ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

על פי סקר שנערך בשיתוף פעולה בין קרן תומסון רויטרס, בשיתוף עם דויטשה בנק, והרשת הגלובלית ליזמות חברתית שבא לבדוק "מהי המדינה הטובה ביותר להיות בה יזם חברתי", ישראל נמצאת במקום החמישי אחרי ארה"ב, קנדה, בריטניה, וסנגפור.

הסקר נערך בין 45 מבין הכלכלות הגדולות, על פי הדירוג של הבנק העולמי, על מנת לבחון איזו מבין המדינות מייצרת את הסביבה הטובה ביותר ליזמים חברתיים. מתוך כל מדינה השתתפו בסקר 20 מומחים אשר עוסקים ביזמות חברתית, מביניהם אקדמאיים, יזמים חברתיים, משקיעים, וקובעי מדיניות.

אירוע יזמות על הברצילום: רני ברוק

ההערכה בחנה שישה פרמטרים: תמיכה ממשלתית, יכולת התקיימות מהיזמות, היכולת לגייס צוותי עבודה מוכשרים במיזמים, היכולת להשיג תאוצה, הבנה וקבלה קהילתית וגישה לתקציבים ומשקיעים.

במדד התמיכה הממשלתית שבחן את מדיניות הממלשה לתמיכה ביזמים חברתיים ישראל נמצאת במקום ה-12, אך ממוקמת במקום ה-20 עם ציון של 43.8 בשאלה על מידת הקלות שבה ניתן לקבל מענקים.

במדד גיוס צוותים מוכשרים ישראל נמצאת במקום השביעי, בהבנה ציבורית למשמעות של יזמות חברתית היא נמצאת במקום הראשון, במדד אפשרות ההתקיימות הכלכלית מיזמות חברתית ישראל נמצאת בקום ה-23, במדד רכישת תאוצה במקום ה-13, במדד גישת היזמים החברתיים לתקציבים והשקעות היא נמצאת במקום ה-24, ובמקום ה-19 כמקום שטוב להיות בא יזמת חברתית. לשאלה האם מתקיים בישראל אקלים עם תנאים נוחים ליזם חברתי להתחיל עסק חברתי ולהתפתח בו, הגיעה ישראל למקום השישי.

לדברי גיא בייגל, מנכ"ל מידות, (ארגון ללא כוונת רווח המבקש לקדם אפקטיביות כאמת מידה עיקרית במערך שיקוליהם של משקיעים חברתיים ובניהול עמותות), "בישראל דברים קורים מהר, מה שמייצר יעילות וקרקע פוריה ליזמות, כפי שאנו רואים ביזמות הטכנולוגית.

הוא הווסיף כי "אם מסתכלים על המפה של היזמות העסקית חברתית בישראל יש כבר קרנות שמממנות את זה, וגם המדינה מסייעת, היא נותנת סביבה שמקלה על התהליך".

בייגל עוד מוסיף כי צורת מתן השירותים בישראל שהשתנתה בשנים האחרונות מחייבת ואף מקדמת את ריבוי המיזמים החברתיים והעמותות, "יש בישראל מדיניות של הפרטה. המדינה מעבירה שירותים לעמותות, בנוסף לגופים עסקיים, ולכן צריך פה יותר ויותר יזמות חברתית. המגזר השלישי מוכיח שהיא המגזר היעיל ביותר בכל מה שקשור לפיתוח שירותים. הוא מעין מחלקת מחקר ופיתוח של שירותי המדינה ומסייע למדינה במה שאינה מצליחה לעשות לבד. היזמות החברתית תמיד היתה קיימת פה, עכשיו זה מתפתח בצורה יותר ממוסדת והמדינה כן נכנסה גם לציבור של עסקים חברתיות, אבל כן צריך לתת עוד משאבים שאינם פילנטרופיים".

אמתי קורן, יזם ומנכ"ל "כל זכות", שהיה אחד מהמשתתפים בסקר בישראל, אמר כי: "בארץ יש שכבה של יזמים טכנולוגיים שעשו אקזיט והעולם פתוח מבחינתם. הם בדרך כלל חושבים שיש להם רק שתי אופציות- ללכת למיזם הבא או להיות יאכטונרים, למרות שבעצם יש אופציה שלישית והיא מה שעשינו בכל זכות - לקחת את כל היכולות, הקשרים ושיטות העבודה שהביאו אותנו לבנות חברה מצליחה ולהשקיע אותם במיזם חברתי שעושה טוב במדינה. איך היו נראים השירותים החברתיים בישראל,אם היינו מכניסים לתוכם עשירית מהכוחות היצירתיים שמניעים את הכלכלה הישראלית ביום יום. בלי יזמות חברתית-טכנולוגית אין חידושים ואין פריצות דרך. התפקיד שלנו הוא להביא את החדשנות, את הרעננות וגם את הטכנולוגיה אל תוך העולם החברתי הלא פשוט בשינוי אחד - במקום לעשות כסף עבור מספר בעלי מניות מצומצם, לעשות טוב עבור בעלי המניות של מדינת ישראל - האזרחים שלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker