המרצים במכללה למינהל העלו צפלין לאוויר: "דורשים שקיפות"

המאבק בין ועד מרצי דור א' המאוגדים בהסכם קיבוצי, והנהלת המכללה, עולה מדרגה ■ על הצפלין המיועד לסטודנטים נכתב: "דורשים שקיפות. לאן הולך שכר הלימוד שלכם"

טלי חרותי-סובר
המכללה למינהל
טלי חרותי-סובר

לאחר שהוכרז על  סכסוך עבודה לפני חודשיים ושיחת משא ומתן נוספת התפוצצה אתמול, החליט ועד מרצי דור א', המאוגדים בהסכם הקיבוצי של המסלול האקדמי המכללה למנהל, להחריף את צעדי המחאה, בדרישה להשיב להם תנאי שכר שנפגעו לפני מספר שנים. הוועד, אליו שייכים בעיקר מרצים מבתי הספר למינהל עסקים, תקשורת וכן פסיכולוגיה, דורשים מההנהלה לקיים את ההסכם הקיבוצי שנחתם ב-2014, ולהשיב להם את הורדות השכר. מרצי דור ב', אלה שאינם מאוגדים בהסכמים קיבוציים  ועובדים בארבעה בתי ספר אחרים, וכן עובדי המנהלה, אינם שייכים למאבק.

צעד פומבי זה יצא היום לדרך בעזרת צפלין שהונף מעל המכללה, עליו נכתב "דורשים שקיפות, לאן הולך שכר הלימוד שלכם". מדובר  בעליית מדרגה לאחר  תהליך ארוך של  משא ומתן שנערך בחדרי חדרים, וייצר חרושת שמועות על פיטורים קרובים, ואף חשש מהשבתה אפשרית.

המכללה למנהל היא גוף פרטי המבקש מהסטודנטים שכר לימוד מהגבוהים בשוק (38 אלף שקל בשנה באופן רשמי, 22 אלף שקל בממוצע לתלמיד), ואין לו גב של המדינה שיאפשר לו, כמו לאוניברסיטאות, להיעזר בגירעון ההולך וגדל במהלך השנים. שביתת מרצים עלולה לחשוף את המכללה לתביעות שונות מצד הסטודנטים.

הנהלת המכללה טענה במשך החודשים האחרונים כי תקציב המכללה מאוזן, אך אם ייכנעו לדרישות הכספיות של המרצים, עלולה המכללה לאבד את האיזון התקציבי, מה שיוביל בסופו של דבר לפיטורי מרצים.

ועד  דור א' , בראשו עומד ד"ר מאיר קוגמן, לא התרשם מהטענה.  לדבריהם, לפני שנתיים נחתם הסכם במסגרתו הסכים הסגל האקדמי להפחתות שכר דרמטיות, שתוקפן יפוג בחודש אוקטובר 2016, אלא שלא רק שההנהלה לא ביצעה את ההתייעלות הנדרשת, הרי שגם  שכר אוקטובר ששולם לא מכבר, לא כלל את ביטול הפחתות השכר עליהן הוחלט לפני כשנתיים. אם לא די בזאת, טוען הוועד, כי "נשיא המכללה, פרופ' אשר טישלר, מצהיר שבכוונתו לפרק את התאגדות המרצים כדי שיהיה לו החופש לפעול כראות עיניו בכל הנוגע לפיטורי מרצים ושכר".

על אף שעד אתמול (א') טען הוועד כי לא ישבית את המכללה בקרוב הרי שהיום נשמע כבר איום השבתה מפורש.  "אפשר לחתום כבר היום על המתווה שהושג בין הצדדים,  אך נראה כי ההנהלה הפכה את פיצוץ ישיבות המו"מ לספורט הלאומי החדש", אומרים בוועד, "עבור הסגל האקדמי זה הוא מאבק על הבית, על איכות ההוראה במכללה בשנים הבאות, על מעמדה האקדמי ועתידה כמוסד אקדמי מוביל ומשגשג. אנו מקווים שההנהלה תתעשת במהרה, שכן לא נאפשר המשך הזלזול במרצים מחד, ובכספם של הסטודנטים מאידך".

מהנהלת המכללה למינהל נמסר: "לצערנו, בניגוד לחלק הארי של מרצי המכללה ועובדי הסגל המינהלי, ועד דור אלף של מרצי המכללה מסרב להכיר במציאות והשינויים שחלו בשוק ההשכלה הגבוהה, שהפך לשוק שבו ההיצע עולה בהרבה על הביקוש. ועד זה מסרב להבין שהמכללה למינהל אינה נהנית מתקצוב מדינה או מדוד עשיר שימלא את גירעונותיה, אם יהיו כאלה. הנהלת המסלול פועלת באחריות מירבית על מנת לשמור על תקציב מאוזן על מנת למנוע התייקרות שכר הלימוד שנועד לממן את דרישות המרצים, או להתפשר על הרמה האקדמית של המסלול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker