דו"ח התעסוקה של אולג'ובס: עלייה של 26% בכמות המשרות בתחום ההפצה

אולג'ובס: הזמן הממוצע למציאת עבודה ב-2016 עמד על 3.1 חודשים

ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Lynne Sladky/אי־פי
ז'נאן בסול

על פי דו"ח מצב שוק התעסוקה של אולג'ובס שסוקר את השנה שחולפת, הזמן הממוצע למציאת עבודה במהלך 2016 עמד על 3.1 חודשים, למשרות בתחום הניהול הבכיר לקח 3.8 חודשים, בתחום ההנדסה לקח 3.7 חודשים ובמשפטים ומשאבי אנוש - 3.3. משרות הדורשות פחות ידע וניסיון, כמו בענף נהגים, שליחים, ובתחום שירות ומכירות,  לקחו זמן קצר יותר 3-2.8 חודשים.

עוד על פי הדו"ח, קורות חיים נשלחו הכי הרבה למשרות בתחומי אדמיניסטרציה (2,407,399), עבודות כלליות (2,078,896), כספים וכלכלה (1,824,264), מכירות (1,722,994), ושירות לקוחות (1,177,604). לדברי מבצעי הדו"ח אלה תחומים שרוויים במשרות, וכי זה מביע את רצונם של אנשים בשוק התעסוקה של היום  לביטחון עצמי, מה שמוביל אותם לנהור למקומות שבהם תמיד יש עבודה ושקל יחסית להתקבל אליהם.

עוד מוסיפים בדו"ח כי מדובר על תפקידים שמהם ניתן גם להתקדם באותו ארגון לתפקיד אחר, או לפחות לזכות לתנאים טובים. לגבי "עבודות כלליות" שכוללות משרות שונות כמו מקופאים, מתדלקים, עובדים טכניים ומחסנאים, נאמר בדו"ח כי אלו משרות שמתאימות בעיקר לצעירים ולעובדים שרק מתחילים את דרכם בשוק העבודה. לגבי המספר הגדול של מחפשי עבודה בתחום הכלכלה והכספים, טוענים כותבי הדו"ח כי הוא תואם את היצע המשרות הגבוה בתחום ונובע מכך שזה תחום שנלמד על ידי רבים.

עוד לפי הדו"ח, בשנה החולפת יותר מועמדים התמודדו על משרות מתחום הניהול הבכיר, יותר מועמדים התמודדו גם על כל משרה בתחום ההנדסה, ובתחום הפרסום, שיווק ויחסי ציבור. מדובר בעצם במשרות "בדרגת פתיחה", שבהן השכר והתנאים אינם גבוהים במיוחד, אך הן משמשות את העובדים ככלי לצבירת ניסיון. בנוסף נאמר כי שלושת התחומים עם כמות המשרות הגדולה ביותר, באתר אולג'ובס, השנה היו עבודות כלליות, מכירות, ושירות לקוחות.

הדו"ח עוד מראה כי הביקושים החדשים לשנת 2016 ניכרים בשני תחומים עיקריים: האחד בתחום הייצור והתעשייה ותחום הפרסום, השיווק ויחסי הציבור שסוגר את עשרת התחומים שבהם חיפשו הכי הרבה עבודה. עוד צויין כי התחומים שבהם חלה העלייה הגדולה ביותר בכמות המשרות הם רכש ולוגיסטיקה (עלייה של 42%), אבטחה, שמירה וביטחון (40%+), מדעי החברה (26%+), נהגים, שליחים והפצה (26%+) ובניין, בינוי ותשתיות (22%+).

מנגד חלה ירידה גדולה בכמות המשרות בתחומי אחזקה וניקיון (32%-), התנדבות (30%-), אופנה וטקסטיל (21%-), אמנות, בידור ומדיה (18%-) ואבטחת איכות QA (11%-). לדברי עורכי הדו"ח, הירידה בתחום האופנה והטקסטיל מגיעה לאחר שלפני שנתיים הוא היה התחום שחווה את הצמיחה הגדולה ביותר, בעקבות כניסתן של חברות בינלאומיות לשוק (אמריקן איגל, H& M, 21forever) אשר הגדילו את מספר המשרות בתחום. אך שוק התעסוקה הוא שוק של תנודתיות ויש לו נטייה לאזן את עצמו ואחרי ה"פיק" הגדול של הגיוס מקצצים בעובדים. הירידה באבטחת איכות נובעת מכך שחברות נותנות לעובדים שלהן לערוך בדיקות על מוצרים, או מוציאות את זה לאאוטסורסינג, ולא מקצות לזה תפקיד שלם.

עוד מצוין בדו"ח כי בשנה האחרונה המשיך הגידול במספר המשרות המיועדות גם לחרדים, וחלה עלייה גדולה ביותר במספר המשרות שמתאימות גם לגילאי 50+, וכי בשנה האחרונה כמות המשרות הגדולה ביותר הייתה בת"א עם 112,612 משרות, אחריה פתח תקווה עם 53,498 משרות וראשון לציון עם 39,644 משרות.

בתחום ההיי-טק, כמות המשרות בתחום ה-QA אבטחת האיכות ירדה ב-11% בשנת 2016 ובשאר התחומים בענף, כגון: אבטחת מידע, מערכות מידע וחומרה חלה עלייה הנעה שבין 11% ל-28%, בעולם האינטרנט היתה עלייה משמעותית במשרות מתחום המסחר האלקטרוני (19%+) בניהול מדיה חברתית (16%+) וקידום אתריםSEO (11%+).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker