הפרקליטות: כתב אישום נגד יוסי וסרמן ובכירים בהסתדרות המורים - בכפוף לשימוע

לפני שלוש שנים נחשפה ב-TheMarker וב"ישראל היום" התנהלות בעייתית במיוחד לכאורה של מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן, ובכירים נוספים

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) הודיעה ליוסי וסרמן, מזכ"ל ויו"ר אגף הכספים של הסתדרות המורים, ליוסי אפרת, יו"ר אגף התרבות ויו"ר ארגון המורים לחינוך גופני, ולליאת כהן, כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בגין סחיטה באיומים וקבלת שוחד. יתכן שווסרמן יועמד לדין גם בגין פגיעה בפרטיות והפרת אמונים.

השימוע אמור להיערך בתוך 30 יום, על פי הודעת הפרקליטות, אך מעשית ייקבע בתאריך שיהיה נח לשני הצדדים, ככל הנראה בתוך חודשיים או אף שלושה.

יוסי וסרמן
יוסי וסרמןצילום: שרון בוקוב

ההודעה הגיעה בהמשך לסדרת הכתבות שפורסמה ב-TheMarker ובישראל היום, שהביאה להגשת מספר תלונות במשטרה. אלה נחקרו במשך זמן רב, ובמהלכן נחשף גם הקשר בין יוסי וסרמן ועורך דינו, רונאל פישר. התפוצצותה של פרשת פישר הביאה לעצירת החקירה והעמקתה, עד שהיום הודיעה הפרקליטות כי תעמיד את וסרמן ובכירים נוספים לדין, בכפוף לשימוע.

על פי החשדות, בתו של הבכיר יוסי אפרת הועסקה אצל סוכנת הנסיעות אותה העסיקה הסתדרות המורים, שעל המנהלת שלה כפה לממן עבורו באופן חלקי חופשות פרטיות אליהן יצא עם אנשים נוספים. וסרמן גם כפה עליה לחלוק עימו את רווחיה מפעילות הקשורה במורים לחינוך גופני, כשסכום זה מימן חופשות פרטיות בארץ ובחו"ל שלו ושל משפחתו. בגין מעשים אלה נשקלת העמדתם לדין בגין סחיטה באיומים וקבלת שוחד.

בנוסף, וסרמן חשוד בפגיעה בפרטיותם של חלק מהמורים בארגון, מאחר שמיד לאחר פרסום סדרת הכתבות ב-TheMarker, ביקש וסרמן לקבל פלטי שיחות טלפון של מורים, כדי לברר האם שוחחו עם עיתונאים או התארגנו כאופוזיציה שלו בהסתדרות המורים. בגין כך נשקלת העמדתו לדין בעבירה של פגיעה בפרטיות.

בנוסף, טרם בחירתו למזכ"ל הסתדרות המורים כיהן וסרמן כיו"ר אגף הכספים. עם היבחרו לתפקיד המזכ"ל, המשיך להחזיק בתפקידו הקודם, באופן שאפשר לו להחליט, לאשר ולהוציא לפועל כל החלטה על הוצאה תקציבית, ללא פיקוח מהותי. כפל תפקידים זה העצים את כוחו המנהלי והפוליטי בהסתדרות המורים עד כדי שליטה מלאה. שליטה זו אפשרה לו להשפיע באופן מכריע על קבלת החלטות במצבים הנוגעים להסתדרות המורים ולו באופן אישי, כאשר הוא מצוי בניגוד עניינים בין תפקידיו בהסתדרות לאינטרסים האישיים שלו, תוך דחיקת טובת ההסתדרות ופעולה באופן התואם את האינטרסים שלו עצמו.

במסגרת זו, בין היתר, כפה וסרמן על ההסתדרות לשאת בתשלום הוצאות שנפסקו לחובתו באופן אישי בהליך משפטי, ופעל להעברת תשלומים מההסתדרות לעו"ד רונאל פישר ללא תמורה, או ללא הלימה לעבודה המשפטית שבוצעה, כשלצד זאת ביצע עו"ד פישר עבודות משפטיות פרטיות עבור וסרמן, מבלי לקבל תשלום עבורן. בגין מעשים אלו נשקלת העמדתו לדין בגין הפרת אמונים.

מעשים רבים אחרים שכללו הטבות אין סופיות למקורבים, כולל ילדיו, סתימת פיות לאופזיציה או לכל מתנגד אחר, והשלטת טרור במסדרונות ההסתדרות וכן פעילויות כלכליות תמוהות, לא נכנסו לתיק החקירה. כאמור, ההעמדה לדין תעשה לאחר שימוע.

פרקליטו של וסרמן , עו"ד יהושע רזניק, אמר: "אני מתפלא על פרקליטות המחוז שהוציאו הודעה לכלי התקשורת על זימון חשוד כאשר הם רק שוקלים להגיש כתב אישום, אבל מורחים אותו בחשדות שכלל לא בטוח שיגיעו לידי כתב אישום. מדובר במהלך לא הוגן. מר וסרמן מכחיש את החשדות כפי שהועלו בכתב הידוע. הוא מעולם לא נתן שוחד, לא סחט באיומים, לא פגע בפרטיות, ושילם מכספו לרונאל פישר. בתיק הזה יש הרבה חומר. נקרא, נלמד אותו ונתייצב בפרקליטות".

בחודש פברואר הקרוב אמורות להתקיים בחירות לתפקיד מזכ"ל ההסתדרות. לא מעט חששות הובעו, בעיקר מכיוון האופוזיציה, כי וסרמן, שכבר חצה את גיל 70, ינסה להיבחר שוב או יעמיד מי מאנשיו לבחירה. במהלך השנים האחרונות עשה וסרמן לא מעט כדי לשנות את תקנון ההסתדרות, כמו גם למנוע מסיעת נחל, בראשות גילה קליין, לקבל את מאגרי המידע להם היא זכאית כסיעה נבחרת, במטרה לפנות למורים וליידעם בנושאים שונים. העמדתו לדין  תמנע, מן הסתם, את האפשרות שיכהן חמש שנים נוספות כמזכ"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker