שרון קדמי

התפטרותו של מנכ"ל הרכבת יוסי מור השבוע היתה צפויה. שרשרת התאונות הקטלניות שהתרחשו בחודש האחרון גרמו לזעזוע ברכבת, הנחשבת לכלי תחבורה בטוח ביותר. בענף התחבורה סיפר מור כי לא היתה זאת הסיבה היחידה להתפטרותו. "מור לא הצליח להתמודד עם הלחצים הרבים הכרוכים בתפקיד המנכ"ל: התקציבים הגדולים, הפרויקטים הרבים והמורכבים ובעיקר הלחצים הפוליטיים", אומרים בכירים בענף. לטענתם, מדובר במקרה אישי של איש מקצוע מצוין שצמח מלמטה והגיע כנראה לתקרת זכוכית.

המקרה של מור הוא אולי אישי. עם זאת, מבט מהיר בהיסטוריה של רכבת ישראל מלמד כי הסיכוי של מור לסיים קדנציה מלאה בת חמש שנים היה קלוש מראש. כמעט כל קודמיו בתפקיד נאלצו לסיימו לפני הזמן או שכהונתם לא הומשכה. כמה מהם, אגב, בניגוד גמור לרצונם.

מה יש בתפקיד מנכ"ל הרכבת שבשנים האחרונות אף אחד אינו מצליח לסיים את התפקיד? לא ברור. אולי זה הקושי המקצועי של ניהול חברה בת 1,500 עובדים והמפעילה יותר מ-400 רכבות ביום, אולי זה תקציבי הפיתוח הגדולים, מורכבות הפרויקטים או אולי כמה מהמועמדים היו מינויים פוליטיים ומראש לא התאימו לתפקיד.

לדברי בכיר בענף התחבורה, רכבת ישראל היא ארגון קשה המצריך המון מקצועיות ומנהיגות של האדם העומד בראשו. כשבעיה נצברת על בעיה, אין מקום לעצור לחשוב, צריך לפעול מיד, צריך להבין בניהול אנשים ולהציג מנהיגות - וזה לא תמיד קרה. אין דבר המחליף ניהול ואם הוא כושל, דבר לא יצליח.

בכיר אחר ציין כי המערכת עברה הרבה גלגולים בשנים האחרונות, מיחידת סמך לחלק מרשות ואז לחברה ממשלתית - תוך תקופה קצרה יחסית. "אי התאמה לעידן החדש יצרה את הבעייתיות במערכת. על מנת לפתור בעיות שינו את המערכת וזה לא תמיד מתאים. לוקחים את אותן שיטות ואותם אנשים והם לא תמיד מתאימים למערכת החדשה".

המנכ"ל האחרון שהחזיק כברת דרך ארוכה בתפקיד הוא עמוס עוזני, מנהל נמל חיפה כיום. עוזני שימש כמנכ"ל הרכבת בין אוקטובר 1996 לאוקטובר 2001. עוזני סיים למעשה כהונה בת חמש שנים, אך החלטת שר התחבורה דאז, אפרים סנה, שלא להמשיך את כהונתו, התקבלה למעשה כהדחה למרות הערכה הרבה שלה זכה.

עוזני, שנחשב אמנם למינוי פוליטי אך במהלך כהונתו זכה להערכה מקצועית מרובה, כעס מאוד. הוא טען שההחלטה איננה עניינית ועתר, יחד עם העמותה לאיכות השלטון, לבג"צ. לבסוף החליט לוותר ופינה את מקומו ליוסי שניר שהוצנח לתפקיד על ידי סנה.

שניר החזיק מעמד בתפקיד כשנה ושמונה חודשים, מדצמבר 2001 ועד יולי 2003, אז התבקש לפנות את מקומו על ידי שר התחבורה החדש, אביגדור ליברמן. שניר, כמו קודמו, כעס מאוד, טען שההחלטה היא פוליטית ואיים בעתירה לבג"צ. לבסוף ויתר ונותר במשך תקופה יועץ בתשלום לרכבת.

כמעט שנה התנהלה הרכבת ללא מנכ"ל ובורסת השמות געשה ללא הרף, כפי שבוודאי תגעש בשבועות הקרובים עד אשר ייבחר מנכ"ל חדש. למעשה, כבר אמש החלו לצוץ שמות של אלופים במיל' ומנכ"לים של גופים שונים, אך כולם הכחישו נמרצות כי נעשתה אליהם פנייה כלשהי.

במאי 2004 נכנס מור לתפקידו. יו"ר דירקטוריון הרכבת משה ליאון אמר אז כי הפעם מדובר במינוי שונה: לא עוד מינוי פוליטי אלא איש מקצוע שצמח מתוך הרכבת ומכיר לעומק את הנעשה בה. למרות זאת מור הצליח להחזיק בתפקיד רק קצת יותר משנה.

גם ארבעת המנכ"לים שקדמו לעוזני לא סיימו את תפקידם על פי המתוכנן. הבולט שבהם הוא אהוד הדר, ששם קץ לחייו ביוני 1996 אחרי כשנתיים בתפקיד בעקבות חשדות שהועלו נגדו לשחיתות ברכבת.

שני עשורים לפניו, בשנת 1964 התפטר מנכ"ל הרכבת דאז, מנחם סבידור, אחרי כעשר שנים בתפקיד. סבידור, לימים יו"ר הכנסת, התפטר מתפקידו בעקבות התנגשות קטלנית בין שתי רכבות.

עד מציאתו של מנכ"ל חדש ימלא סמנכ"ל מינהל וכוח אדם יצחק סרי את תפקיד ממלא מקום המנכ"ל. מעבר לתקציב עתק של 20 מיליארד שקל וכ-1,500 עובדים ייאלץ המנכ"ל החדש לשקם את תדמיתה של הרכבת, שספגה חבטות קשות בתקופה האחרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker