המחאה העצמאית של המורים: "לוקחים לנו כסף כל חודש, אבל לא דואגים לשכר שלנו"

המורים החליטו להפגין ללא מעורבות של ארגון המורים או הסתדרות המורים ■ יו"ר ארגון המורים, רן ארז: "הנושא גדול על מנכ"לית משרד החינוך. הכרזנו סכסוך עבודה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת המורים היוםצילום: עופר וקנין

כששואלים את אייל נמר, מורה ממארגני הפגנת המורים, הנערכת היום (ד') מול משרד החינוך בתל אביב, מדוע היא נעשית שלא דרך ארגון או הסתדרות המורים הוא עונה: "תשאלי אותם, לא אותי. הם היו שם ארבע שנים, והם חלק מהחדל הזה. שני האיגודים נמצאים שם בארבע השנים האחרונות עם אותה מנכ"לית, ואנחנו מרגישים שיש פה איגודים עם מורים, ומורים בלי איגודים. ממש ככה. אנחנו משלמים להם כל שנה, הם דואגים לקחת את הכסף החודשי שלנו, אבל לא דואגים לשכר שלנו. זו בדיוק הסיטואציה. כל שנה המחדל הזה קורה. בשביל זה עובדי ההוראה הגיעו לכאן הבוקר כדי להגיד שאנחנו דואגים לעצמנו".

זאת הצהרת עצמאות מול האיגודים שזה תפקידם?

"לא. אנחנו לא נגד האיגודים. ברור לנו שיש להם תפקיד חשוב, חבל לנו שהם לא עושים את העבודה. אנחנו כאן נגד משרד החינוך, נגד החלטות המנכ"לית, נגד הזלזול. אנחנו כאן כדי לשנות את סדר העדיפויות ומצפים שהאיגודים יצטרפו אלינו. אנחנו לא מתכוונים להחליף אף אחד. אנחנו רוצים שכר מלא בזמן".

נמר, חבר ארגון המורים, אומר דברים עדינים מול א', חברת הסתדרות המורים, ומורה בבית ספר יסודי: "אין על מי לסמוך היום", היא אומרת, "הפרקליטות המליצה להעמיד את מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן לדין, כך שהוא לא יכול לייצג אותנו, וגם רן ארז לא בדיוק עושה את העבודה, כי עובדה שמחדל השכר קורה שוב ושוב. אישית לא נפגעתי אבל אני מכירה מורים חדשים שכן נפגעו".

העובדה שמורים מתארגנים בפייסבוק ויוצאים להפגנה המונית עצמאית מסמלת עידן חדש לדעתך?

"בוודאי. הגיע הזמן שמורים יפסיקו לצפות שראשי איגודים שיושבים שנים רבות על הכיסא יעשו עבורם את העבודה. היום לא צריך איגוד כדי שמישהו ישים לב אליך".

מארגני ההפגנה אומרים שהם לא באו להחליף את האיגודים.

"אולי התיאבון יגיע עם ההצלחה של הפעילות העצמאית, בסגנון מארגני מחאת רוטשילד שנמצאים היום בכנסת".

רן ארז, העומד בראש ארגון המורים על יסודיים מבין את הכעס אך טוען שהעובדות אינן נכונות: "המחדל הזה, שקשור באי מתן שכר ראוי למורים, או בילבול תמידי, תלוי קודם כל בחוסר המקצועיות חוסר הידע וחוסר הרגישות של הפקידים שעוסקים בכח אדם ושכר במשרד החינוך. הוא נמצא באחריותה של מנכ"לית משרד החינוך, שלא נותנת דעתה למרות שמעירים את תשומת לביה לסוגיה הזו שוב ושוב. הנושא גדול מידי עליה.

"אנחנו מגישים תביעות של הלנת שכר בכל מקרה פרטני של מורה שפונה אלינו. בנושא הזה, שהוא יותר גדול הפעם, יחסית לשנים קודמות, פנינו בכתב ובעל פה למשרד החינוך, וכשלא קיבלנו תגובה הכרזנו על סכסוך עבודה, ואנחנו מתכוונים להפעיל אותו אחרי החופשה, על פי חוק. ראוי לציין כי הבעיה הקריטית אינה של מורי בתי הספר התיכון שרובם מקבלים את שכרם מהרשויות, אלא של המורים בבתי הספר היסודיים והגננות, ואנחנו איננו מייצגים אותם".

מהסתדרות המורים סירבו להגיב.

"בנט אל תתנצל, תשלם"

מאות מורים הפגינו היום מול משרד החינוך בתל אביב במחאה על הפגיעה בשכרם, לאחר שמורים רבים עדיין לא קיבלו משכורות עבור חודש ספטמבר. המורים דרשו להיפגש עם שר החינוך, נפתלי בנט, שבינתיים מתעלם מהמחאה ולא התייחס לפגיעה בשכר המורים מתחילת המחאה לפני כשלושה שבועות.

המורים שהשתתפו בהפגנה דרשו לקבל את שכרם באופן מיידי וקראו "לא זאת לא טעות, המחדל במדיניות" ו"בנט, בנט תתעורר מחנכות שוות יותר". המורים הניפו שלטים בהם נכתב "דורשים שכר מלא בזמן" ו"בנט אל תתנצל, תשלם".

המורים מוחים נגד מחדל מתמשך של משרד החינוך בתשלום שכרם בשנים האחרונות. זאת לאחר שבתחילת החודש אלפי מורים לא קיבלו שכר מלא עבור חודש ספטמבר או שלא קיבלו שכר בכלל מסיבות שונות. כמה מורים קיבלו שכר של שקלים בודדים או שהתבשרו כי במקום שכר הם למעשה חייבים למשרד אלפי שקלים. הפגיעה בשכר, בשיעור של עשרות אחוזים, התרחשה גם בשנה שעברה בשל ליקויים במערכת השכר של משרד החינוך ומורים מתלוננים כי היא קיימת כבר שנים רבות.

המורים דורשים ממשרד החינוך כי שכרם ישולם באופן מיידי לצד ביצוע רפורמה בשיטת תשלום השכר למורים, שתבטיח קבלת שכר במועד.

במשרד החינוך הקימו מוקד מיוחד שנועד לסייע למורים ששכרם נפגע, שפועל גם בתקופת החגים, אך מובילי המאחה לא מסתפקים בכך ומכנים את פעולות המשרד כ"ועדה לעבודה בעיניים, מוקדי השתקה ומוקדי שירות הודעות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker