17 יוצרים נגד נתנאל סמריק: מבטיח הבטחות, לוקח כסף - אך לא מקיים

נתנאל סמריק, פעם איש תקשורת והיום בעל הוצאת ספרים, ייפגש בבית המשפט עם 17 יוצרים להם הבטיח קידום דיגיטלי בינלאומי של ספריהם, אך לטענתם לקח סכומים גדולים - ולא סיפק את הסחורה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

17 תביעות שונות הוגשו השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי יוצרים, סופרים ומחברי ספרים נגד נתנאל סמריק, בעליה של הוצאת ספרים בשם קונטנטו נאו, שעושה "שיווק דיגיטלי לסופרים וספרים". בעברו היה סמריק שדרן בגלי צה"ל ומנחה של מספר תוכניות טלוויזיה.

על פי כתבי התביעה, שנושאים דרישת פיצוי בטווי הנע בין 50 אלף שקל ל-300 אלף שקל, סמריק פועל בשיטה קבועה, בה הוא יוצר קשר עם אנשים שהוציאו לאור ספרים בעברית, בדרך כלל בהוצאה עצמית, ומשכנע אותם ביכולתו להפיץ את ספריהם בעולם בהצלחה רבה. לדברי אחד התובעים, "אנשים מתפתים ומשלמים עשרות אלפי שקלים, בנוסף למתן 50% מההכנסות לחברה".

בשלב הבא, מתרגמת החברה את הספר מעברית לאנגלית, ואם יש צורך מעלה אותו לאמזון ולאתרים נוספים. כמו כן, החברה מצרפת את הספר לרשימת הספרים בקטלוג שלה, המוצג באתר ובתערוכות בחו"ל. הכותב, בדרך כלל אדם שזה אינו עיסוקו, בטוח כי מעתה הוא לא יעשה דבר בזמן שהספר יימכר בכמויות גדולות בעולם והתמלוגים יגיעו הישר לכיסו - אלא שזה לא המצב.

לא רק שהספר עולה לאמזון תחת שם החברה של סמריק, אלא שבמקרים רבים החברה רושמת את עצמה כבעלת זכויות היוצרים - למרות שאלה מעולם לא ניתנו לה, אלא זכויות ההפצה בלבד. מכיוון שהחברה מנכסת לעצמה את זכויות הסופרים, היא לא מסכימה להשיב את הספר לבעליו (כדי שיפנה למפיץ אחר, למשל) בתום תקופת ההסכם - והסופר הופך לשבוי בידיהם.

מחסן ספרים של אמזון

"החברה אינה טורחת להעביר דו"חות מכירה כנדרש לסופרים", הוסיפו התובעים. "גם אם מקבלים דו"חות הם חלקיים, אך גרוע מכך - התמלוגים מגיעים אחרי שנים, בין 100 ל-500 שקל לסופר".

בתביעות, שהוגשו על-ידי דניאל בוסתנאי ומרינה נוביצ'קוב, עורכי הדין המייצגים את כל התובעים, טוענים התובעים: "התנהלותם הקלוקלת והעקלקלה של הנתבעים הינה דפוס פעולה רגיל שלהם. מחברים רבים נשבו במתיקות דבריהם ונפלו ברשתם, שילמו להם כספים רבים לאור הציפיות שנטעו בהם אך גם הם לא זכו לקבל תמלוגים, לא קיבלו דו"חות כנדרש ודרישתם להורדת הספרים לא נענתה. למעשה, מתוך עשרות מחברים שהוציאו ספר אצל הנתבעים, אף לא אחד מהם החזיר את השקעתו ששילם להם, ואף לא עשירית ממנה".

התביעות מתארות התנהלות רשלנית לאורך כל הדרך. לטענת התובעים, "סמריק מעלה את הספר לחנויות המקוונות באיחור עצום ולא מקדם את הספר. עבור חלק מהספרים שכן נמכרים נדרש מחיר נמוך מאוד, שלא סוכם עם הכותב, ולעיתים מעלים אותו בחינם".

"גרוע מכך - כדי לפתות את הסופרים להמשיך ולשלם להם הם מדווחים שהספר הפך להיות רב-מכר והוא 'עושה חיל' בעולם כולו", סיפרו התובעים. "בדיעבד מתברר שהספר מעולם לא היה רב-מכר, אלא פורסם באתר אמזון במסגרת מבצע 'להורדה בחינם'. לא מדובר במכירות".

טענה נוספת שהעלו התובעים היא שסמריק נהג לספר להם כי מו"לים או סוכנים שונים בארה"ב, בהודו או בסין מנהלים משא ומתן בנוגע להפצת הספר דרכם. "הדבר ברוב רובם של המקרים מעולם לא התממש", סיפרו. ואכן, באתר החברה, וכן בשיחת טלפון אליה, היא מוצגת כחברה בינלאומית. עם זאת, שיחת טלפון למספר קווי מעלה שירות הודעות, והטלפון הנייד שמוצג באתר הוא של סמריק עצמו, שאינו עונה.

טענה אחרת שמעלים התובעים היא  כי סמריק מספר להם כי מו"לים או סוכנים שונים בארה"ב, בהודו, בסין מנהלים מו"מ בנוגע להפצת הספר דרכם. "הדבר ברוב רובם של המקרים מעולם לא התממש". ואכן באתר החברה, וכן בשיחת טלפון אליה, היא מוצגת כחברה בינלאומית . עם זאת שיחת טלפון למספר קווי מעלה שירות הודעות, והטלפון הנייד המוצג באתר הוא של סמריק עצמו, שאינו עונה.

התובעים מבקשים מבית המשפט כי יורה על צו מניעה להמשך הפצת הספרים על ידי סמריק, וכן צו המחייב את הנתבעים להסיר את הספרים מכל החנויות המקוונות, מהאתר ומהקטלוגים שלהם. עוד הם מבקשים כי סמריק יצהיר כי אין לו זכות על הספרים, וכל זכויות היוצרים שייכות לסופרים בלבד.

בנוסף, התובעים דורשים דו"חות מלאים עד היום, תשלום תמלוגים מלאים, וכן פיצוי על ההפסדים הכספיים ועוגמת הנפש שגרמו. כאמור, סכומי התביעות של הסופרים השונים נעים בין 50 אלף שקל ל-300 אלף שקל.

מהחברה נמסר בתגובה כי "חברת קונטנטו דה סמריק פועלת נמרצות, כפי שפעלה מאז ולתמיד, לקידום לקוחותיה באמצעים השונים: בירידי ספרים בינלאומיים, בקמפיינים דיגיטליים בשפות שונות ובאולפני טלוויזיה בדיגיטל, בארץ ובחו"ל ועל כך יכולים להעיד מאות לקוחותיה המרוצים. כאן המקום להבהיר שלידי קונטנטו דה סמריק טרם הגיעה תביעה כלשהי. במידה ותקבל לידיה תביעה, תוכל ללמוד את הטענות ולהתייחס אליהן כדבעי ובהתאם, למול הערכאה השיפוטית הרוולנטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker