מה מחפש היועץ המשפטי לממשלה במכללה ערבית ריקה?

למה אביחי מנדלבליט מגיע מחר "לשאת דברים בפני מרצים וסטודנטים" במכללה הנמצאת בפגרה? ואיך קשור לכך עו"ד זכי כמאל המכנה עצמו נשיא המכללה - בניגוד להוראות המל"ג

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביחי מנדלבליט
צילום: מוטי מילרוד

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, יגיע מחר ל"קבלת פנים ומפגש" במכללה האקדמית הערבית לחינוך בחיפה - כך עולה מהזמנות שהופצו באחרונה, בעברית ובערבית. ואולם, כמו כל מוסד אקדמי אחר גם המכללה נמצאת כעת בפגרה - ובהתאם המרצים והסטודנטים ישובו אליה רק עם פתיחת שנת הלימודים בסוף אוקטובר. ובכל זאת עובדה זו אינה מונעת מהיועמ"ש להגיע למקום ו"לכבד מורים וסטודנטים במכללה", כפי שכתוב בהזמנה.

עיתוי הביקור של מנדלבליט מעורר שאלות לא רק בגלל פגרת הקיץ, אלא גם מכיוון שבימים אלה בדיוק יושבת על המדוכה ועדה לבדיקת ההצעות להקמת הקמפוס המתוקצב הראשון בעיר ערבית מטעם המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג); המכללה הערבית בחיפה היא אחד מחמשת המוסדות שהגישו את מועמדותם להקמת הקמפוס. בלשכת היועמ"ש סירבו לענות לשאלה אם מנדלבליט התפנה לבקר גם מוסדות אחרים המועמדים להקמת הקמפוס.

עו"ד זכי כאמלצילום: תומר אפלבאום

על ההזמנות שהופצו חתום עו"ד זכי כמאל, "נשיא" המכללה - תואר שנראה כי כמאל ניכס לעצמו, על אף שהמל"ג פנה בעבר למכללה בדרישה כי כמאל, שאינו בעל תואר ד"ר או פרופסור, יחדל מלהשתמש בתואר זה, המיועד רק לבעלי תארים אקדמיים גבוהים. כמאל מצדו טוען כי חבר הנאמנים של המכללה, שהוא יושב בראשו, העניק לו את התואר, ודי בכך. בנוסף לכך כמאל הוא אדם מוכר היטב במילייה המשפטי וחבר אישי של נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק ושל מבקר המדינה יוסף שפירא.

בתחקיר TheMarker שפורסם לאחרונה התפרסמו עוד כמה פעילויות הקשורות  ל"נשיא" כמאל. כך למשל מסתבר שבמכללה עובדים לא מעט קרובי משפחה, מקורבים, חברים ולקוחות לשעבר של כמאל, שמצדו אינו רואה בכך כל פגם, מאחר שלדבריו - מדובר באנשים ראויים.

יתרה מזאת, משרדו הפרטי, שבו עובדים גם בנו ובתו, הוא המשרד המייצג משפטית את המכללה, בין היתר נגד עובדים התובעים אותה. כמאל טוען כי כך הוא חוסך כסף רב למכללה, מכיוון שאינו גובה ממנה שכר. בנוסף כמאל טוען כי לא נפל מעולם פגם בהתנהלותו, וכי הוא נרדף על ידי גורמים במגזר הערבי ובקהילה הדרוזית שמקנאים בהצלחתו.

לשכת היועץ המשפטי לממשלה בחרה שלא לענות לשאלות שהפנינו אליה. בתגובה נמסר רק: "היועץ המשפטי לממשלה נענה בחיוב להזמנה לשאת דברים בפני מרצים וסטודנטים במכללה הערבית. היועץ המשפטי לממשלה לא רואה כל קשר בין אירוע זה, לבין הסוגיות שאליהן הפניתם בשאלותיכם, וכל רמיזה אחרת בהקשר זה מטעה את הציבור ואינה במקומה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker