אושר בוועדת העבודה והרווחה: דמי לידה גבוהים יותר לעובדות שעתיות ועובדות קבלן

ח"כ תמר זנדברג: "דמי הלידה מחושבים לפי שלושת החודשים האחרונים להיריון, אשר בהם נשים רבות עלולות להתקשות לבצע את עבודתן, ועל כן מפסידות שעות עבודה, מה שמוריד את דמי הלידה" ■ החוק יעלה פחות מ-5 מיליון שקל למדינה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ד') את הצעת החוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) וח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) בנושא חישוב דמי לידה, שצפויה להשפיע במיוחד בקרב עובדות שעתיות ועובדות קבלן.

מטרת הצעת החוק היא להגדיל את התקופה לצורך חישוב דמי הלידה משלושה חודשים לשישה חודשים, או לבחור את החישוב הגבוה מבין השניים. הרקע לחוק הוא עובדות קבלן או עובדות שעתיות שבזמן שהן נעדרות מהעבודה בחודשים האחרונים מתקופת הריונן, הן מפסידות שעות עבודה ושכרן נפגע. החוק יבטיח לעובדות שיזכו בדמי לידה אשר תואמים לשכר הממוצע שהן מרוויחות בחודש.

עגלות תינוק צילום: דודו בכר

על פי דברי ההסבר להצעת החוק, החוק מגיע לתקן את מה שקובע חוק הביטוח הלאומי התשנ"ה - 1995; שקובע כי גובה דמי הלידה יחושב לפי הסכום הממוצע של שלושת החודשים האחרונים בהם עבדה המבוטחת לפני היום בו היא מפסיקה לעבוד בשל ההיריון.

כתוצאה מכך, באותם שלושה חודשים, נשים רבות נאלצות להיעדר ושכרן נפגע, דבר בולט במיוחד בקרב עובדות שעתיות, אשר רובן עובדות במקצועות שוחקים, לרבות עובדות קבלן, ונאלצות להוריד במספר שעות העבודה בשבועות האחרונים להריון בגלל קשיים פיזיים.

לדברי ח"כ תמר זנדברג (מרצ), הצעת החוק נולדה מפניות של עובדות קבלן אשר טענו כי התקנה הנוכחית פוגעת בגובה דמי הלידה. "דמי הלידה מחושבים לפי שלושת החודשים האחרונים להיריון, אשר בהם נשים רבות עלולות להתקשות לבצע את עבודתן, ועל כן מפסידות שעות עבודה, מה שמוריד את דמי הלידה. זה ייתן העלאה משמעותית לאותן עובדות".

ח"כ תמר זנדברגצילום: אמיל סלמן
ח"כ טלי פלוסקובצילום: יח"צ

לדברי זנדברג החוק יעלה פחות מ-5 מיליון שקל למדינה, וזאת לפי קביעת משרד האוצר כי אינו מצריך "הארכה תקציבית". "זו פריסה של שישה חודשים במקום שלושה חודשים. זה מעין כסף קטן למדינה, שעושה תיקון גדול".

אם החוק יאושר בקריאה שנייה ושלישית במשוב הנוכחי, הוא ייכנס לתוקף חודשיים לאחר אישורו. "צריך לזכור כי העובדת אינה צריכה לתבוע את דמי הלידה בעצמה – ברגע שייכנס החוק לתוקף אופן החישוב של ביטוח לאומי יתחיל לפעול", סיכמה זנדברג.

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו): "מטרת דמי הלידה היא להבטיח את כוחן הכלכלי של נשים בתקופה שלאחר הלידה ולכן יש לעשות זאת בצורה הוגנת. החישוב כפי שמבוצע כיום, פוגע במיוחד בעובדות השעתיות ובעובדות הקבלן ומקטין את הכנסתן שלא בצדק. זהו מרכיב מהותי בשמירה על שוויון בין נשים וגברים. אני מודה לשר האוצר משה כחלון ולוועדת השרים על התמיכה בהצעת החוק וכן תודה רבה לחברתי, ח"כ תמר זנדברג על שיתוף הפעולה בקידום הצעת החוק החשובה הזאת ואני מתכוונת להילחם על כך שהחוק יעבור בהקדם האפשרי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker