מינויו של יאיר שמיר ליו''ר התעשייה האווירית הוגש לאישור רשות החברות הממשלתיות

שרי הביטחון והאוצר הגישו את מועמדותו של שמיר לדירקטור, כשלב לקראת מינויו כיו"ר תע"א - תפקיד אותו כבר מילא בעבר ■ במקביל ממשיך שר הביטחון לקדם את מינוי מקורביו בהליך מקוצר לתפקיד יו"ר תע"ש ורפאל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יאיר שמיר
יאיר שמירצילום: אמיל סלמן

שר הביטחון, אביגדור ליברמן ושר האוצר, משה כחלון, העבירו אתמול את המועמדות של יאיר שמיר לכהונה כדירקטור בתעשייה האווירית, לאישורה של רשות החברות הממשלתיות. זאת כשלב לקראת מינויו ליו''ר החברה, כך מסרו היום מקורבים לשרים.

שמיר כבר כיהן בעבר כיו''ר תע''א, ומועמדותו לא צפויה לעורר בעיות התאמה. סביר להניח שהעובדה שכבר עבר את תהליך נבחרת הדירקטורים במינויו ליו''ר נת"ע, יפטור אותו מההליך של נבחרת הדירקטורים, הכולל מילוי שאלון וראיון - השלב שמעכב את המינויים המיועדים של המועמדים ליו''ר רפאל ותעש.

מועמדותו של שמיר הוגשה חרף המתיחות בין השרים למנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, הנוגעים למינוי מקורביו של ליברמן - יצחק אהרונוביץ, לתפקיד יו''ר תעש ועוזי לנדאו ליו''ר רפאל. ליברמן וכחלון מבקשים לפטור את השניים מהליכים למינוי דירקטורים בממשלה, ואילו יוגב מסרב לקיצור ההליך, ואף קיבל גיבוי לעמדתו מיו''ר ועדת המינויים, בילהה גילאור.

בתוך כך, היועץ המשפטי של משרד הביטחון, אחז בן ארי, פנה לאחרונה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, בבקשה לאשר את תהליך מנויים המקוצר של לנדאו ואהרונוביץ'.

כפי שפורסם ב-TheMarker, בהתאם לתהליך המיון המקובל אמורים לנדאו ואהרונוביץ' לעבור שלב של מילוי שאלון וראיון ברשות החברות - לפני שעניינם ידון בפני הוועדה לאישור מינויים בכירים - ברשותה של גילהור. מדובר בתהליך שגרתי, שעובר כל מי שממונה לחבר דירקטוריון של חברה ממשלתית.

אחז בן ארי, היועץ המשפטי של משרד הביטחון
אחז בן ארי, היועץ המשפטי של משרד הביטחוןצילום: שירן גרנות

דרישות תהליך המינוי הרשמי חלות גם על מועמדים שמינויים נעשה בהמלצת שרים, והן נועדו למנוע מינויים פוליטיים, שלא עוברים ביקורת נוספת - מלבד זו של השר הממנה. כ-20 בעלי תפקידים שונים, כולל יאיר שמיר שמונה ב-2012 ליו"ר נת"ע, כבר עברו את התהליך. אלא שלגבי לנדאו ואהרונוביץ', הודיע ליברמן כי הם פטורים מההליך.

שינוי תהליך המינוי של בעלי תפקיד בחברות ממשלתיות כלל אינו מצוי בסמכותו של שר הביטחון, ולכן אין באפשרותו לאשר או לקדם בעצמו את המינויים. ואילו אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, לא מוכן לוותר על שלבי ההליך המקובל, וכאמור, בשבוע שעבר הודיעה גם גילהור כי השניים לא יוכלו להגיע לוועדה ללא קיום ההליך המקדים.

עם זאת, בפנייה שנעשתה ב-9 באוגוסט, הציע היועץ המשפטי של משרד הביטחון לליכט לכנס דיון דחוף בנושא, כדי להכשיר את המינוי הישיר של שני המועמדים. במכתבו הוא מציין כי מדובר במינויים ראויים, ושהתפקידים שהמועמדים מילאו בעבר מכשירים אותם לכהן בתפקידם המיועד.

"הבקשה לבחינת המועמדים נשלחה לוועדה ב-3 לאוגוסט, אולם עד היום הזה טרם הובאה לבחינת הוועדה" כותב בן ארי במכתבו, ומוסיף בשם השר "אני סבור כי ניתן לוותר על תנאי זה ככל שמדובר בשני המועמדים האמורים, ויש להביאם ללא דיחוי לבחינת הוועדה. אבקש כי תקדם דיון דחוף בסוגיה על מנת לאפשר את תהליך המינוי".

נראה כי דווקא קרבתם של שני המועמדים לשר הביטחון, והיותם אנשי מפלגתו בעבר, יכולה להוות מכשול למינוים, כיוון שהוועדה לאישור מינויים כבר פסלה בעבר מועמדים בשל קרבתם הפוליטית לשר הממונה.

מלשכת שר הביטחון נמסר כי הם ממתינים לתשובת משרד המשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker