הצד המכוער של הממשלה: הפרת זכויות עובדי קבלן

אגף החשבת הכללית מפרסם לראשונה דו"ח המפרט את הפרת הזכויות בקרב עובדי הקבלן, המועסקים אצל זכיינים שנבחרו על ידי המדינה ■ הבשורה הטובה: מספר ההפרות יורד ■ הבשורה הרעה: עובדי הניקיון המוחלשים עדיין סובלים באופן מיוחד

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משכן הכנסת
טלי חרותי-סובר

אכיפת זכויות עובדי הקבלן באגף החשבת הכללית במשרד האוצר אמנם הובילה לירידה במספר ההפרות, אך תנאי העסקתם של רבים מהעובדים עדיין לא עונים לדרישות החוק. מדי שנה מוציאה הממשלה 1.4 מיליארד שקל על התקשרויות עם ספקים של עובדי קבלן, בתחומי השמירה, הניקיון וההסעדה. למעשה, הממשלה היא המעסיקה הגדולה ביותר של עובדי הקבלן בישראל - 12,800 איש בסך הכל. ענף האבטחה הוא הגדול ביותר, ומעסיק כ-6,500 עובדים בשירות המדינה באמצעות 19 ספקים; בענף הניקיון מועסקים 4,500 איש על ידי 38 ספקים; ובענף ההסעדה - 1,700 עובדים המועסקים על ידי 28 ספקים.

בסוף 2012 חתמו שר האוצר ויו"ר ההסתדרות על הסכם קיבוצי, במטרה להביא לשיפור תנאיהם של עובדי הקבלן בתחום השמירה והניקיון במשרדי הממשלה. במקביל, הוקם באגף החשבת הכללית במשרד האוצר מערך ביקורת מרכזי, שבודק בכל שנה אם זכויות עובדי הקבלן העובדים עבור משרדי הממשלה נשמרות. המהלכים הדרמטיים האלה ביטאו שינוי בגישה של הממשלה לנושא, שלקחה על עצמה את הטיפול בשמירה על זכויות עובדי הקבלן, אף שהם לכאורה אינם כפופים לה.

עד כה נערכו שלושה סבבי ביקורת ונבדקו תנאי השכר של כ-11% (1,200–1,400 איש) מכלל העובדים. בימים אלה נערך סבב הבדיקה הרביעי.

מהבדיקה עולה כי השכר הממוצע בתחום האבטחה הוא גם הגבוה מבין שלושת התחומים, ומסתכם בכ-6,300 שקל בחודש. בתחום ההסעדה (חדרי אוכל וקפיטריות) השכר הממוצע הוא 5,300 שקל בחודש, ובתחום הניקיון השכר הממוצע הוא הנמוך ביותר - 4,825 שקל בלבד בחודש למשרה מלאה.

הביקורת של החשכ"לית מתרכזת בחוליות החלשות של ענף עובדי הקבלן, הסובלות מהפרות זכויותיהן, ולא בחוליות החזקות יותר דוגמת עובדי ה-IT, המועסקים גם הם במודל של קבלנות.

שלושת סבבי הביקורת שנערכו עד כה באוצר גילו הפרות של זכויות עבודה, והשיבו לכיסי העובדים כ-2.7 מיליון שקל בתוך שלוש שנים: בסבב הראשון הוחזרו 993 אלף שקל, בסבב השני 954 אלף שקל ובסבב השלישי, שנערך ב-2015, הוחזרו כ-715 אלף שקל לכיס העובדים. עם זאת, מדובר במספר התחלתי, מכיוון שעל פי חוק הזכיין מחויב כי על כל הפרה שמתגלה הוא ישלם את מלוא הסכום גם לעובדים האחרים, שאינם נמצאים באותה שנה במדגם. ל-506 עובדים הושבו עד 500 שקל, ל-263 עובדים הושבו בין 500 ל-1,500 שקל, 140 עובדים קיבלו עד 5,000 שקל בחזרה ואילו ל-26 עובדים הוחזר יותר מ-5,000 שקל אותם לא היו מקבלים, ככל הנראה, אלמלא הביקורת.

החברות הנבדקות בדו"ח אינן מוזכרות בשמן, אלא רק באמצעות האות הראשונה של שמן בלועזית. החל בדו"ח הבא, שיפורסם בשנה הבאה, יופיעו בו גם השמות המלאים של החברות, כך שניתן יהיה לדעת מי הן החברות הטובות יותר ומי מפרות באופן שיטתי את זכויות העובדים שלהן.

כמו כן, הציון שיינתן לחברות בדו"ח יהפוך למרכיב בעל משקל של 40% בסיכויי הזכייה של החברות בכל מכרז שייפתח בהמשך בכל אחד ממשרדי הממשלה. מיד לאחר כל סבב ביקורת שנערך, יכולים הזכיינים לבקש שימוע כדי לנסות להעלות את הציון שלהם, המשליך על סיכויי זכייתם במכרזים עתידיים.

עובדי הניקיון משתכרים הכי מעט - ונתקלים במרבית ההפרות

הסוג העיקרי של הפרת זכויות העובדים, בכל הענפים, הוא בהפרשות לפנסיה ולפיצויים (57% מההפרות שנמצאו), אי־תשלום דמי הבראה (19%), אי־תשלום עבור חג ושעות נוספות (5%) ואי־הפרשה לקרן השתלמות (4%). המשמעות של הנתונים האלה, שגם במקרים שבהם המעסיק משלם את שכר המינימום הנדרש, הוא פוגע לעתים רבות בזכויות הנלוות של העובדים לאורך זמן.

הענף שבו יש הכי מעט ליקויים בתחום של זכויות עובדי הקבלן הוא ענף ההסעדה (שגם מעסיק הכי פחות עובדים). אחריו מדורג ענף האבטחה - ואילו בענף הניקיון, שם גם מרוויחים העובדים הכי פחות, התגלה המספר הרב ביותר של הפרות חוקי העבודה. 54% מההפרות נמצאו בענף הניקיון, שם תוקנו ליקויים בשווי כולל של כ-1.5 מיליון שקל; בענף האבטחה נמצאו 39% מהליקויים, והושבו לעובדים יותר ממיליון שקל; ובענף ההסעדה נמצאו 7% מהליקויים, וההחזר לעובדים הסתכם ב-180 אלף שקל.

חברות הניקיון קיבלו גם את הציון החציוני הנמוך ביותר מכלל הענפים, 78, חברות האבטחה קיבלו ציון חציוני של 79 נקודות, וענף ההסעדה - 85.

הבשורה הטובה היא כי בענף הניקיון נצפתה גם הירידה החדה ביותר במספר ההפרות ובסכום הכולל שלהן במשך שלוש שנים: בסבב הראשון היה סכום ההפרות כ-600 אלף שקל. בסבב השני המספר ירד מעט, ואילו בסבב השלישי הוא הסתכם בכ-280 אלף שקל בלבד.

בתחום האבטחה נרשמה דווקא עלייה בסכומי ההפרות - מ-333 אלף שקל בסבב ראשון לכ-340 אלף שקל בסבב השני וכ-370 אלף שקל בסבב השלישי.

בענף ההסעדה נרשמה ירידה בסכום ההפרות מ-64 אלף שקל ל-47 אלף שקל, בין הסבב הראשון לשני - ואז שוב קפיצה בסבב השלישי ל-69 אלף שקל. מדובר רק במספרי מדגם, והמספרים הכלליים הרבה יותר גדולים ככל הנראה.

בדו"ח מצוינים גם זמני תיקון הליקויים או ההפרות: הליקויים בענף האבטחה תוקנו מהר יותר יחסית לענף הניקיון, ואת הציון הנמוך עבור מהירות התיקון קיבל ענף ההסעדה. מבדיקת ציון שיתוף הפעולה עם הביקורת עולה כי ענף האבטחה והניקיון קיבלו ציון ממוצע של 9.2 לעומת ענף ההסעדה, ששיתף פעולה הרבה פחות - ציון ממוצע 7.3 בלבד מתוך 10.

חמשת הספקים המצטיינים מספקים רק 3% מהשירותים

בחינה ספציפית של החברות המוזכרות בדו"ח מעלה נתונים קשים, בעיקר בנודע לענף הניקיון. מהדו"ח עולה כי חמשת ספקי השירותים שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר בבדיקה מהווים רק 3% מכלל נותני השירותים, ומעסיקים רק 2% מן העובדים - בעוד שחמשת הספקים שקיבלו את הציונים הנמוכים ביותר אחראים ל-16% מסך ההתקשרויות ומעסיקים 14% מכלל העובדים.

בנוסף, 19 מבין החברות הנבדקות זכו בציון 80 ומטה, ושבע מהן קיבלו ציון נמוך מ-60. שמונה חברות זכו בציון גבוה מ-90, בעוד שעשר חברות אחרות זכו בציון 80–90.

התמונה העולה מכך היא שרוב שירותי הניקיון שמקבלת המדינה ניתנים לה על ידי חברות שמפרות את חוקי העבודה.

מצבם של עובדי האבטחה טוב יותר באופן משמעותי: חמשת הספקים שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר מספקים 59% מהשירותים. עם זאת, חמשת בעלי הציונים הנמוכים נותנים 13% מהשירותים ומעסיקים 17% מכלל עובדי האבטחה.

ארבע חברות אבטחה בלבד מבין הנבדקות קיבלו ציון הגבוה מ-90, חמש חברות קיבלו ציון של 80–90, ועשר חברות קיבלו ציון נמוך מ-80 מתוך 100. עם זאת, מרבית החברות שיתפו פעולה עם הביקורת ותיקנו מהר את הליקויים.

בתחום ההסעדה המצב טוב בהרבה יחסית מזה של הניקיון ואף האבטחה, אולי כי מדובר בענף קטן יחסית שלרוב עובדיו קבועים ולא מתחלפים. חמשת הספקים שקיבלו את הציונים הגבוהים נותנים 55% מהשירות ומעסיקים 54% מהעובדים. מבין מקבלי הציונים הנמוכים מועסקים רק 2% מכלל העובדים בענף והם נותנים 1% מכלל השירותים. הציון של 16 חברות נבדקות היה גבוה מ-80, בעוד שעשר מהן קיבלו ציון נמוך מ-80.

בתחום ההסעדה מרכיב שיתוף הפעולה היה נמוך: 12 חברות קיבלו ציון גבוה מ-90, אך 14 חברות ציון נמוך מזה כאשר 11 חברות קיבלו ציון נמוך מ-75% ברמת שיתוף הפעולה.

החשבת הכללית, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, רואה בדו"ח הזה צעד היסטורי וראשון מסוגו להבניית מערך עובדי קבלן ששומר היטב על זכויות עובדיו, ומזכירה גם את התעקשותו הצודקת של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שדרש את הקמת המערך במסגרת ההסכם: "אגף החשב הכללי פועל להגברת האכיפה בקרב חברות קבלן במטרה לשמור על זכויותיהם של העובדים", היא אומרת. "המערך לשמירת זכויות עובדי הקבלן אחראי לוודא כי חברות הקבלן מתנהלות על פי דרישות החוק. הדו"ח, שמתפרסם לראשונה, יציב לחברות אמות מידה נחרצות לגבי מידת השמירה על זכויות עובדיהן. נמשיך לוודא כי עובדי הקבלן מקבלים את המגיע להם על פי דרישות החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker