500 עובדי הראל נגד ההסתדרות: "הקמת ועד תפגע בנו"

נציגי המתנגדים: "מרמים את העובדים. התנאים שלנו מצוינים" ■ ההסתדרות: "פעילות ההחתמה החלה בעקבות פניות של עובדי הראל, ותימשך"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעוד ההסתדרות מנסה לאגד כמה שיותר ועדים בחברות גדולות, שמשמעותם כוח וכן סכום גדול שיכנס לקופתה מדמי החבר, עומדים מולה המתנגדים מתוך החברה. זה קרה באמדוקס ובמנורה שם הוקמו ועדים פנימיים שלא קיבלו את אישור בית המשפט, ולאחרונה זכה הוועד של חברת  "פותחים עתיד" של הסוכנות היהודית מול ההסתדרות, בהכרה כוועד העובדים היציג של החברה .

ביומיים האחרונים החל מאבק חדש בין מצדדי הוועד בחסות ההתסדרות, ומתנגדיו, הפעם בחברת הביטוח הראל. יציין כי בשתי חברות ביטוח אחרות – מגדל והפניקס – כבר קיים ועד של ההתסדרות. בהראל עובדים 4,700 איש, והשבוע הציבה ההסתדרות דוכנים והחלה בפעילות החתמה על טפסי הצטרפות בכניסה לחברה.

"הם עומדים בכניסה לבניין, לא אומרים מאיפה הם באמת ומטעים את העובדים", אומרת אחת ממארגנות ההתנגדות, "לפעמים הם מציגים את עצמם כעובדי הראל ואומרים להם תחתמו. הם  מפעילים לחץ גדול ולא מספרים במה כרוכה ההצטרפות. אנחנו, שמתנגדים לכניסת ההסתדרות לחברה חוששים שהיא רק תפגע בנו".

אתמול הקימה קבוצת המתנגדים עמוד פייסבוק אליו נרשמו כבר כ-500 מעובדי החברה. עמוד פייסבוק אחר שייך להתאגדות, והוקם, כאמור, על ידי ההסתדרות.

הטענות על התחזות אינם נשמעות בפעם הראשונה. גם במאבק ההסתדרות במקדונלדס, שם לא הוקם ועד עד היום, נאמר בבית המשפט כי עובדיה התחזו לעובדי מקדונלד'ס. גם במאבק אמדוקס נשמעה הטענה כי עובדי הסתדרות אינם מציגים את עצמם ככאלה, ומגיעים בעצמם להפגנות, כך שנדמה שעובדי החברה הם אלה שמפגינים.

מההסתדרות מכחישים: "הפעילות שההסתדרות מנהלת בחברת הראל ביומיים האחרונים מגיעה לאחר פניות רבות של עובדי הראל שמעוניינים להתאגד תחת ההסתדרות. פעילות ההחתמות תמשך. באשר לסוגיה שהעובדים מתחזים – זהו שקר גס, הם מזדהים ועומדים מאחורי תפקידם בכל מקום".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהפגנה
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהפגנה צילום: עופר וקנין

מדוע מתנגדים חלק מעובדי הראל למה שהם מכנים "כניסת ההסתדרות"? "אנחנו לא רוצים אותם פה מכמה טעמים" אומרים מקימי הקבוצה  "ראשית הם לא מספרים  לעובדים שהם יקבלו מהראל כחצי מליון שקל בחודש דמי חבר או דמי טיפול, או 6 מליון שקל בשנה, שיצאו מכיס העובדים, ועבור מה? הרי התנאים שלנו מצוינים. הראל נותנת לנו כל  שנה העלאות שכר של כמעט 2%. לפני שנה קיבלנו פעמיים בונוס - שהגיע באחת הפעמים ל-5,000 שקל לכל עובד, משנים לנו באופן יזום דמי ניהול, מקבלים ימי מחלה מהיום הראשון, יש ימי גיבוש, נופש חברה, הראל מממנת עובדים באבל ואנשים שפורשים מקבלים מענקים.

"אנחנו מפחדים שההסתדרות תחבל בתנאים שיש לנו. יותר מזה, כשעובדי הפניקס  המאוגדים בהסתדרות ניסו לעשות עיצומים, הם לא עזרו להם. אם עובדי הנמלים או הרכבות היו רוצים עיצומים ההסתדרות היתה עומדת מאחוריהם, אבל לנו אף אחד לא יעזור, אז בשביל מה לשלם?".

כמו במקרים קודמים גם הפעם טוענים בהתסדרות שהמתנגדים הם "מטעם ההנהלה" . "אנחנו ממש לא, אנחנו עובדים אנחנו מכל המגזרים, דווקא בעלי המשכורות הנמוכות, עובדי מנהלה, עובדי לוגיסטיקה, אנשים מכל המחלקות", הם עונים, "ההנהלה לא יודעת עלינו, ולא צירפנו אף נושא משרה כדי שאיש לא יגיד כלום. אנחנו עובדים מן השורה  שלא רוצים פה את ההסתדרות, ונילחם כדי שהיא לא תיכנס להראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker