המל"ג: המרכז האקדמי כרמל לא ירשום סטודנטים למשפטים לשנת הלימודים הקרובה

כתנאי להשבת הפעילות, נדרש המוסד להעלות את דרישות הקבלה, לגייס חברי סגל בעלי מוניטין ולהטמיע אמות מידה אתיות בקרב התלמידים; נשיא המכללה ודקאן הפקולטה מסיימים את תפקידם

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי-סובר

בחודש דצמבר 2015 הוגש למועצה להשכלה גבוהה דו"ח קשה בנושא המרכז האקדמי כרמל - מוסד פרטי הפועל בחיפה ומלמד משפטים ומנהל עסקים מאז 2008. הדו"ח הצביע על רמת לימודים ירודה במיוחד במוסד המהווה בית אקדמי לכ-1,200 תלמידים, ובעקבותיו החליטה המועצה להשכלה גבוהה כי עד לתיקון הליקויים, לא תתאפשר פתיחת שנת לימודים נוספת לסטודנטים חדשים במסלול ללימודי משפטים.

ערעור על ההחלטה שהגיש המרכז לפני כשבועיים - נדחה. כעת יכולים סטודנטים למנהל עסקים להמשיך ולהירשם ללימודים, אולם גורם הבקיא בנושא אמר ל-TheMarker כי אם לימודי המשפטים ייסגרו - לא תהיה הצדקה כלכלית לקמפוס עצמו. החלטת המל"ג קיבלה חיזוק שוב ושוב בנתוני המעבר של מבחני לשכת עורכי הדין: המרכז האקדמי כרמל מצא עצמו שם פעם אחר פעם בתחתית סולם העוברים.

בעקבות הדברים יעזבו את תפקידם נשיא המרכז, פרופ' נחום ביגר, ודקאן הפקולטה למשפטים, פרופ' (אמריטוס) עמוס שפירא.

מרכז אקדמי כרמלצילום: GOOGLE MAP

בין דרישות המל"ג כתנאי לחידוש הרישום ללימודי המשפטים במוסד: בניית תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח לפיתוח אקדמי של תכני החוג והצגת תוכנית להעלאת דרישות הקבלה באופן משמעותי. בנוסף, דורשים במועצה גיוס מהיר של  לפחות שני חברי סגל  בכירים בדרגת פרופסור, אשר התמחותם בתחום המשפט והם פעילים מחקרית ובעלי מוניטין אקדמי מוכח.

עוד נדרש המוסד לערוך את ההתאמות הנדרשות על מנת לוודא שחברי הסגל ילמדו קורסים בתחומים בהם יש להם רקע מקצועי ומחקרי הולם, וכן "לבצע שינוי משמעותי ונחוש בהתנהלותו בתחום הטיפול בעבירות משמעת במוסד", לרבות "הטמעת אמות מידה של התנהגות אתית וראויה בקרב ציבור התלמידים".

פרופ' שפירא מסר בתגובה כי "בהמשך להחלטות מל"ג נעשית עבודת הכנה שכוללת הצערה של הסגל, התקשרות עם מרצים בכירים נוספים ושיפור המערכת המשמעתית - בעיה חולה הקיימת גם בפקולטות אחרות למשפטים בישראל.

למרכז האקדמי כרמל יש בעיה כלכלית, שכן מדובר במוסד פרטי לא מתוקצב. אישית, מעולם לא עסקתי ולא הייתי מעורב בהיתכנות הכלכלית של המוסד. האיסור על רישום סטודנטים חדשים יכול להפוך לבעיה כלכלית, אבל אם המל"ג תהיה מרוצה מהשיפורים, יש אפשרות לחידוש הרישום לסמסטר ב' של השנה הבאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker