עובדי הראל ביטוח במכתב להסתדרות: "תקיימו הליך דמוקרטי"

כ-2,000 מעובדי הראל מתנגדים להתאגדות תחת ההסתדרות כארגון יציג ■ העובדים: "להעמיד את הקמת ועד עובדים בהראל להצבעה" ■ ההסתדרות: "בשבועיים האחרונים מתנהל בהראל מסע הסתה פרוע כנגד ההתאגדות, הכולל שקרים והשמצות אישיות"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהפגנה
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהפגנה צילום: עופר וקנין

לפני כשבועיים, החלה התארגנות של עובדי חברת הראל בהסתדרות, (אחרי שהארגון נהיה יציג בשתי חברות הביטוח הנוספות מגדל והפניקס), אך כ-2,000  מתוך 4,700 העובדים של הראל מתנגדים להתארגנות תחת ההסתדרות.

לאחר שהקימו דף פייסבוק שאליו נרשמו כ-500 מעובדי החברה, פנו העובדים היום במכתב להסתדרות, בו הם מביעים את התנגדותם, וטוענים כי ההסתדרות "פוגעת בדמוקרטיה בהראל". "אנו - עובדי הראל - מזמינים אתכם לקיים הליך בחירות דמוקרטיות", נאמר עוד במכתב, "ההסתדרות יכולה להביא את המנגנון המשומן שלה ואנו - עובדי הראל - נביא את האמת שלנו".

"אנחנו דורשים קיום של הליך לבחון את רצון העובדים בהראל בכניסתה של ההסתדרות כארגון יציג של העובדים, ולהעמיד את השאלה האם יוקם ועד עובדים בהראל להצבעה, וכן דורשים שיתקיימו בחירות דמוקרטיות", הוסיפו העובדים המתנגדים להיסתדרות, וסיכמו: "לצד החופש להתאגד, אנו ומבקשים לאפשר גם את החופש שלא להתאגד".

מהלכים דומים של עובדים שיוצאים נגד התארגנות תחת ארגונים גדולים כמו ההסתדרות וההסתדרות הלאומית אינם דבר חדש, וכך גם הטיעונים שמשמיעים העובדים לחיזוק התנגדותם להתארגנות. העובדים מונעים מהחשש שההסתדרות תביא לשינוי בתנאים שהם "מרוצים מהם". הם הוסיפו כי הם חוששים שההסתדרות לא תדאג להם כפי שהיא דואגת ל"וועדים הגדולים", זאת לצד אי רצונם לשלם דמי חבר, כאחוז מהמשכורת שלהם.

באמדוקס ומנורה ניסו העובדים להקים ועדים פנימיים שלא קיבלו את אישור בית המשפט, ולאחרונה זכה הוועד של חברת "פותחים עתיד" של הסוכנות היהודית מול ההסתדרות, בהכרה כוועד העובדים היציג של החברה. במכבי שירותי בריאות התנגדו העובדים בדצמבר האחרון להקמת וועד, והעניין טרם הוחלט באופן סופי.

מההסתדרות נמסר: "בשבועיים האחרונים מתנהל בהראל מסע הסתה פרוע ומאורגן כנגד ההתאגדות, אשר כולל הפצת שקרים והשמצות אישיות נגד העובדים שמובילים את ההתארגנות. נזכיר כי חופש ההתארגנות הנו זכות חוקתית במדינת ישראל, אשר נגזרת מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. גורמים שונים בחברה משקיעים מאמצים רבים על מנת לפגוע בזכות זו ולסכל את ההתארגנות הראשונית בכל מחיר. מדובר בתרגיל שאינו שונה מהתרגילים שנחשפנו אליהם בעבר בחברות אחרות שנאלצו לתת על כך את הדין בבתי המשפט. לא ניתן לזה להכניע את רוח ההתאגדות ונמשיך לעמוד לצידם של העובדים המתארגנים בהראל, כמו לצידו של כל עובד מתאגד במדינת ישראל שמבקש לממש את זכויותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker