ארגון כוח לעובדים הכריז על סכסוך עבודה במכללת בית ברל

סגל ההוראה הזוטר מוחה על חוסר ביטחון תעסוקתי ושכר נמוך מעמיתיהם במכללות אחרות ■ לדברי חברי הסגל, אם לא תחול התקדמות בין הצדדים הם עלולים לשבש את תחילת שנת הלימודים בסוף החודש הבא

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 מכללת בית ברל
מכללת בית ברלצילום: אריאל שליט

ארגון כוח לעובדים וסגל ההוראה הזוטר במכללת בית ברל הכריזו היום (ג') על סכסוך עבודה במכללה, במחאה על "גרירת רגליים מצד הנהלת המכללה", לדבריהם, במשא ומתן שנמשך בין הצדדים מיוני שעבר.

באם לא תחול התקדמות מתכוונים המרצים לשבש את תחילת שנת הלימודים האקדמית, בסוף החודש הבא. מכללת בית ברל היא מוסד אקדמי להכשרת עובדי הוראה, ולומדים בה למעלה מ-4,200 סטודנטים בתוכניות מלאות לתואר אקדמי בחינוך ולתעודת הוראה, ולמעלה מ-5,500 סטודנטים בתכניות לימודי תעודה.

עובדי הסגל הזוטר באוניברסיטה מונים כ-460 מרצים, המהווים כ-70% מסגל ההוראה במכללה. הם מועסקים כמורים מן החוץ, כלומר מקבלים תשלום בעבור שעות הוראה בפועל בלבד, ומועסקים בחוזי העסקה קצרים התקפים לשמונה חודשים בשנה. בשל כך, הם מפוטרים מדי שנה עם סיום שנת הלימודים, ללא צבירת ותק וללא מסלולי קידום.

לדברי כוח לעובדים בין הצדדים מתנהל משא ומתן מאז יוני 2015 על תנאי העבודה של המרצים, במסגרתו התקיימו ישיבות בהיקף של אחת לשבועיים בין נציגות העובדים לבין הנהלת המכללה. לטענת הארגון, הנהלת המכללה לא נענתה לדרישות ובקשות חברי הסגל, ואף "לא הציעה פתרונות חלופיים מספקים" לבעיות שהועלו בפניה.

"דרישות העובדים בסיסיות ומקובלות בכל מוסד אקדמי בו נחתם הסכם קיבוצי", אמר הלל רומן, מרצה וחבר הנהגת ועד הסגל הזוטר במכללה. "לא ייתכן שבמוסד אקדמי ייאלץ מרצה לחתום בלשכת אבטלה מדי קיץ, ולא ייתכן שמרצה שמלמדת למעלה מחמש עשרה שנים את אותו קורס לא תדע אם בשנה הבאה היא תועסק או לא".

"הנהלת המכללה נמנעת מהעברת נתונים כלכליים ברורים אודות תקציב המוסד ועלויות ההסכם, כפי שהתחייבה, וזאת חרף בקשות חוזרות ונשנות מצד הוועד", הוסיפה ד"ר עליזה פרנקל, חברת הוועד. לדבריה "אנחנו מציגים פערים חמורים לעומת עמיתינו במכללות המתוקצבות האחרות, ובראשן היעדר ביטחון תעסוקתי. ההנהלה מצידה מתחמקת מהצגת סימוכים כספיים. חבל שבמקום הידברות זריזה ואפקטיבית, בוחרת ההנהלה במסלול ארוך של מאבק, אשר יוביל לשיבוש הלימודים במכללה".

ממכללת בית ברל נמסר בתגובה: "הנהלת המכללה נמצאת מזה חודשים ארוכים במגעים למציאת הסדר העסקה עם המרצים מן החוץ, על מנת להגיע להסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים, וכבר הגענו להבנות משמעותיות. לכן אנו מצרים על החלטת הוועד להכריז על עיצומים ולצאת לתקשורת כעת. יש לציין כי המכללה כפופה להסכמים ולתקנות הרגולטורים, קרי הות״ת והממונה על השכר באוצר. במסגרת זו נקבעה פגישה בין הצדדים לאחר החגים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker