הסוף לסיוט החופשות? התוכנית החדשה שהוצגה לשר החינוך

ח"כ איילת נחמיאס־ורבין הציגה תוכנית לסנכרון החופשות של ההורים ושל התלמידים. השיטה: ביטול לימודים בימי שישי תמורת השבתם באיסרו חג, קיצור חופשת פסח, ושינוי מועד תחילת שנת לימודים ■ יו"ר ארגון "הורים עובדים לשינוי", יערה ישורון: "לוח החופשות במערכת החינוך נשאר בעידן הקרח"

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

היעדר הסנכרון בין החופשות של ההורים ושל הילדים בבתי הספר והגנים, והחלוקה הבעייתית של חופשות התלמידים במשך השנה, הן בעיה אישית וכלכלית להורים - שפוגעת גם במשק.

הניסיונות לשנות את המצב, כדי להקל על ההורים, נתקלו עד כה בחסמים בדמות ארגוני המורים שסירבו לפגיעה בלוח החופשות המסורתי של המורים, או שרי חינוך שהעדיפו להתמקד בנושאים אחרים. ח"כ איילת ורבין־נחמיאס (המחנה הציוני) הגישה באחרונה לשר החינוך, נפתלי בנט, הצעה חדשה למה שהיא מכנה "נרמול ימי החופש" במערכת החינוך.

"המטרה פשוטה", אומרת נחמיאס־ורבין. "העלאת פריון המשק באמצעות מתן מענה למספר ימי החופשה של מוסדות החינוך, שאינם מסונכרנים עם ימי החופשה במשק". התוכנית שלה כוללת ארבעה סעיפים:

1. ביטול ימי חופשה במערכת החינוך שאינם מסונכרנים עם החופשות במשק, והחלפתם בחופשות בימי שישי. בשלב הראשון מוצע לבטל שישה ימי לימודים בשישי כנגד ביטול של שלושה ימי חופשה בימי האיסרו חג שלאחר סוכות, פסח ושבועות. בתוכנית תלת־שנתית מציעה נחמיאס־ורבין להמיר את מרבית ימי שישי בימי חופש.

ח"כ נחמיאס ורבין
ח"כ נחמיאס ורביןצילום: אוליבייה פיטוסי

2. הפרדה בין חופשות בבתי הספר לחופשות בגנים. לדוגמה, בל"ג בעומר אפשר להעניק יום חופש לתלמידי התיכון, שסביר להניח שנשארו עד מאוחר במדורות בערב הקודם. לעומת זאת, ילדי הגן יכולים ללמוד כרגיל.

3. הקדמה של מועד תחילת שנת הלימודים (מועד חדש אינו מפורט) כדי למנוע מצב שבו חגי תשרי מצוינים קרוב מאוד לתחילת השנה וקוטעים את הרצף החינוכי. עוד מוצע להרחיב את תוכנית הקייטנות הממלכתית ('בית הספר של החופש הגדול'), שמיושמת כיום בין 1–21 ביולי, כדי להקל על ההורים כלכלית גם באוגוסט.

4. התוכנית, מדגישה נחמיאס־ורבין, צריכה להיעשות "בשיתוף פעולה עם ההסתדרות, עם נציגי המורים ועם נציגי ההורים מאחר שכל פתרון שייעשה באופן חד-צדדי - סופו להיכשל".

חופשות

"התחושה היא שאם נוסיף ימי חופש להורים הבעיה תיפתר", אומרת נחמיאס־ורבין. "אך חוסר ההתאמה היא הבעיה האמיתית. היום, אם אין סבתות זמינות, צריך לחפש בייביסיטר או שהעבודה שלך תיפגע. לפני עשרות שנים, רק אחד מההורים עבד. המצב כיום נעשה בלתי־אפשרי, ולא רק ההורים נפגעים אלא גם הכלכלה. "

נחמיאס־ורבין מפרידה בין האינטרסים של ארגון המורים, שמאגד את המורים בתיכונים, לבין האינטרסים של הסתדרות המורים, שמאגדת מורים של בתי ספר יסודיים וגננות. לדבריה, המפתח נמצא בידי הסתדרות המורים, שמוריה לא ייפגעו כלל מהצעתה: "בשנות ה-80, כשהמשק עבר לחמישה ימי עבודה, גם מערכת החינוך אמורה היה לעבור לאותו מודל".

יערה ישורון
יערה ישורוןצילום: דניאל צ'צ'יק

תוכניתה של נחמיאס-ורבין מקבילה לתוכנית מפורטת של ארגון הורים עובדים לשינוי, עמותה שפועלת לצמצום הפער שבין חופשות ההורים לחופשות התלמידים. על פי הצעת הארגון, יבוטלו הלימודים בימי שישי במהלך השנה (37 ימים), תמורת ביטול או קיצור של החופשות בימי איסרו חג (שלושה ימים), ל"ג בעומר (יום), פורים (יום), חנוכה (ארבעה ימים), פסח (שישה ימים) - ובסך הכל 15 ימי לימודים. נוסף על כך, שנת הלימודים תתחיל ב-20.8, כך שהחופש הגדול יתקצר בשמונה ימים. לסיכום, 23 ימי חופש יבוטלו, אבל מכיוון שלומדים בכל אחד מהם כ-6.5 שעות בממוצע, מספר השעות יתאזן עם הלימודים בימי שישי - 148 שעות בסך הכל.

"יצאנו למאבק לפני שמונה שנים", מספרת יו"ר הארגון, יערה ישורון. "מאז הפער בין שוק העבודה ולוח החופשות של מערכת החינוך, שנשאר בעידן הקרח - רק הולך וגדל. אם מערכת החינוך רוצה להישאר רלוונטית לילדים ולמשפחות במאה ה-21, היא צריכה לשתף פעולה עם ההורים, ולהפסיק לעצום עיניים".

במשרד החינוך סירבו להגיב על הידיעה.

להקדים את ימי ההסתגלות לאוגוסט

בתוך כך, קוראת ח"כ רחל עזריה (כולנו) לשנות את התאריך שבו נערכים ימי ההסתגלות במעונות היום, בגני הילדים ובבתי הספר. לדבריה, הפתרון הראוי הוא העברתם של ימי ההסתגלות לסוף אוגוסט, חודש שעליו עובדי מערכת החינוך מקבלים תשלום ממילא. "בקרוב ייפתחו הסכמי השכר עם המורים והגננות", מציינת עזריה. "אדרוש את שינוי הסעיף הזה כדי לאפשר להורים לחזור לעבודה ב-1 לספטמבר, ולא שלושה או חמישה ימים לאחר מכן".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ