דיון קשה בכנסת בנושא חיוב העסקת בעלי מוגבלויות

על פי החוק שיזם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מעסיקים במגזר הפרטי והציבורי יחויבו בהעסקת בעלי מוגבלויות בשיעור מסוים מהעובדים ■ נציג נציבות שירות המדינה התנגד לחוק, ואמר: "דברים קורים גם בלי חוק"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעלי מוגבלויות
בעלי מוגבלויותצילום: תומר נויברג / ג'יני
טלי חרותי-סובר

אתמול (ב') נשמעו בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קולות צורמים במהלך הדיון על החוק המחייב העסקת בעלי מוגבלויות. על פי החוק, שיזם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ועבר לא מכבר, מעסיקים במגזר הפרטי - אשר להם 100 עובדים ומעלה - יחויבו בהעסקת בעלי מוגבלויות בשיעור 3% מהעובדים.

בכל הקשור למגזר הציבורי, מקדם ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) את האפשרות לחייב להעסיק בעלי מוגבלויות בשיעור של 5% מכלל העובדים. אתמול הפתיע נציג נציבות שירות המדינה, כשהתנגד לחוק. "אנחנו מציעים להסתפק בהחלטת ממשלה, או תקנות, בנושא הזה", אמר איש הנציבות, "ולא להתחייב בחקיקה שיש לה השלכות רוחב שונות".

לטענה הזו ענה ח"כ שמולי: "האם אתה מציע חוק בלי מגבלה? הרי שבמקרה כזה לא תהיה להחלטה כל משמעות". בתשובה ענה נציג הנציבות כי "דברים קורים גם בלי חוק".

גורם המכיר היטב את ההתנהלות אומר כי "מדהים שהנציבות, מנהלת משאבי האנוש של המדינה, מרשה לעצמה להגיד דברים כאלה. ואולי זה לא מפתיע בהתחשב בעובדה שהיום עובדים בישרות המדינה 2.2% בעלי מוגבלויות בלבד. אם הפקידות תצא נגד החוק – פירוש הדבר חיסולו".

ח"כ איציק שמולי הוסיף ומסר כי "משמעות הבקשה היא פשוט לרוקן את החוק מכל תוכן ולהותיר את המצב הבעייתי כפי שהוא. זה לא מקובל וזה לא יהיה, ואנחנו מציעים לכל הגורמים להשקיע מאמצים בקידום הצעת החוק ההיסטורית הזו ולא בטרפודה. יותר מדי שנים חיכינו לשינוי והוא לא קרה מעצמו. החוק חשוב והחוק יהיה".

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "נציבות שירות המדינה בעד קידום ייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות משמעותית בשירות המדינה בכפוף להחלטת הממשלה מס.2261. הנציבות סבורה כי לא יהיה נכון לקבוע מכסות / יעדים של הייצוג ההולם והמדרג או  הדרך ולו"ז שלפיהם יש להשיג את היעד בחוק עצמו כמוצע בסעיפים 7 ו-8 להצעת החוק. 

"לדעת הנציבות, נושא של יישום יעדים של החוק, ופירוט שלבי השגת היעדים אינו מתאים לחקיקה ראשית. קביעה שכזו פוגעת בגמישות הניהולית של כל מעסיק (לרבות המדינה). על כן אנחנו מבקשים לתת משקל לגמישות הניהולית של כל מעסיק לרבות הממשלה בכל הנוגע לניהול משאב ההון האנושי – לרבות לשקול קביעת היעד / המכסה באופן שניתן יהיה לעדכן אותה בעתיד אם על ידי הסמכת הממשלה לעניין זה כפי שנעשה היום או לקבוע כי השר יכול לעדכן את המכסות בצווים לאחר התייעצות עם המעסיקים לרבות הנציבות.

"קביעת יעדים בחוק יכול לעלות חשש לקיבוע: רוצה לומר כי קביעת יעד  מספרי תגרום למעסיק להתמקד בהשגת היעד ויפספס את עניין קידום הערך עצמו של ייצוג הולם מעבר להשגת היעד המספרי בהעסקת קבוצת עובדים כזו או אחרת".

עוד מוסיפים בנציבות להתייחס לסעיף 15א לחוק המינויים, לפיהם "הסעיף מתייחס לא רק לקבוצה של אנשים בעלי מוגבלות אלא לעוד קבוצות הזכאיות מכוח החוק לייצוג הולם (בני שני המינים, בני האוכלוסייה הערבית...). שריון של מכסה לייצוג הולם  לקבוצה אחת יביא לחשש להשלכות רוחב על שאר הקבוצות – כל קבוצה תבקש שריון של מכסה לייצוג הולם אצל המעסיק הממשלתי. הדבר מעלה חשש ממשי להכבדה בניהול מדיניות ניהול כוח אדם וכן פוגם בגמישות הניהולית של המעסיק להתאים את עצמו לצרכים ולשינויים עתידיים של העבודה תוך מתן ביטוי הולם של כלל האוכלוסיות הזכאיות לייצוג הולם באופן מידתי וסביר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker