המשנה לנגידת בנק ישראל: "בחברה הערבית טמון הרבה מפוטנציאל הצמיחה העתידי של ישראל"

מכללת אל קאסמי להנדסה ומדע קיימה בפעם הראשונה ועידה כלכלית שעסקה במצב האזרחים הערבים בשוק התעסוקה הפרטי והציבורי בישראל

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר נדין בודו טרכטנברג, המשנה לנגידה
ד"ר נדין בודו טרכטנברג, מ"מ נגיד בנק ישראלצילום: גלית סברו
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

מכללת אל קאסמי למדע והנדסה קיימה אמש (ד') כנס תחת הכותרת "מטרות ויזמות בצל האתגרים" במתחם המכללה בבקאה אל גרבייה, בהשתתפות אנשי עסקים וכלכלנים.

נשיאת המכללה, ד"ר דאליה פדילי, ציינה כי יש חשיבות רבה להשכלה ולחינוך הטכנולוגי בחברה הערבית. לדבריה יש לשנות את התפיסות הרווחות בחברה הערבית בנוגע להשכלה, ולסלול דרכים חדשות למימון התחום, כמו יצירתן של נורמות של מתן תרומות שידמו לאלו הרווחות בחברה היהודית. עוד הדגישה פדילי כי תוכניות הלימוד במכללה מותאמות לצרכי שוק העבודה, הן המקומי והן הארצי.

ד"ר נדין בודו-טרכטנברג, המשנה לנגידת בנק ישראל, אמרה בוועידה כי הנתונים המקרו-כלכליים של המשק הישראלי טובים יחסית לסביבה העולמית, וכי שוק העבודה ממשיך להפגין עוצמה, הבאה לידי ביטוי בכך ששיעור האבטלה נמוך, יחס המשרות הפנויות למובטלים עולה בהתמדה והמדינה מהווה כר פורה לחדשנות והיי-טק. עם זאת, בודו-טרכטנברג  סייגה את דבריה ואמרה כי לצד התמונה החיובית העולה מנתוני המאקרו עומדים בפני המשק הישראלי גם אתגרים משמעותיים, ובראשם שיעור העוני, שהינו הגבוה ביותר בקרב המדינות המפותחות.

לדבריה, "קיימים פערים במיומנויות ובהישגים בתחום החינוך בין האוכלוסיות השונות בישראל ובין ישראל למדינות המפותחות, כפי שעולה מתוצאות סקר PIACC, מבחני TIMSS ומבחני ה-PISA שפורסמו השבוע. עם זאת, בחברה הערבית טמון חלק מרכזי מפוטנציאל הצמיחה העתידי של ישראל. לדוגמה, במערכת הבנקאית זיהו את הפוטנציאל, ובעקבות זאת בעשור האחרון כמעט הוכפל מספר הסניפים המשרתים את החברה הערבית. שיפור המיומנויות וההישגים בחברה הערבית יתרום להאצת קצב הצמיחה של המשק. כדי שזה יקרה, אנחנו צריכים להגדיל את מספר הסטודנטים הערבים הגברים, ולשלב סטודנטיות ערביות גם בתחומי לימוד כמותיים".

רון גרליץ, מנכ"ל שותף בעמותת סיכוי, דיבר בוועידה על מאמצי הממשלה להביא לייצוג הולם של אזרחים ערבים במגזר הציבורי, והתייחס לחסמים ולאתגרים שעומדים בפניהם האזרחים בקבלה לעבודה במגזר הציבורי.

לדברי גרליץ, הממשלה מפספסת הזדמנות יוצאת דופן לחולל שינוי משמעותי בקידום התעסוקה של האזרחים הערבים בשוק הפרטי. "אני חושש שהמאמצים של הממשלה לקדם תעסוקה של אזרחים ערבים ייפגעו בצורה קשה אם היא לא תייצר ביקוש לעובדים ערבים. הממשלה מקדמת היצע והנגשה של עובדים ערבים בשוק התעסוקה, אבל כדי להצליח חייב להיות ביקוש לעובדים ערבים בשוק הפרטי", אמר גרליץ, והוסיף כי "קולות ההסתה נגד האזרחים הערבים והפחד והעוינות חודרים גם לחדר במשרד עורכי דין או רואי חשבון שבו מתקבלת ההחלטה אם לראיין ו/או לקבל מועמדים ערבים לעבודה.

"גזענות בשוק העבודה אינה החסם היחיד, ונדרשת עוד עבודה רבה מצד הרשויות - שראוי שיכשירו צוותים יעודיים של עובדים ערבים לקידום הנושא. המהלכים הנוכחיים שנעשים כדי לקדם תעסוקת ערבים מתעלמים מהאפליה, וכמעט שלא נותנים מענה לבעיה, ובכך טמומה אפשרות כישלונם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker