בית הדין לענייני עבודה להסתדרות: לייק בפייסבוק אינו סיבה להדחת חבר ועד

חבר ועד עובדי אגד הודח לאחר עשה לייק לפוסט פייסבוק שקרא לעובדים להתאגד תחת כח לעובדים ולא תחת ההסתדרות ■ יו״ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי: "אנחנו בוחנים את פסק הדין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוס אגד בתל אביב.
אוטובוס אגד בתל אביבצילום: דודו בכר

אין די בסימון לייק לפוסט כדי להדיח בעל תפקיד. כך קבע אתמול בית הדין לענייני עבודה. ההחלטה התקבלה בקשר להדחתו של מאיר אסור, מי שהיה יו"ר ועד שכירי אגד ולאחר מכן חבר ועד נבחר על ידי ההסתדרות. אסור יוצג על ידי עו"ד זוהר שם טוב.

אסור הודח בחודש יולי האחרון על ידי בית הדין המשמעתי של ההסתדרות בטענה שחתר נגד ההסתדרות כאשר עשה לייק לפרסום שהופץ בפוסט ברשת החברתית פייסבוק, וקרא לעובדים להתאגד תחת ארגון יציג מתחרה - כח לעובדים - ולא תחת ההסתדרות. בית הדין אף הורה על ביטול הדחתו של אסור, וקבע כי הוא  ישוב  לכהן בתפקידו בועד עובדי אגד החל מ-3 באוקטובר.

במישור העקרוני קבע בית הדין כי גם אם ניתן היה להרחיק את אסור מתפקידו באופן זמני בשל הלייק שעשה לפוסט בפייסבוק, הרי שהדחתו המלאה של חבר ועד נבחר אינה עונש מידתי.

במקביל לאותו לייק התייחס בית הדין גם לכתבה ב-TheMrarker, בה צוטט אסור כאומר שבמידה שההסתדרות לא תפעל למען העובדים אלא תמשיך, כך לטענתו, לתמוך בצעדי ההנהלה, יעברו העובדים לארגון יציג אחר.

מאיר אסורצילום: גיל כהן מגן

הכתבה ב-TheMarker הייתה אחת משתי העילות של ההסתדרות להדחתו של אסור בטענה כי הוא ביצע הסתה כנגד ההסתדרות. אלא שבערעור שהגיש אסור לבית הדין המשמעתי של ההסתדרות על החלטת ההדחה הראשונית, כבר שלל בית הדין המשמעתי את אפשרות ההתייחסות לכתבה כגורם המאפשר הדחה. לאחר החלטה זו הלייק שעשה אסור בפייסבור נותר עילה יחידה - ועל כך הוגש הערעור לבית הדין לענייני עבודה.

ההידיינות האחרונה בין אסור לבין ההסתדרות אינה עומדת בפני עצמה, אלא מהווה חלק ממאבק המתקיים מזה כשנתיים בין ועד עובדי אגד, הטוען שוב ושוב כי ההסתדרות אינה תומכת בעובדים אלא בהנהלה, לבין ההסתדרות - בהובלת אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי  התחבורה.

אדרי, הממלא תפקיד בכיר בהסתדרות, כבר התבטא בעבר נגד חברי ועד עובדי אגד, הוא היה זה שפנה לבית הדין המשמעתי של ההסתדרות בבקשה להדיח את אסור. בית הדין המשמעתי נענה, כאמור, לאדרי, ואישר שוב את החלטת ההדחה ואת העילות לה גם במסגרת הערעור שאסור הגיש.

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרותצילום: דודו בכר

הוועד של עובדי אגד נבחר על ידיהם, ורק הן יכולים לקבוע מי יכהן בו. עם זאת, בשיחות נפרדות שקויימו עם אדרי טען בעבר כי אינו רואה כל בעיה בהדחת חבר ועד שנבחר באופן דמוקרטי באגד, כיוון שמדובר בוועד ששייך להסתדרות ולא לעובדי אגד. ההסתדרות לא תרשה לחבר ועד להסית כנגדה, ואף להציע התאגדות של עובדים תחת ארגון יציג אחר, אמר אדרי.

כאמור, בניגוד לטענות אדרי,  החליט אתמול בית הדין לעבודה כי החלטת בית הדין המשמעתי של ההסתדרות אינה תקפה, וכי אסור ישוב לתפקידו.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מסר בתגובה: "פסק הדין הגיע היום ואנו בוחנים אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker