הכלכלן הראשי: צמצום פערים מגדריים בשכר יתרום לצמיחה

מסימולציה שנערכה במשרד האוצר עולה כי צמצום פער השכר בין גברים לנשים מ-39% כיום ל-22% ב-2039 יוביל לתוספת של 82 מיליארד שקל לתוצר ויוריד את מדד ג'יני ■ הדרך לעשות זאת: יותר מהנדסות ומתכנתות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

צמצום פערים מגדריים בשוק העבודה יכול לתרום באופן משמעותי לצמיחה — כך קובעת סקירה שפירסם אתמול הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נוה.

במשרד בחנו תרחיש שבו פערי השכר יצטמצמו במהלך השנים, ומצאו כי הקטנת ההפרש בין רמות ההשתכרות של גברים ונשים עשוי להגדיל את התמ"ג ב–7% לעומת תרחיש שבו הפערים לא יצטמצמו. במונחי 2015, משמעותו של גידול כזה היא תוספת של כ–82 מיליארד שקל לתוצר, או של כ–8,000 שקל לתוצר לנפש. לדברי הכלכלן הראשי, "הורדת פער השכר המגדרי צפויה לצמצם משמעותית את האי־שוויון בהכנסות משקי הבית".

נוה מסתמך על דוגמה מהכלכלה האמריקאית, שבה בשנות ה–60 כ–94% מהרופאים ועורכי הדין היו גברים לבנים. במצב כזה, ברור שנשים רבות ושחורים רבים לא מימשו את פוטנציאל ההשתכרות שלהם — מה שהביא לרמת חיים נמוכה יותר לכלל אזרחי ארה"ב. על פי נתוני מחקר שנערך בארה"ב, מתוך הצמיחה בתוצר לעובד בין 1960 ל–2008, אפשר לייחס 15%–20% לשיפור בהקצאת הכישורים.

לדברי הכלכלן הראשי, בישראל הקצאה לא יעילה של משאבים נובעת מהשתתפות לא אופטימלית של נשים בשוק העבודה, שמתבטאת בפערי שכר מהגבוהים במדינות OECD. לפי הסקירה, כ–40% מפערי השכר נובעים מהבדלים בענפי ההעסקה ובתחומי העיסוק. נשים בישראל נוטות לעבוד יותר בענפים כמו חינוך ובריאות — ופחות בענפי ההיי־טק, שבהם השכר גבוה במיוחד. חלק אחר מהפער בשכר החודשי נובע מכך שנשים עובדות פחות מגברים, בין השאר עקב חלוקת נטל לא שוויונית במטלות הבית.

הסימולציה שנעשתה באוצר מניחה סגירה של 40% בפערי השכר עד 2039 — כך שהפער בשכר החודשי בקרב האוכלוסייה היהודית הלא חרדית ירד עד אז מ–39% ל–22%. מהסימולציה עולה כי שילוב מוגבר של נשים במשרות עם פריון ושכר גבוהים צפוי להוביל לצמיחה כלכלית משמעותית, בהשוואה לתרחיש בו פער השכר המגדרי נשאר ללא שינוי.

פחות סטודנטיות שנה א' במקצועות ההיי־טק

הכלכלן הראשי יואל נוה

פער השכר המגדרי משפיע לא רק על הצמיחה הכלכלית, אלא גם על האי־שוויון. הסימולציה חוזה כי התכנסות בפערי השכר המגדריים תוביל לצמצום של 2.8 נקודות במדד ג'יני למדידת אי־שוויון, לעומת תרחיש שבו פער השכר לא ייסגר.

כיצד אפשר לצמצם את פערי השכר? הכלכלן הראשי סבור שיש לשלב יותר נשים בתחומים מכניסים כמו היי־טק. "גורם עיקרי לפערי השכר בישראל הוא מיעוט הנשים הרוכשות כישורי הנדסה ותכנות במסגרת מערכת ההשכלה הגבוהה", קבע הכלכלן הראשי. "לכן, מדיניות שתפעל להגדלת מספר המהנדסות והמתכנתות עשויה לסייע לצמצום הפערים המגדריים בשכר, להאצת קצב הצמיחה ולצמצום האי־שוויון", הוסיף.

בהיבט זה, לא נראה כי המגמה הנוכחית חיובית, שכן בשני העשורים האחרונים לא השתנה שיעור הסטודנטיות המתחילות ללמוד את המקצועות הרלוונטיים לענפי ההיי־טק במסגרות ההשכלה הגבוהה. לפי הסקירה, שיעור הנשים מכלל הסטודנטים שנה א' במקצועות מתמטיקה, פיזיקה, הנדסה ומדעי המחשב הוא 29% — וזאת בעוד שסטודנטיות מהוות יותר ממחצית מכלל הסטודנטים שנה א'.

כדי לתמוך בשינוי בהשכלה הגבוהה, יש צורך בשינוי במערכת החינוך. נערות אמנם מהוות כשני שלישים מהלומדים ביולוגיה וכימיה ברמה של 5 יחידות, אך הן רק שליש מהלומדים פיזיקה ומדעי המחשב. עם זאת, קיימת מגמה חיובית של עלייה בשיעור הלומדות פיזיקה ברמה של 5 יחידות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker