אליהן הגיעה ההנהלה  הקודמת הולכות ונשרפות באופן מהיר על ידי ההנהלה הקיימת, בראשות המנכ"ל, חיים רונן והיו"ר, וחיים בר היו"ר, המדווחים על גירעונות  שנה אחרי שנה.

בעוד  ההנהלה טוענת כי קיבלה הוראה מן החשב הכללי באוצר בשנת 2013 להיפטר מן העודפים הגדולים קובע הדו"ח: "סביר כי הארגון יבצע פעולות חד פעמיות והשקעות בתשתיות מתוך אותו צבר עודפים (וכאלו גם היו בשנים האחרונות  - השקעה ממקורות עצמיים של כ-23 מיליון שקל). עם זאת, להערכתנו לארגון יש גירעון בתפעול השוטף, ותוואי התנהלות זה, ללא יצירת מקורות הכנסה נוספים לצד צמצום עלויות, הינו הליך שגוי היות שעל פניו נראה כי הארגון מממן את הפעילות השוטפת שלו באמצעות העודפים שנצברו".

על פי הדו"ח, ארגון נכי צה"ל, בהתנהלותו הנכחית, נדרש לתוספת של 36 מליון שקל בכל שנה, כדי לאזן את תקציבו, בנוסף לדמי החבר ולתמיכת משרד הביטחון. הפער אמור להתאזן בעזרת תרומות  אלא שבשנים האחרונות היה גיוס התרומות קטן בהרבה מן הצפי - 27 מליון שקל בלבד ב-2015.

"הואיל ועודפי הארגון אינם בלתי מוגבלים, הרי שללא הגדלת הכנסות או צמצום הוצאות ייתכן ויגיע מועד בו ייגמרו עודפי הארגון", כותבים רואי החשבון, "על כן על הארגון לפעול לאיזון תקציבי בין אם על ידי הגדלת הכנסותיו ובין אם על ידי הקטנת הוצאותיו...התנהגות נאותה של מלכ"ר אמורה להביא לאיזון תפעולי שוטף, עדיף בפעולות ייעול שלא יפגעו בתפוקותיו".

כיום עומדים עודפי הארגון על הון מזומן של כ-19 מיליון שקל אלא שעד לפני חמש שנים  עמד הסכום על 81 מיליון שקל. לארגון גם נכסי נדל"ן הנאמדים ב-62 מיליון שקל, אלא שהסכום גם כאן היה גבוה בהרבה כיוון שהארגון מכר לא מעט נכסים כדי לכסות, כאמור, על הניהול השוטף הגירעוני. על פי הדו"ח, המשמעות היא שלארגון יש יכולת להמשיך והתקיים גם אם ימשיך בפעילות גירעונית עוד מספר שנים, אך נדרשת פעילות הבראה לאיזון תקציבי, מבלי לפגוע בנכים.

האם הדבר הזה קורה? במהלך כתיבת הדוח שוחחו הכותבים עם הנהלת ארגון נכי צה"ל. זו הבטיחה להם  כי היא אכן פועלת  לצמצום הוצאות , והגדלת הכנסות "אך היות ופעילות זו אמורה להניב פירות בשנת 2016 ואילך, אין אפשרות בשלב זה לבחון את תוצאות הצעדים שהארגון תיאר".

על אף הדרישה לתוכנית הבראה והפסקת השימוש ברזרבות לצורך הגרעון השוטף, מבקשת ההנהלה  להקים עוד בית לוחם באשדוד. הבקשה הוגדרה בדוח כ"סבירה" בשל העובדה שיש באזור כמות של נכי צה"ל שיוכלו להשתמש בו. עם זאת, קובע הדוח  באזור רשלצ, ההתכנות גבוהה יותר כיוון  ששם חיים יותר נכי צהל שהם לקוחות בפוטנציה. עם זאת באזור רשלצ  לא נעשו במהלך השנים צעדים מול העיריה כפי שכבר נעשו מול אשדוד, לא הוקצתה קרקע, ולא ברור כמה התנהלות חדשה כזו תעלה.

 "להערכתנו", כותבים מחברי הדו"ח, "הפעלה שוטפת של בית הלוחם החדש צפויה להניב צורך בתמיכה נוספת של כ- 12-9 מיליון שקל בשנה, אשר יידרשו מימון באמצעות תמיכה של משרד הביטחון וגיוס נוסף של תרומות. במידה ותהיה תמיכה נוספת של משרד הביטחון  תצריך גיוס תרומות נוסף בהיקף של כ- 4-6 מיליון שקל". במילים אחרות – על הגרעון השוטף הקיים, ומיעוט התרומות יחסית לצפי, יתווספו עוד כמה מיליוני שקלים שלא ברור כיצד יכוסו, גם במידה שמשרד הביטחון ייתן יותר מ-25-20 מיליוני השקלים שהוא מעביר בשנה. האם אפשר לסמוך על תוספת ממשרד הביטחון? במכתב ששלח באפריל 2015 מנכל המשרד לשעבר דן הראל, לארגון נכי צה"ל, נכתב:  "בכל שנה, וכריטואל חוזר, מעלים יו"ר ומנכל הארגון בקשות להגדלת תקציב התמיכה של בתי הלוחם, בין היתר בשל העלויות הרבות...כיוון שעלויות התפעול עולות בכל שנה, משרד הביטחון מוצא לנכון להתריע כי הוא אינו סבור כי יש להקים בית לוחם נוסף באשדוד. כאן המקום להדגיש, כי תקציב התמיכות הינו וולנטרי.. לארגון נכי צה"ל אין כל זכות קנויה לקבלת תקציב זה או אחר ואל לו להסתמך על כך".

תגובת הנהלת ארגון נכי צה"ל: "ההון הכלכלי החופשי של הארגון לשימוש למטרותיו, מעיד על יציבות כלכלית משמעותית, ועומד על 19 מיליון שקל במזומן ו–62 מיליון שקלבנכסי נדל"ן הניתנים למימוש ללא מגבלה ובכל עת. הארגון פועל כל העת להגדלת מקורות גיוס התרומות – פעילות אשר נושאת פרי, לצד התייעלות בהוצאות, ללא פגיעה בהיקף השירותים האדיר הניתן לחברים בעלות נמוכה ביותר. הדוח ציין במפורש כי זוהי הדרך לשמר את יציבותו הכלכלית המשמעותית של הארגון וכי מדובר בהחלטה ערכית שקיבלו מוסדות הארגון המוסמכים. ארגון נכי צה"ל ימשיך לפעול באופן אחראי ומקצועי, כפי שפעל עד היום, על מנת לגייס מתרומות את מקורות המימון להקמת בית הלוחם באשדוד ולתחזוקתו, ללא פגיעה בהיקף ובאיכות השירותים הניתנים כיום לחבריו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker