איומי השבתה במכללה למינהל: המרצים מתנגדים לקיצוץ בשכרם

סכסוך עבודה בן מספר חודשים שמתנהל בין הנהלת המכללה למנהל ומרצי דור א' בבתי הספר למנהל עסקים ותקשורת, המאיימים להשבית אותה ■ עובדת במכללה: "יש כאן בלגן גדול" ■ הנהלת המכללה: "אנחנו אופטימיים"

טלי חרותי-סובר
המכללה למינהל
טלי חרותי-סובר

בשבוע השלישי לשנת הלימודים סוערות הרוח במסלול האקדמי המכללה למנהל בראשון לציון, כאשר  ועד דור א' של הסגל האקדמי, המייצג בעיקר מרצים מבתי הספר לתקשורת ומינהל עסקים, מאיים בשביתה. האיום אינו כולל את ועד דור ב' של המרצים או את הסגל המנהלי, וכן בתי ספר אחרים כמו משפטים, מדעי המחשב או עיצוב.

מדובר בסכסוך עבודה בן מספר חודשים שנובע מתוכנית ההתייעלות שדורשת הנהלת המוסד, ואינה מקובלת על חלק מן המרצים שנמצאים בהסכם קיבוצי. בעוד המכללה טוענת כי היא מאוזנת, אך מחויבת התייעלות למען תשלומים עתידיים, טוענים המרצים כי תוכנית ההתייעלות הקודמת שיצאה לדרך לפני ארבע שנים וקבעה הורדות שכר לכלל העובדים חייבת להסתיים, והשכר צריך לעלות.

הדיונים בנושא החלו כבר לפני מספר חודשים, וההנהלה הצליחה לסגור עם מרצי דור ב' וכן עם הוועד המנהלי את תוכנית ההבראה המבוקשת, אך אינה מצליחה להגיע להסכמה עם ועד מרצי דור א' בראש ד"ר מאיר קוגמן. התוכנית כוללת הסכמי שכר בלבד, ולא נוגעת בנושא כוח אדם, קרי: אין מדובר בפיטורים. קוגמן איים בסוף השבוע שעבר כי  יכריז על שביתה כבר ביום ראשון, אך הבוקר הודיע כי ניתנת עוד הזדמנות לשיח בין המרצים וההנהלה.

המכללה היא מוסד פרטי בו משלמים הסטודנטים כ-40 אלף שקל בשנה, ושביתה יכולה לחשוף אותה לתביעות רבות ויקרות. "המדינה לא עומדת מאחורינו כמו מאחורי אוניברסיטאות", אומר גורם בכיר במכללה, "אנחנו לא יכולים להכיל את הגירעונות שהאוניברסיטאות יכולות להרשות לעצמן, לכן צריכים להיות הרבה יותר זהירים. אנחנו מצליחים לשמור על תקציב מאוזן כדי לא להיות בסיכון עתידי. נגיע להסכמה בקרוב".

בינתיים מרגישים עובדים וסטודנטים כי רב הנסתר על הגלוי, וחרושת השמועות מתפשטת."יש בלאגן גדול במכללה", אומרת עובדת מינהלה. "לכל העובדים והסגל האקדמי הקפיאו והורידו שכר כבר 4 שנים. השבוע הסתבר שהוועד שלנו, העובדים המינהליים, ממש הסכים לפיטורי עובדים רבים ובאותו זמן הוועד האקדמי הכריז על שביתה כבר ביום ראשון. הוא טוען שיש ירידה חדה במספר הסטודנטים בגלל המועצה להשכלה גבוהה והמכללה לא יכולה יותר להחזיק את עצמה.כל העובדים הולכים עם אף באדמה ומפחדים מהעתיד"

 "נאמר לי על ידי נציג האגודה כי תתקיים תהיה שביתת מרצים ארוכה ומצד שני הנשיא הודיע כי הוא הולך לבקש הקפאת הליכים בבית משפט" אומר סטודנט  "כל הסטודנטים ממש מפחדים מזה. שאלתי את המרצה שלי היום והיא לא ידעה מכלום".

מהמכללה למנהל נמסר: "אנחנו אופטימיים.  נגיע לעמק השווה על בסיס הרצון המאחד את כל הצדדים להמשיך לראות מכללה גדולה חזקה ומשגשגת תוך מבט מפוקח לעתיד , המבין את התמורות שחלו בשוק ההשכלה הגדולה"

ועד הסגל האקדמי במכללה למינהל מסר: "ועד הסגל האקדמי נאבק על מעמד המרצים במכללה ועל איכות ההוראה באחת המכללות הטובות והנחשבות בישראל. אנו לא דורשים מההנהלה דבר פרט לקיומם של הסכמים עליהם היא חתומה.עם קבלת תלושי השכר לחודש אוקטובר, גילו מאות מרצים כי לא שולמה להם משכורתם במלואה. כאשר הנהלת המכללה מצהירה בריש גלי כי לא רק שהפרה הסכמים, אלא שמלכתחילה לא התכוונה לקיימם.

"הסגל האקדמי ספג שורה של קיצוצי שכר דרמטיים של עשרות אחוזים בשנים האחרונות, תרומתו להבראת המכללה. באותן שנים שבהן נדרש הסגל להתייעלות, מטה ההנהלה הלך והתנפח, הוצאות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים מסתתרות תחת סעיף כללי וסתום בתקציב המכללה ועוד שורה של תמיהות ותהיות ומקומות בהם ניתן להתייעל ולקצץ. כעת ממהרת הנהלת המכללה שוב לשלוח יד לכיסם של המרצים, בבחינת 'ברירת מחדל', במקום לנקוט בצעדי צמצום והתייעלות היכן שנדרשים.

"|למעשה תוכנית ההנהלה להתייעלות מורכבת מהורדת שכר לסגל האקדמי, פיטורי סגל מנהלי ופיטורי סגל אקדמי. על פיטורי הסגל המנהלי הנהלה כבר הודיעה באסיפות עובדים, לגבי  פיטורי הסגל האקדמי והורדות השכר ההנהלה הציבה מטרות ודרישות אלו במשא ומתן עם ועד ארגון הסגל האקדמי והדבר אף נכלל במצגות ההנהלה – דרישות שועד הארגון דחה בכל תוקף!!. אנו דורשים מההנהלה לפעול בשקיפות תקציבית מלאה, ולוודא שנעשה שימוש נאות בכסף שמשלמים הסטודנטים.

"כבר לפני שבועיים הוסכם בין ועד הסגל האקדמי להנהלה על מתווה התייעלות, שיאפשר החזרת מלוא השכר לכלל המרצים, אלו שבהסכם קיבוצי ואלו שבחוזים אישיים. כלומר, מקורות תקציביים נמצאו. אך הנהלה בחרה לחזור בה מהמתווה המוסכם, ואינה מעוניינת להתייעל כנדרש.ככל שזה תלוי בסגל האקדמי, אפשר לחתום כבר היום על המתווה שהושג בין הצדדים. אך נראה כי ההנהלה הפכה את פיצוץ ישיבות המו"מ לספורט הלאומי החדש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker